سمعک گوش

کلمه سمعک در زبان انگلیسی به معنای یک پروتز کوچک پزشکی برای تقویت حس شنوایی است. برخی افراد به دلیل ضعف عملکرد سیستم شنوایی، صداهای محیط اطراف را ضعیف تر از دیگران می شنوند. به همین دلیل برای تقویت حس شنوایی و بهبود آن از سمعک استفاده می کنند.

معرفی انواع سمعک بر اساس فناوری ساخت

سمعک های موجود در بازار، بر اساس فناوری ساخت، انواع مختلفی دارند. در ادامه انواع مختلف سمعک صدا و کاربردهای آن ها آشنا میشویم.

سمعک گوش

سمعک ابن سینا ارائه کننده خدمات شنوایی و سمعک در تهران

آزمون های تخصصی شنوایی در کلینیک ابن سینا

ارزیابی شنوایی و بررسی نیاز های شنوایی گوش شما در محیط های مختلف و انجام مجموعه کاملی از آزمون های تشخیصی شنوایی (مقدماتی و تکمیلی) و ارایه نتایج این آزمون ها خدماتی هستند که در کلینیک فوق تخصصی شنوایی ابن سینا برای شما عزیزان ارایه می گردد.

مشاوره سمعک

پرسش و پاسخ در مورد سبک زندگی و نیاز های شنوایی

وقت حضوری

یک وقت حضوری در کلینیک برای انجام تست های مورد نیاز

انجام آزمون ها و تست ها

انحام کلیه تست های آزمون های مورد نیاز برای شناسایی مشگل

تجویر سمعک

تجویز و نوع سمعک و قالب گیری آن جهت ساخت سمعک متناسب با گوش فرد

کلینیک ابن سینا ارائه کننده خدمات سمعک در تهران

مشاوره و تنظیم سمعک های گوش در کلینیک ابن سینا

تماس با کلینیک ۰۲۱۴۷۹۰۸۰۳۴ – ۰۹۳۹۷۷۸۴۰۶۲

سمعک آنالوگ

سمعک آنالوگ

سمعک های آنالوگ طی سال های متمادی، تنها سمعک های موجود در بازار بودند که افراد برای بهبود شنوایی می توانستند از آنها استفاده کنند. امروزه نیز این نوع سمعک به صورت محدود مورد استفاده قرار می گیرد.

سمعک آنالوگ مشابه یک میکروفن عمل میکند. به این صورت که صداهای محیطی را جمع آوری کرده و سپس آن را تقویت نموده و به گوش افراد ارسال می کند. این نوع سمعک کلیه صداهای محیط را به یک نسبت افزایش میدهد و قابلیت ایجاد تمایز بین صدای اصلی و سایر صداهای موجود در محیط را ندارد.
سمعک جیبی نیز در دسته بندی سمعک های آنالوگ قرار میگیرد و قیمت چندان بالایی ندارد. از جمله مزایای این نوع سمعک میتوان به کم مصرف بودن باتری، تنظیم سریع و از همه مهمتر ارزان بودن قیمت آن اشاره نمود.

سمعک دیجیتال

نسل دوم سمعک های مورد استفاده برای بهبود حس شنوایی، سمعک دیجیتال هستند. این سمعک ها با عبور دادن صدا از پردازنده دیجیتالی یا DSP، صداهای ارسالی به گوش را تقویت میکنند. این قطعه کوچک کامپیوتری، امواج صوتی را شناسایی نموده و آنها را تغییر داده و تقویت میکند.

سمعک های دیجیتالی مزایای بیشتری نسبت به سمعک های آنالوگ دارند. از جمله این مزایا برخوردای از کانال های متعدد برای افزایش کیفیت صدا، تطابق پذیری بالاتر با نیازهای کاربر برای بهبود عملکرد شنوایی، پایین بودن احتمال پخش صدای سوت مانند، کوچک بودن ابعاد و پایین تر بودن وزن میتوان اشاره نمود.

سمعک دیجیتال
سمعک هوشمند

سمعک هوشمند

سمعک هوشمند را می توان نسل پیشرفته سمعک های دیجیتال دانست. این سمعک ها با برخورداری از قابلیت شناسایی صداهای محیط اطراف و تطبیق پذیری با آن، تحولی در دنیای سمعک های دیجیتال ایجاد کرده اند. سمعک های هوشمند با استفاده از ردیاب، سیگنال های صدای گفتاری را تقویت نموده و سایر صداهای مزاحم محیط را کاهش میدهد. علاوه بر این به دلیل وجود میکروفن جهت دار در این نوع سمعک و همچنین تکنولوژی حذف صدای باد، باعث میشوند کاربر صدایی با کیفیت را دریافت کند. سمعک های هوشمند دارای انواع مختلفی هستند که در عداد کانال ها، باندها و تعداد برنامه با هم تفاوت دارند. 

