شنوایی سنجی گوش

شنوایی سنجی، در واقع روشی برای سنجش عملکرد حس شنوایی در افراد است، بطوریکه فرد به صورت آگاهانه به محرک های شنوایی پاسخ دهد. شنوایی سنجی گوش، شیوه های مختلفی دارد که متناسب با سن و شرایط افراد و نوع اختلالی که به آن مبتلا هستند، متفاوت است.

در شنوایی سنجی بررسی می‌شود که آیا در مکانیسم های شنوایی که امکان شنیدن صداها را فراهم می‌کند، اختلالی وجود دارد یا خیر؟

همانطور که اشاره شد آزمون های مختلفی برای شنوایی سنجی گوش وجود دارد که بر اساس شرایط فرد مراجعه کننده متفاوت است. به عنوان مثال نوزادان وقتی صدایی بشنوند، نمیتوانند بگویند که صدا را شنیده اند. لذا برای شنوایی سنجی گوش نوزادان از روش های خاصی استفاده میشود.

در کودکان و بزرگسالان، شیوه تست شنوایی سنجی بطور کلی مشابه است و در برخی جزئیات به منظور حصول نتیجه دقیق تر، با هم تفاوت دارد. آزمایشات تکمیلی دیگری نیز وجود دارد که از طریق آنها میتوان میزان عملکرد گوش میانی و مغز را در مسیر شنوایی را مشخص کرد.

شنوایی سنجی گوش

سمعک ابن سینا ارائه کننده خدمات شنوایی سنجی در تهران

آزمون های تخصصی شنوایی در کلینیک ابن سینا

ارزیابی شنوایی و بررسی نیاز های شنوایی گوش شما در محیط های مختلف و انجام مجموعه کاملی از آزمون های تشخیصی شنوایی (مقدماتی و تکمیلی) و ارایه نتایج این آزمون ها خدماتی هستند که در کلینیک فوق تخصصی شنوایی ابن سینا برای شما عزیزان ارایه می گردد.

مشاوره سمعک

پرسش و پاسخ در مورد سبک زندگی و نیاز های شنوایی

وقت حضوری

یک وقت حضوری در کلینیک برای انجام تست های مورد نیاز

انجام آزمون ها و تست ها

انحام کلیه تست های آزمون های مورد نیاز برای شناسایی مشگل

تجویر سمعک

تجویز و نوع سمعک و قالب گیری آن جهت ساخت سمعک متناسب با گوش فرد

کلینیک ابن سینا ارائه کننده خدمات سمعک در تهران

مشاوره و تنظیم سمعک های گوش در کلینیک ابن سینا

تماس با کلینیک ۰۲۱۴۷۹۰۸۰۳۴ – ۰۹۳۹۷۷۸۴۰۶۲

مکانیسم شنیدن صدا توسط گوش

وقتی هوا به ارتعاش در می آید، امواج صوتی ایجاد می‌شود. برای شنیده شدن یک صدا، گوش باید امواج صوتی موجود در هوا را به سیگنال های الکتریکی تبدیل نماید، تا مغز بتواند آنها را تفسیر کند. وقتی امواج صوتی به پرده صماخ گوش می‌رسند، ارتعاشاتی را به وجود می آورند. این ارتعاشات، سبب حرکت استخوان های کوچک میانی می‌شود. آخرین استخوان این گروه یعنی استخوان رکابی، ارتعاشات را به حفره حاوی مایع حلزون گوش انتقال می‌دهد. مایع حلزونی گوش پس از دریافت ارتعاشات شروع به حرکت میکند. با حارکت مایع، سلول های مخصوص حسی، سیگنال های الکتریکی ایجاد می‌کنند. این سیگنال های تولید شده به مغز فرستاده می‌شود و مناطق خاصی از مغز سیگنال ها را دریافت کرده و آن را به صدایی قابل فهم برای انسان تبدیل می‌کند.

پرده صماخ گوش نسبت به دریافت صداهای مختلف، واکنش های متفاوتی دارد. در صداهای بم، پرده صماخ به آرامی به ارتعاش در می آید و حرکت میکند و در صداهای زیر با سرعت بالاتری مرتعش میشود. به همین ترتیب سیگنال هایی که به مغز فرستاده میشود نیز متفاوت است. به همین دلیل است که میتوانیم بین صداهایی با طیف های مختلف تمایز قائل شویم.

مکانیسم شنیدن صدا توسط گوش

عوامل کاهش عملکرد شنوایی

آسیب در هر قسمت از گوش، میتواند موجب اختلال در شنوایی شود. اگر این اختلال در کانال گوش یا گوش میانی باشد، مشکلی به نام کم شنوایی انتقالی را به وجود می آورد. در کم شنوایی انتقالی، مجرای جابه جایی (انتقال) صدا مسدود شده و در نتیجه صدا به گوش میانی منتقل نمیشود. ناشنوایی انتقالی که به آن ناشنوایی رسانش هم گفته میشود، دلایل مختلفی دارد که میتواند منجر به اُفت شنوایی به طور موقت یا حتی دائمی میشود.

