خرید سمعک گوش

خرید سمعک گوش، از جمله رایج ترین اقداماتی است که برای بهبود عملکرد شنوایی توسط پزشکان تجویز میشود. انتخاب سمعک مناسب ممکن است با پیچیدگی هایی همراه باشد. از این رو حتما باید به پزشک مراجعه شود. موارد زیر نکاتی هستند که پزشک معالج برای انتخاب و خرید سمعک گوش حتما در نظر میگیرد.

۱- نوع و میزان کم شنوایی

از آنجایی که میزانن و نوع کم شنوایی در افراد مختلف متفاوت است، هر فرد باید بر اساس شرایط و ویژگی هایش، سمعک خاصی را تهیه نماید.

۲- مناسب بودن سمعک با شرایط فرد

صحیح بودن عملکرد سمعک برای فرد متقاضی، بستگی زیادی به تبحر پزشک متخصص، دانش فردی و مهارت بالینی او بستگی دارد.

۳- تکنولوژی به کار رفته در سمعک

خرید سمعک گوش

سمعک ها بر اساس تکنولوژی های بکار رفته در آنها عملکردهای متفاوتی دارند. از این رو سمعکی برای فرد مناسب تر است که تکنولوژی به کار رفته در آن متناسب با نیازهای فرد باشد. با توجه به موارد فوق، چنانچه قصد خرید سمعک را دارید، اطلاعاتی که در ادامه آمده است راهنمای خوبی برای خرید سمعک و اطلاع از قیمت انواع سمعک میباشد.

سمعک ابن سینا ارائه کننده خدمات شنوایی و سمعک در تهران

آزمون های تخصصی شنوایی در کلینیک ابن سینا

ارزیابی شنوایی و بررسی نیاز های شنوایی گوش شما در محیط های مختلف و انجام مجموعه کاملی از آزمون های تشخیصی شنوایی (مقدماتی و تکمیلی) و ارایه نتایج این آزمون ها خدماتی هستند که در کلینیک فوق تخصصی شنوایی ابن سینا برای شما عزیزان ارایه می گردد.

مشاوره سمعک

پرسش و پاسخ در مورد سبک زندگی و نیاز های شنوایی

وقت حضوری

یک وقت حضوری در کلینیک برای انجام تست های مورد نیاز

انجام آزمون ها و تست ها

انحام کلیه تست های آزمون های مورد نیاز برای شناسایی مشگل

تجویر سمعک

تجویز و نوع سمعک و قالب گیری آن جهت ساخت سمعک متناسب با گوش فرد

سمعک ابن سینا ارائه کننده انواع سمعک در تهران

مشاوره و خدمات شنوایی و سمعک ابن سینا

تماس با کلینیک ۰۲۱۴۷۹۰۸۰۳۴ – ۰۹۳۹۷۷۸۴۰۶۲

مراحل تجویز سمعک

سمعک دستگاه الکترونیکی کوچکی است که باعث تقویت و بهبود عملکرد سیستمم شنوایی در افرادی که مبتلا به کم شنوایی هستند، میشود. این قطعه الکترونیکی از سه قسمت اصلی (تقویت کننده، رسیور و میکروفن)  تشکیل شده است.

در اکثر کشورها، سمعک به عنوان یکی از لوازم پزشکی شناخته میشود. از این رو سمعک حتما باید توسط شنوایی سنج تجویز شود. تجویز سمعک شامل چهار مرحله زیر است:

مرحله اول:

شنوایی سنجی

اولین مرحله در تجویز سمعک، معاینه گوش توسط متخصص شنوایی و انجام تست شنوایی سنجی است. در این مرحله در ابتدا پزشک شنوایی سنج، پس از معاینه، نوع و میزان کم شنوایی شخص مراجعه کننده را مشخص مینماید. سپس درباره عوارض کم شنوایی و تاثیرات منفی آن روی روابط با اطرافیان و محیط اطراف توضیحاتی ارائه مینماید.

