سمعک نامرئی

یکی از مدرن ترین انواع سمعک که از آخرین متدهای تکنولوژی در ساخت آن استفاده شده است، سمعک نامرئی میباشد. از آنجاییکه این نوع سمعک در داخل مجرای گوش قرار میگیرد، تجویز آن به عوامل متعددی از جمله شکل و اندازه کانال یا مجرای گوش بستگی دارد.

سمعک مخفی همانطور که از نامش پیداست، مخفی است و دیده نمیشود. یکی از دغدغه های افرادی که میخواهند از سمعک استفاده کنند، این است که سمعک مخفی باشد و برای دیگران قابل رؤیت نباشد. تحقیقات نشان داده است که برخی افراد کم شنوا به دلیل اینکه سمعک آنها نامرئی (مخفی) نیست، ترجیح میدهند مشکلات کم شنوایی را تحمل کنند اما از سمعک  استفاده نکنند ! به همین دلیل این سمعک به گونه ای طراحی شده است که در عمق مجرای گوش قرار میگیرد و مانند سایر سمعک ها، به لحاظ تکنولوژی و قدرت بُرد، انواع مختلفی دارد.

اگر میخواهید برای خرید سمعک اقدام کنید و اندازه، شکل و ظاهر سمعک برای شما مهم است، بهتر است قبل از خرید سمعک گوش، اطلاعات کافی درباره انواع سمعک نامروی، قیمت سمعک نامرئی و همچنین مزایا و معایب آن داشته باشید.

انواع سمعک نامرئی

اگر میخواهید برای خرید سمعک اقدام کنید و اندازه، شکل و ظاهر سمعک برای شما مهم است، بهتر است قبل از خرید سمعک گوش، اطلاعات کافی درباره انواع سمعک نامروی، قیمت سمعک نامرئی و همچنین مزایا و معایب آن داشته باشید.

سمعک ابن سینا ارائه کننده خدمات سمعک نامرئی در تهران

آزمون های تخصصی شنوایی در کلینیک ابن سینا

ارزیابی شنوایی و بررسی نیاز های شنوایی گوش شما در محیط های مختلف و انجام مجموعه کاملی از آزمون های تشخیصی شنوایی (مقدماتی و تکمیلی) و ارایه نتایج این آزمون ها خدماتی هستند که در کلینیک فوق تخصصی شنوایی ابن سینا برای شما عزیزان ارایه می گردد.

مشاوره سمعک

پرسش و پاسخ در مورد سبک زندگی و نیاز های شنوایی

وقت حضوری

یک وقت حضوری در کلینیک برای انجام تست های مورد نیاز

انجام آزمون ها و تست ها

انحام کلیه تست های آزمون های مورد نیاز برای شناسایی مشگل

تجویر سمعک

تجویز و نوع سمعک و قالب گیری آن جهت ساخت سمعک متناسب با گوش فرد

کلینیک ابن سینا ارائه کننده خدمات سمعک در تهران

مشاوره و تنظیم سمعک های گوش در کلینیک ابن سینا

تماس با کلینیک ۰۲۱۴۷۹۰۸۰۳۴ – ۰۹۳۹۷۷۸۴۰۶۲

به سمعک هایی که کاملا درون مجرای گوش قرار میگیرند، سمعک نامرئی گفته میشود. سمعک نامرئی بر اساس اینکه “کاملاً داخل گوش” باشد و یا “داخل گوش” باشد به دو نوع  سمعک‌ها (completely incanal) یا به اختصار  CIC و invisible in canal) ) یا به اختصار IIC دسته بندی میشود.سمعک های نوع IIC از سمعک های CIC ظریف تر و مخفی‌تر هستند، بنابراین استفاده از لفظ نامرئی برای سمعک IIC صحیح‌تر است.

سمعک IIC ، نسل جدیرتر سمعک  CIC است و قبل از تولید سمعک IIC، کوچکترین سمعک موجود در بازار، سمعک CIC بود. به همین دلیل به سمعک کاملا داخل مجرا (CIC) نیز سمعک نامرئی گفته میشود، اما این مدل واقعا مخفی و پنهان نیست.

در حال حاضر اکنون، سمعک IIC کوچکترین و سمعک CIC کوچکترین و قویترین سمعک داخل گوشی موجود در بازار هستند. برخی از انواع سمعک‌های CIC که رسیور بسیار ‌قوی برای کم شنوایی‌های خیلی شدید میشوند.

هرچند بسیاری از افراد به دلیل مخفی بودن، زیبایی و اندازه کوچک این نوع سمعک، راغب به استفاده از آن هستند اما اندازه مجرای گوش، شدت ضعیفی و کم شنوایی و عواملی از این دست در تجویز سمعک نامرئی تاثیرگذار است.