سمعک های فوق هوشمند بی سیم

سمعک های فوق هوشمند که با نام تجاری سمعک بی سیم یا سمعک وایرلس در بازار عرضه میشوند، در واقع از جدیدترین تکنولوژی سمعک برخوردار هستند. این سمعک ها با قابلیت اتصال بی سیم (از طریق امواج) به یکدیگر، درک شنوایی فضای ۳۶۰ درجه را برای کاربر تداعی کرده اند. علاوه بر این، سمعک وایرلس قابلیت اتصال به گوشی تلفن همراه برای تنظیم صدا، تغییر تنظیمات برنامه ها، مکالمه را نیز دارد و حتی کاربر میتواند از طریق آن موسیقی گوش بدهد. سمعک وایرلس همچنین میتواند بدون واسطه به تلویزیون وصل شود و کاربر از این طریق صدای تلویزیون را با وضوح عالی دریافت نماید.

از مهمترین مزایای این سمعک به دارا بودن قدرت پردازش بالا و شنوایی بسیار نزدیک به شنوایی طبیعی است. این ویژگی از طریق اتصال بی سیم دو سمعک به یکدیگر اتفاق می افتد که یکی از جدید تکنولوژی های روز بازار است.  

سمعک های فوق هوشمند بی سیم
سمعک های پشت و داخل گوش

سمعک های پشت و داخل گوش

همانطور که از نام آن ها پیداست سمعک های پشت گوش و سمعک های داخل گوش یک فرق کلی ظاهری دارند که این دو را متفاوت از هم کرده است و هرکدام دارای ویژگی های خود است که در ادامه به آن میپردازیم.

سمعک داخل گوش: این سمعک ها  کوچک ترین سمعک های سفارشی و تقریبا به صورت نامریی هستند و تنها قسمت انتهایی آن ها قابل رویت است. که برای قرار دادن و خارج کردن سمعک از گوش استفاده می شود.

سمعک پشت گوش: از پرکاربرد ترین نوع سمعک هایی است که در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده می شود. سمعک پشت گوشی در قسمت بالای گوش خارجی و پشت آن به طوری که جلب توجه نکند قرار می گیرد و صدا را از طریق تیوپ مخصوص به داخل گوش انتقال می دهد.

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی در واقع نوعی سمعک دیجیتال یا فوق هوشمند و یا داخل گوشی است، که در مجاری گوش قرار میگیرد و کمترین نمای بیرونی را دارد بطوریکه هیچکس متوجه وجود سمعک نمی شود. این مدل سمعک را با نام سمعک مخفی نیز می شناسند. سمعک نامرئی بسیار تخصصی است و با استفاده از تکنولوژی و فناوری های ویژه ای ساخته میشود. همانطور که اشاره شد، این نوع سمعک در مجاری گوش قرار میگیرد، از این رو مهم ترین چالش در تجویز این نوع سمعک اندازه کانال گوش فرد متقاضی و میزان کم شنوایی آن است. لذا برای تهیه این نوع سمعک حتما می بایست از طریق مراجعه حضوری با پزشک متخصص مشورت نمائید. سمعک ابن سینا عرضه کننده انواع سمعک نامرئی می باشد.

سمعک نامرئی

انواع سمعک بر اساس شکل ظاهری

سمعک ها بر اساس شکل ظاهری به سه دسته اصلی تقسیم میشوند. سمعک داخل گوش، پشت گوشی و پشت گوشی ظریف. هریک از این سمعک ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از طرفی انتخاب سمعک تا حد زیادی وابسته به تشخیص پزشک متخصص میباشد و از دست کاربر خارج است. البته در کلینیک سمعک ابن سینا تلاش پزشکان و متخصصین تا حد ممکن برای تجویز سمعک مطابق با شرایط زندگی و ترجیحات شخصی کاربر است. برای انتخاب بهترین مارک سمعک لازم است به طور حضوری به مرکز شنوایی سنجی ابن سینا مراجعه نموده و از خدمات مشاوره بهرمند شوید.

مواردی که لازم است در هنگام خرید سمعک به آنها توجه شود

افرادی که از کم شنوایی یا اختلالات شنوایی رنج میبرند، معمولا خرید سمعک را به عنوان راه حلی برای تقویت شنوایی، انتخاب میکنند. چراکه استفاده از سمعک میتواند موجب بهبود زندگی افراد و ارتباط با محیط اطراف شود.  شندین صدای محیط اطراف و اطرافیان، میتواند موجب ارتباط مؤثر فرد با دیگران در اجتماع شود. همین موضوع اعتماد به نفس فرد را بالا میبرد و همچنین شخص متوجه علائم و صداهای هشدار دهنده میشود.

این موضوع در کودکان کم شنوا نیز اهمیت بالایی دارد. از آنجاییکه سه سال ابتدایی زندگی بهترین زمان فراگیری زبان مادری و رشد گفتار و تکلم کودک است، تشخیص زود هنگام اختلالاتت شنوایی و استفاده از سمعک میتواند در بهبود شنوایی مؤثر واقع شود. همچنین به کودک کمک میکند که با استفاده از سمعک بتواند به جای تحصیل در مدارس استثنائی، در مدارس عادی درس بخواند.