مرحله دوم:

مشاوره انتخاب سمعک

بعد از اتمام معاینه شنوایی و انجام تست شنوایی سنجی که در تعیین نوع سمعک نقش به سزایی دارد، نوبت به مشاوره سمعک میرسد که در آن علت کم شنوایی ها مشخص می شود. سپس پزشک نوع کم شنوایی و علت آن را معین نموده و توضیحات لازم را به بیمار ارائه میدهد. در صورتی که نتیجه تست های انجام شده، نشان دهد که شما به سمعک نیاز دارید و درمان از طریق دارو یا جراحی نمیتواند به شما کمکی کند، مشاوره درباره نوع انتخاب سمعک آغاز میشود. در این قسمت لازم است شنوایی شناس با شما درباره انواع سمعک، قیمت انواع سمعک گوش، بیمه تکمیلی و نحوه پرداخت وجه توسط بیمه صحبت کند. سپس با توجه به شرایط، نیازها، سبک زندگی و بودجه شما، متخصصین سمعک ابن سینا بهترین و مناسب ترین نوع سمعک را به شما ارائه میدهند. در این صورت میتوانید در مورد اینکه بهترین سمعک برای شما کدام است تصمیم‌‌گیری می‌کنید.

مرحله سوم:

قالب گیری سمعک

از آنجایی که نسل جدید سمعک ها در مجاری شنوایی گوش قرار میگیرد، لازم است ابندا قالب گیری شود. بنابراین در صورت نیاز، در همان جلسه مشاوره قالب گیری از گوش های شما انجام میشود. به یاد داشته باشید که اگر قالب گیری از گوش به درستی انجام نشود، سمعک برای شما عملکرد مطلوبی نخواهد داشت.

مرحله چهارم:

تنظیم و تحویل سمعک

بعد از قالب گیری و آماده شدن سمعک، طی یک جلسه سمعک به شما تحویل داده میشود و آموزش های لازم برای استفاده از سمعک به شما ارائه میشود. ابتدا بررسی میشود که قالب یا سمعک به راحتی داخل یا پشت گوش شما قرار میگیرد یا خیر. توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از سمعک نباید در گوش تان احساس ناراحتی کنید. در صورت مطلوب بودن وضعیت قرار گیری سمعک، تنظیمات آن انجام میشود. طی این جلسه فرصت دارید نحوه استفاده (گذاشتن و برداشتن) و تعویض باتری سمعک را تمرین کنید. 

لازم به ذکر است که حداقل چند روز طول می کشد که شما به سمعکی که تهیه نموده اید عادت کنید. پس از چند روز استفاده از سمعک در محیط های مختلف و اطمینان از سازگار بودن سمعک با شرایط شما، ازم است برای تنظیمات نهایی به پزشک شنوایی سنج مراجعه نمایید.

قیمت سمعک گوش

قیمت انواع سمعک گوش با توجه به سطح و نوع تکنولوژی به کار رفته در آن،کیفیت صدا و اندازه آن متغیر  است. چراکه سطح تکنولوژی به کار رفته در ساخت سمعک و اندازه آن در قیمت خرید سمعک بسیار مؤث است. نکته قابل توجه در خرید سمعک این است که کلیه سمعک های موجود در بازار در برابر نفوذ آب مقاوم هستند از این بابت ویژگی ضد اب بودن در قیمت سمعک تاثیری ندارد.

هر یک از شرکت های تولید کننده سمعک، چندین مدل سمعک تولید میکنند که از نظر طراحی (ظاهر)، سطح تکنولوژی (قطعات داخلی) با هم متفاوت هستند. به طور کلی تکنولوژی های به کار رفته در سمعک به سه دسته کلی پایه (Basic)، متوسط (Mid-Range) و عالی (Premium) تقسیم‌بندی می‌شوند.

از آنجایی که قیمت انواع سمعک گوش با هم تفاوت دارد، شرکت های تولید کننده سمعک در تلاشند تا بتوانند متناسب با بودجه افراد مختلف سمعک هایی با قیمت های مختلف تولید نمایند.