اگر میزان کم شنوایی فردی که به دنبال خرید سمعک است، متوسط یا شدید باشد، سمعک های CIC به علت اینکه از رسیور قدرتمندی برخوردارند و قابلیت اتصال به بلوتوث دارند، گزینه خوبی برای خرید هستند. هرچند که در نهایت سمعک مناسب شرایط فرد، میبایست توسط پزشک شنوایی شناس انتخاب شود.  سمعک‌‌های کاملا داخل مجرا (CIC) می‌تواند خیلی ظریف و در ابعاد کوچک ساخته شود، اما نمی‌توان آن‌ها را  طوری ساخت که کاملا نامرئی باشند. چراکه این نوع سمعک به طور کامل در عمق مجرای گوش قرار نمی‌گیرند تا کاملا دیده نشوند. اما اگر مجرای گوش فرد متقاضی کمی بزرگ باشد، سمعک CIC به طور کامل دیده نمی‌شود.

از آنجاییکه سمعک مخفی یا نامرئی، درون گوش قرار میگیرد، اندازه و شکل مجرای گوش برای تجویز آن خیلی مهم هست. به همین دلیل اگر اندازه مجرای گوش کوچک باشد، سمعک IIC و CIC از نظر مخفی و پنهان بودن با هم تفاوت چندانی ندارند.

سمعک‌های CIC و IIC در مجرای گوش و در معرض رطوبت و جرم گوش قرار می‌گیرند، بنابراین اشکال اصلی این سمعک‌ها این است که آسیب‌پذیرتر هستند و از سایر مدل‌ها بیشتر خراب می‌شوند. همچنین طول عمر باتری این دو مدل سمعک کوتاه است.

همانطور که اشاره شد، برخلاف سمعک‌های CIC، سمعک‌های IIC طوری ساخته شده اند که در عمق مجرای گوش قرار بگیرند. به همین دلیل قسمت خارجی سمعک‌های IIC در اکثر موارد قابل رؤیت نیست، از این رو به آنها سمعک نامرئی گفته میشود. سمعک نامرئی در عمق قسمت استخوانی مجرای گوش و در چند میلی‌متری پرده گوش قرار می‌گیرد. معمولاً یک نخ بی‌رنگ به این سمعک  متصل میشود که در گذاشتن خارج کردن آن از گوش، کمک کند. در حال حاضر این نوع سمعک توسط همه شرکت های تولید کننده سمعک تولید میشود. معمولاً در ساخت آن از تکنولوژی مشابهی استفاده میشود.

نکته بسیار مهم در تجویز سمعک های CIC و IIC ، قالب‌گیری آن توسط پزشک است.

چنانچه قالب‌گیری به درستی و از عمق مجرای گوش انجام نشود، ممکن است هنگام غذا خوردن و صحبت کردن سمعک به راحتی از گوش بیرون بیاید و حتی سوت بزند. در چنین شرایطی فرد صداهای گفتاری را به خوبی نمی شنود و فرد فقط صداهای محیطی را آن هم با ابهام و بدون کیفیت می‌شنود.

از نظر مصرف باتری سمعک نامرئی، به طور میانگین بین ۴ تا ۷ روز باتری مصرف میکند. البته بسته به میزان و شدت کم شنوایی و همچنین سطح تکنولوژی به کار رفته در ساخت سمعک و تعداد ساعاتی که فرد از سمعک استفاده میکند، طول عمر باتری متغیر است.

قیمت سمعک نامرئی

قیمت سمعک نامرئی

یکی از نگرانی ها در مورد خرید سمعک به ویژه سمعک نامرئی که از سطح تکنولوژی بالایی برخوردار است، قیمت آن میباشد. اما خبر خوب این است که قیمت سمعک نامرئی هوشمند معمولاً خیلی بالاتر از سایر مدل های سمعک نیست. همانطور که اشاره شد قیمت سمعک، ارتباط مستقیمی با تکنولوژی به کار رفته در آن دارد. 

از آنجاییکه سمعک نامرئی IIC  و CIC تقریبا سطح تکنولوژی یکسانی دارند، تفاوت قیمت چندانی بین آنها وجود ندارد. به طور کلی سمعک‌های نامرئی هوشمند از نظر سطح تکنولوژی به سه دسته پایه (Basic)، متوسط (Mid-Range)  و عالی (Premium)  طبقه بندی می‌شوند.

اغلب شرکت های تولیدکننده سمعک از تکنولوژی سطح متوسط (Mid-Range) و عالی (Premium) در ساخت و تولید سمعک‌های  IIC استفاده می‌کنند.