یکی دیگر از عوامل کاهش عملکرد شنوایی، بروز ناهنجاری در حلزونی گوش یا عصب شنوایی است. اگر این قسمت از گوش به درستی کار نکند، اُفت شنوایی حسی-عصبی را به دنبال دارد. در واقع اُفت شنوایی حسی-عصبی به این معناست که سلول های مویی در حلزونی گوش به درستی کار نمیکنند و یا مشکلی در عصب شنوایی فرد به وجود آمده است. در نتیجه کل صداها یا بخشی از آنها به مغز ارسال نمیشود. کم شنوایی حسی-عصبی معمولا دائمی است. این عارضه میتواند خفیف، متوسط و یا عمیق باشد و یک گوش و یا هردو گوش را تحت تاثیر قرار دهد. در بعضی موارد ممکن است کم شنوایی انتقالی و کم شنوایی حسی-عصبی به طور همزمان اتفاق بیفتد که در این صورت کم شنوایی ترکیبی نامیده می‌شود.

نمودار شنوایی سنجی گوش

نمودار شنوایی، نموداری است که میزان شنوایی فرد و نیز میزان کم شنوایی او را در هر گوش مشخص میکند. اعداد موجود در محور افقی نمودار شنوایی در بازه ۱۲۵ تا ۸۰۰۰ متغیر است. محور افقی نمودار بر حسب فرکانس ها یا تن صداهای مختلف است. محور عمودی نمودار شنوایی، نشان دهنده بلندی صدا است که با واحد دسیبل اندازه گیری می‌شود.

فرکانس هر صدا بر حسب میزان ارتعاش آن در هر ثانیه، با واحد هرتز سنجیده میشود. هرچه فرکانس بالاتر باشد، صدا زیر تر است. به عنوان مثال فرکانس ۲۵۰ هرتز، تن صدای چکیدن قطره از شیر آب است. در حالیکه عدد ۸۰۰۰ هرتز، مربوط به طنین پر فرکانس زنگ تلفن است. اعدادی که نمودار شنوایی نشان میدهد، در واقع سطح شنوایی را بر حسب دسیبل نشان میدهد.

در هنگام شنوایی سنجی گوش متخصص شنوایی سنجی، صداهایی با فرکانس های مختلف پخش میکند. سپس آهسته ترین صدایی که فرد قادر به شنیدن آن در هر فرکانس است بر روی نمودار شنوایی ثبت میشود. این صدا که بر حسب فرکانس و شدت آن در نمودار علامتگذاری میشود، آستانه شنوایی فرد را مشخص میکند.  
نمودار شنوایی به طور خلاصه ای از قدرت شنوایی فرد را به تصویر میکشد. این نمودار نشان میدهد عملکرد شنوایی فرد، با سطح نرمال چقدر تفاوت دارد و در صورت کم شنوایی، مشکل از کجاست؟

کم شنوایی دلایل، انواع و درجات مختلفی دارد. متخصصان بر حسب اینکه کدام بخش از گوش آسیب دیده است، اختلالت گوش را به چهار دسته اصلی تقسیم بندی میکنند: کم شنوایی انتقالی، کم شنوایی حسی-عصبی، کم شنوایی ترکیبی و کم شنوایی عصبی.

یک متخصص شنوایی یا شنوایی سنج، میتواند مشخص کند که آیا بیمار دچار کم شنوایی است یا خیر. سپس با توجه به شدت و میزان کم شنوایی، روش درمان شنوایی و یا راهکار مناسب را پیشنهاد میدهد.

کلینیک ابن سینا، به عنوان معتبرترین مرکز شنوایی سنجی، کلیه خدمات تست شنوایی گوش را ارائه میدهد. با مراجعه به این مرکز، پزشکان متخصص پس از انجام تست شنوایی سنجی، راهکارهایی برای درمان شنوایی به بیماران ارائه میدهند.

تماس با کلینیک ۰۲۱۴۷۹۰۸۰۳۴ – ۰۹۳۹۷۷۸۴۰۶۲

سؤالات متداول

یکی از رایج ترین سوالاتی که در زمینه خرید سمعک پرسیده میشود، این است که سمعک خوب، سمعک متوسط و سمعک ارزان تقریبا چقدر است؟ در ادامه به این سوال پاسخ داده شده است.

شنوایی سنجی گوش برای نوزادان از روش های متفاوت تری نسبت به بزرگسالان و کودکان استفاده می‌شود۔

آسی در هر قسمت از گوش می تواند موجب اختلال در شنوایی شود که بیشترین اختلال ها در کانال گوش یا گوش میانی می‌باشد۔

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021