پیشرفته‌ترین نوع سمعک‌ها در گروه عالی (Premium) هستند، که از بالاترین سطح کیفیت و امکانات برخوردارند. البته این نوع سمعک بیشترین قیمت را دارند. سمعک‌های گروه پایه (Basic) یا (Essential) قیمت کمتر و تکنولوژی ساده‌تری دارند.

قیمت انواع سمعک داخل گوشی

سمعک‌ های داخل گوش، جزو سمعک‌های هستندکه به طور کامل داخل مجرای گوش یا صدفه لاله گوش قرار می‌گیرد. این سمعک‌ها با توجه به این‌که در کدام قسمت گوش خارجی قرار می‌گیرند، اسامی مختلفی مانند سمعک نامرئی ، سمعک داخل کانال و سمعک داخل گوشی دارند. قیمت انواع سمعک گوش بستگی به تکنولوژی به‌کاررفته در آن‌ها متغیر است.

قیمت سمعک نامرئی

قیمت سمعک نامرئی همانطور که از اسمش پیداست کوچکترین و مخفی‌ترین نوع سمعک داخل گوشی است.  معمولا شرکت های تولیدکننده سمعک از تکنولوژی سطح متوسط (Mid-Range) و عالی (Premium) در تولید سمعک نامرئی استفاده می‌کنند.

قیمت سمعک دیجیتال

خرید سمعک دیجیتال نسبت به مدل های دیگر سمعک های موجود در بازار بهتر است و بر خلاف سمعک های آنالوگ دارای قابلیت افتراق صداهای محیطی می باشد. سمعک دیجیتال تنظیماتی دارد که کیفیت صدا را بهتر و صدای خش خش را حذف می کند.

قیمت سمعک پشت گوشی

قیمت و خرید سمعک ‌های پشت گوش بهترین گزینه برای افراد مسن که دارای کم شنوایی از نوع پیرگوشی هستند، میباشد.

قیمت این نوع سمعک نیز همانند سمعک نامرئی، بستگی به سطح تکنولوژی به‌کاررفته در ساخت آن دارد.

نکته مهم در خرید سمعک

خرید اینترنتی سمعک بدون معاینه و ارزیابی توسط پزشک شنوایی‌شناس، می‌تواند موجب به وجود آمدن مشکلات مختلفی شود. اگر گوش از طریق اتوسکوپ معاینه نشود، مشکلاتی از قبیل ترشح غیرطبیعی یا بسته شدن گوش به وسیله جرم گوش تشخیص داده نمی‌شود.

 همچنین، اگر سمعک بدون در نظر گرفتن نوع و میزان کم شنوایی فرد تجویز شود، ممکن است باعث آسیب بیشتر به سیستم شنوایی شود و حتی میزان کم شنوایی را افزایش دهد.

هنگام خرید سمعک، بعضی افراد فقط بر اساس قیمت قضاوت می‌کنند و تصور می‌کنند هر چه قیمت سمعک بالاتر باشد، کیفیت آن هم بهتر است. شاید این تصور در مورد خرید سایر لوازم درست باشد، اما در مورد سمعک، همیشه گرانترین‌ها، لزوماً بهترین‌ها نیستند. زیرا انتخاب سمعک توسط پزشک شنوایی سنج بر اساس نوع و میزان کم شنوایی، نیازهای شنیداری و سبک زندگی فرد صورت می‌گیرد.

واضح است که هر چه امکانات و ویژگی‌های سمعک بیشتر باشد، قیمت آن هم بیشتر می‌شود. اما نکته قابل توجه این است، که آیا وجود تعداد کانال های زیاد برای همه افراد نیاز است؟، آیا سمعک یک نسخه واحد برای همه بیماران کم شنوا است؟

تحقیقات نشان داده است که اگر تعداد کانال‌های سمعک از ۸ کانال بیشتر باشد، در اکثر افراد بهبود قابل‌توجهی در عملکرد سیستم شنوایی مشاهده نمی‌شود. از طرف دیگر، بعضی از ویژگی‌های موجود در سمعک‌های پیشرفته و عالی (Premium) برای همه افراد نیاز نیست.