از آنجایی که در حال حاضر چندین شرکت در حال تولید سمعک های نامرئی هستند، برای انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع سمعک میبایست به صورت حضوری به کلینیک ها و مراکز شنوایی سنجی مراجعه نمائید. در این صورت پزشک متخصص بر اساس شرایط و سطح کم شنوایی، راهنمایی های لازم را در انتخاب سمعک به فرد متقاضی ارائه خواهد کرد. در این خصوص پزشکان و متخصصین کلینیک ابن سینا آماده ارائه خدمات شنوایی سنجی، انواع تست شنوایی نوزادان، کودکان، بزرگسالان، تشخیص کم شنوایی و پیرگوشی و ارائه راهکارهایی به منظور تقویت و بهبود شنوایی هستند.

مزایا و معایب سمعک نامرئی IIC

سمعک نامرئی هوشمند نیز مانند هر وسیله دیگر، مزایا و معایبی دارد. اصلی ترین مزیت این نوع سمعک که بسیاری از مبتلایان به کم شنوایی را ترغیب به استفاده از آن میکند، قرار گرفتن این نوع سمعک درون گوش است. این موضوع از دو بابت برای استفاده کم شنوایان مناسب است. اول اینکه به دلیل قرار گرفتن درون گوش باعث می‌شود که گوش خارجی و مجرای گوش وظیفه خودشان را به درستی انجام دهند. به این معنی که مسیر حرکت صدا به سمت پرده گوش حفظ می‌شود و تغییری نمی‌کند. دوم اینکه به دلیل مخفی بودن، توسط دیگران قابل رؤیت نیست و اعتماد به نفس فرد متقاضی را افزایش میدهد.

مزایای سمعک نامرئی IIC

کوچک بودن ابعاد سمعک و نامرئی بودن ظاهری آن

  • سمعک‌های IIC تقریبا مخفی هستند. به‌طوری‌که اطرافیان متوجه نمی‌شوند که شما از سمعک استفاده می‌کنید.
  • سمعک‌های IIC کوچکترین مدل سمعک های داخل گوشی هستند و در عمق مجرای گوش قرار می‌گیرند.

کیفیت صدای طبیعی

  • به دلیل اینکه به علت اینکه این نوع سمعک‌ها در عمق مجرای گوش قرار می‌گیرند، طبیعی بودن صدا توسط لاله گوش به خوبی حفظ می‌شود.
  • هیچ گونه سیم یا تیوبی در مسیر انتقال صدا وجود نداردبه علاوه اینکه سمعک در لاله گوش قرار نمی‌گیرد، بنابراین صداها به صورت طبیعی وارد مجرای گوش می‌شوند.
  • میکروفون این سمعک درون مجرای گوش قرار می‌گیرد، به همین دلیل صدای تلفن یا موبایل بهتر شنیده میشود.
  • تکنولوژی به کار رفته در این سمعک به شبیه سازی شنوایی به صورت طبیعی کمک میکند از این طریق به پیدا کردن منبع صدا کمک فراوانی میکند.
  • کیفیت صدای بسیار طبیعی‌ این سمعک‌ها سبب می‌شود که افراد سازگاری بیشتری با این نوع سمعک داشته باشند و راحت‌تر و سریع‌تر به آن عادت کنند.

کارایی بهتر

محل قرار گیری سمعک  IIC نسبت به سایر سمعک‌ها به پرده گوش نزدیکتر است. این ویژگی احتمال نشر فیدبک (صدای سوت ناشی از اختلال یا خارج شدن تنظیمات سمعک) را به ویژه هنگامی که فرد با تلفن صحبت میکند به طور قابل توجهی کاهش میدهد.

معایب سمعک نامرئی IIC

به طور کلی نگهداری از سمعک نامرئی به دلیل ظرافت و کوچک بودن نسبت به سمعک‌ها دیگر، نیازمند دقت بالاتری است. چراکه دلیل قرار گیری سمعک‌های نامرئی در داخل گوش، این نوع سمعک ها در برابر جرم گوش و رطوبت داخل مجرای گوش آسیب‌پذیرتر هستند. از دیگر معایب آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

قدرت پایین تر به علت رسیور کوچکتر

سمعک‌های نامرئی IIC به دلیل کوچک بودن رسیور، قدرت پایین تری دارند به همین دلیل برای افراد مبتلا به کم شنوایی متوسط مناسب است.