مناسب ترین سمعک برای هر فرد چگونه تعیین میشود؟

این که چه سمعکی برای فرد مناسب تر است را پزشک متخصص تعیین میکند. از این رو برای تعیین دقیق سمعک مورد نیاز، شما باید از طریق مراجعه به مرکز شنوایی سنجی، با پزشک شنوایی سنج مشورت نمائید. در این صورت پزشک با توجه به سبک زندگی، شغل، سطح کم شنوایی، نیازهای ارتباطی و بودجه شما، بهترین سمعک ممکن را تجویز می نماید. نکته قابل توجه این است که بهترین سمعک برای هر فرد متفاوت از دیگران و با توجه به نیاز های فرد است. به عبارتی بهترین سمعک برای همه وجود ندارد. برای خرید سمعک میتوانید به کلینیک ابن سینا که معتبرترین مرکز شنوایی سنجی در ایران است مراجعه نموده و با توجه به شرایط خود و تشخص پزشک متخصص، سمعک مورد نیاز خود را تهیه نمائید. لازم به ذکر است که کلیه سمعک های معرفی شده دارای ضمانت نامه می باشند و در صورت برزو اشکال در سیستم سمعک میتوانید برای تعمیر سمعک به نمایندگی آن مراجعه نمائید.

روش های تنظیم سمعک چگونه است؟

تنظیم سمعک به صورت دوره ای انجام می شود که بعد از تجویز و قالب گیری سمعک آن را تنظیم می نمایند، برای تنظیم سمعک ها باید توسط خود متخصصین و با دستگاه ها انجام شود، که به صورت ریموت به دستگاه وصل می شوند و تنظیم سمعک صورت می گیرد.

انواع برند های سمعک

سؤالات متداول

در صورتی که سمعک درست تجویز شود و درست تنظیم شود تحت هیچ شرایطی به شنوایی فرد صدمه نمی زند و حتی تا مقدار زیادی جلوی افت شنوایی فرد را می گیرد 

۳ عامل دلیل این مشگل است اگر سمعک ها درست تنظیم نشده باشند، و یا قالب آن خوب گرفته نشده باشد، و یا کانال گوش فرد جرم گرفته شده باشد، ممکن است که سمعک سوت بزند و هیچ دلیل دیگری به جز این موارد گفته شده وجود ندارد.

خود سمعک به خودی خود باعث درد کانال گوش نمی شود، گاهی وقت ها ممکن است که قالبی که از روی گوش فرد گرفته شده است مراحل درست آن درست انجام نشده است و باعث درد گوش می شود، و گاهی مواقع ممکن است که قالب سمعک درست گرفته شده ولی گوش فرد حساس است و بشدت نسبت به جسم خارجی واکنش نشان میدهد که در این شرایط یا از قالب رای نرم استفاده می کنیم و یا از قالب های یکبار مصرف استفاده می کنیم.

سمعک عامل و یا دلیل عفونت گوش نیست و اگر فرد از قبل عفونت داشته باشد باید اول این مشگل برطرف شود و بعد آن از سمعک استفاده نماید

علت اصلی این که در محیط های شلوغ متوجه صحبت اطرافیان نمیشویم شکل افت شنوایی فرد می باشد که معمولا صدا های زیر (یعنی فراکانس های بالا) بیشتر افت می کنند و در این حالت جزئیات گفتار فرد را متوجه نمیشویم.

بند کردن صدا تلوزیون را نمی شود به طور دقیق گفت نشان دهنده افت شنوایی فرد است ولی یکی از نشانه های افت شوایی می باشد که بیشتر در سنین بالا این مورد دیده میشود، و این مورد به خاطر افت فراکانس های بالا فرد خوب متوجه نمی شود و تمایل پیدا میکند که صدای تلوزیون را بیشتر کند و در این صورت هر دو فرکانس بم و زیر زیاد می شوند که در این صورت ممکن است فرکانس های بم را خوب بشنود ولی فروانس های زیر را نشنود و  در این صورت فرد هم از صدای دریافتی رضایت نداشته باشد. 

در رابطه با شنیدن صدای صوت در گوش علط های خیلی متواوتی میتواند داشته باشد، ولی هنوز هیچ علت قطعی وجود نداره که بگیم این صوت گوش و یا وزوز گوش برای افت شنوایی است، ولی در یک سری از بیماران دیده شده که این علائم را دارند

در این مورد هم دلیل قطعی نمیتوان گفت و ممکن است دلیل آن برای فشار خون، آلرژی، باشد ولی این تغییر فشار مایع گوش داخلی خیلی زمینه ارثی دارد.

بلی تغییر فشار مایع گوش باعث سرگیجه می شود، چون قسمت شنوایی و قسمت تعادلی گوش را آن مایع پر می کند وقتی فشار مایع بالا میرود به سلول های استیو فشار میاره و فرد سرگیجه می گیرد.

گاهی وقت ها مواردی است که کیستال هایی که داخل گوش هستند از جای خود کنده می شود و وارد مجرای شنوایی میرود، در حالت عادی کریستال ها جایشان آن جا نیست وقتی وارد مجرای سر می شوند این مشگل به وجود میاید که با هر حرکت سر به خصوص موقع دراز کشیدن موقع پوشیدن کفش و… سرگیجه ایجاد شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021