هرچند هر چه تعداد کانال‌های سمعک بیشتر باشد، کیفیت سمعک هم بهتر می‌شود. اما لزوماً تعداد کانال‌ برای مقایسه کیفیت دو سمعک‌ متفاوت به طور قطعی معیار درستی نیست.

کلینیک ابن سینا به عنوان یکی از مراکز معتبر شنوایی سنجی، ضمن ارائه خدمات سنجش شنوایی و تست شنوایی سنجی، کلیه خدمات مشاوره خرید سمعک، قیمت انواع سمعک و تقویت شنوایی را ارائه میدهد. برای بهرمندی از خدمات شنوایی با بهترین متد روز کافی است به مرکز شنوایی سنجی ابن سینا مراجعه نمائید تا از خدمات این مرکز بهرمند شوید.

 

سؤالات متداول

یکی از رایج ترین سوالاتی که در زمینه خرید سمعک پرسیده میشود، این است که سمعک خوب، سمعک متوسط و سمعک ارزان تقریبا چقدر است؟ در ادامه به این سوال پاسخ داده شده است.

میزان کم شنوایی، سبک زندگی و شرایط سنی فرد، تاثیر مستقیم در انتخاب سمعک دارد. از این رو سمعک خوب برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است سمعک خوب برای یک فرد سمعک دارای تکنولوژی پایه باشد و برای فرد دیگر سمعک با تکنولوژی عالی، کارایی داشته باشد.

سمعک‌های معمولی را میتوان نسل اول سمعک های ۱۰۰% دیجیتال دانست. چراکه در این نوع سمعک از تکنولوژی سمعک های دیجیتال استفاده شده است هرچند این نوع سمعک ها هوشمند نیستند. البته از وقتی سمعک های هوشمند و وایرلس وارد بازار شده اند، سمعک های دیجیتال کمتر تجویز میشوند. سمعک معمولی اولویت بالاتری نسبت به سمعک های آنالوگ که نسل اول سمعک گوش هستند، دارد. 

سمعک های ارزان یا اقتصادی، سمعک هایی هستند که در ساخت آنها از تکنولوژی آنالوگ، قابل برنامه ریزی و نیمه دیجیتال استفاده شده است. تقویت صدا در این نوع سمعک ها کیفیت پایین تری نسبت به سمعک های دیجیتال دارد.

یکی از مهم ترین مسائل در خرید سمعک، هزینه و قیمت آن میباشد. اما به یاد داشته باشید که اگر هزینهه کنید و بهترین کیفیت سمعک را تهیه کنید، در واقع برای سلامتی و بهبود شنوایی خود هزینه کرده اید. از این رو مطمئن باشید که “بهتر شنیدن” ارزش هزینه کردن را دارد.

عمده ترین هزینه شرکت های تولید کننده سمعک در بابت تحقیق و توسعه به منظور بهبود کیفیت صدا، کاهش وزن سمعک، نامرئی بودن و راحتی افراد برای استفاده سمعک است.

سمعک های دیجیتال امروزی دارای ویژگی هایی از جمله سیستم کاهش نویز، میکروفن های جهت دار و مدار حذف فیدبک است که در واقع از سوت سمعک جلوگیری میکند. از دیگر مزایای این نوع کابینت ها درمان وزوز گوش، مقاومت بسیار بالا در برابر آب، قابلیت اتصال بی سیم سمعک ها به برنامه های تلویزیون و گوشی های هوشمند موبایل است.

در نگاه اول ممکن است قیمت سمعک زیاد به نظر برسد، اما با توجه به این‌که این قطعه در اکثر ساعات بیداری و در هفت روز هفته مورد استفاده کاربر است، قیمت بالایی ندارد.

همچنین به یاد داشته باشید استفاده از سمعک موجب بهبود ارتباط، روابط اجتماعی و افزایضش اعتماد به نفس می‌شود. با توجه به وجود این مزایا، بیشتر افرادی که سال‌ها از سمعک استفاده کرده اند، معتقدند که این هزینه منطقی و ارزشمندست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021