به علت اینکه رسیور و آمپلی‌فایر (تقویت کننده) این نوع سمعک‌ها کوچک هستند، قدرت پایین تری دارند. بنابراین، این سمعک نامرئی IIC برای افراد با کم شنوایی شدید یا عمیق توصیه نمی‌شود.

مشکلات تجمع جرم گوش

 برای افرادی که از سمعک نامرئی استفاده می‌کنند، تجمع جرم گوش همیشه دردسر ساز است. از آنجاییکه جرم گ.ش داخل بلندگو یا میکروفن سمعک نفوذ میکند، باعث ایجاد اختلال در رسیور (بلندگو) و میکروفون سمعک می‌شود.

عدم وجود میکروفون جهت‌دار

یکی از اصلی ترین معایب سمعک نامرئی این است که به علت ابعاد کوچک فقط یک میکروفون دارند و استفاده از تکنولوژی میکروفون‌های جهت دار در این نوع سمعک‌ها امکان‌پذیر نیست. میکروفون موجود در سمعک‌های نامرئی، نوعی میکروفون بدون جهت است، به‌طوری‌که به تمام صداهای محیط اطراف حساس است. بنابراین در صورت وجود  نویز در زمینه، ممکن است عملکرد مطلوبی نداشته باشند.

ویژگی میکرفن جهت دار، به ویژه در محیط‌هایی که پُر از سر و صدا و نویز است، سایر صداهای مزاحم را حذف میکند، در نتیجه به تشخیص و شنیدن صدای گوینده اصلی کمک می‌کند. به عنوان مثال، اگر شما برای صرف شام به رستوران رفته‌ باشید، میکروفن جهت دار، روی فردی که در مقابل شما نشسته است تمرکز می‌کند و سایر صداهای موجو.د در محیط را کاهش می‌دهد.

میکروفون سمعک نامرئی IIC تمامی صداهای اطراف را به یک میزان دریافت می‌کند، به همین دلیل گاهی‌اوقات ممکن است کاربر به دلیل نویزهای موجود در محیط برای تشخیص صدای اصلی دچار مشکل شود.  

برای همه افراد مناسب نیست

همانطور که اشاره شد از آنجاییکه سمعک IIC  درون مجرای گوش قرار میگیرد، مجرای گوش باید اندازه و شکل مناسبی داشته باشد، تا بتوان سمعک IIC را تجویز کرد.

به دلیل اینکه ابعاد و اندازه گوش هر فردی با فرد دیگری متفاوت است، امکان تجویز این نوع سمعک برای همه افراد وجود ندارد.

سختی های گذاشتن و برداشتن سمعک

 اگر فرد متقاضی سمعک نامرئی، مبتلا به ضعف بینایی باشد و یا در قرار دادن و برداشتن سمعک مهارت کافی را نداشته باشد، قرار دادن این سمعک توسط فرد در مجرای گوش ممکن است با خطراتی همراه باشد. از این رو سمعک نامرئی برای چنین افرادی توصیه نمیشود.

فیدبک (سوت سمعک)

سمعک نامرئی IIC ممکن است هنگام صحبت کردن و یا جویدن غذا از جای خود جابه جا شود و سوت بزند. این موضوع به دلیل کوچک بودن سمعک و محل قرار گیری آن ممکن است اتفاق بیفتد.

کوتاه بودن میانگین طول عمر باتری

 یکی دیگر از یکی از معایب سمعک نامرئی، پایین بودن طول عمر کوتاه باتری آن است. هر چقدر اندازه باتری سمعک کوچکتر باشد، ظرفیت شارژ آن هم کمتر است.

به دلیل اینکه سمعک‌های نامرئی دارای ابعاد بسیار کوچک هستند، در نتیجه باتری کوچکتری در آن ها استفاده میشود. از این رو باتری توانایی شارژ طولانی مدت ندارد و سریع تر باید تعویض شود.

نکته مهم ضمانت و گارانتی خرید سمعک

هنگام خرید سمعک نامرئی هوشمند به این نکته توجه کنید که در صورت اتمام مدت زمان گارانتی خرید سمعک، برای تعمیر یا هرگونه تغییر در تنظیمات سمعک میبایست هزینه بپردازید.

سؤالات متداول

سمعک نامرئی همان سمعک داخل گوشی است که بسیار کوچک طراحی شده و اطرافیان متوجه سمعک در داخل گوش شما نمی شوند.

به دلیل اینکه این نوع سمعک ها در عمق مجرای گوش قرار می گیرند باعث طبیعی بودن صدا وارد مجرای گوش می‌شوند.

به دلیل اینکه ابعاد و اندازه گوشه هر فرد با هر فرد دیگر متفاوت است امکان تجویز این نوع سمعک برای همه افراد وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021