کم شنوایی گوش

کم شنوایی گوش و از دست دادن تدریجی حس شنوایی یکی از مشکلات شایع در جوامع است که با افزایش سن این مشکل تشدید می گردد.

در این مقاله به رایج ترین دلایل کم شنوایی گوش و راه های پیشگیری و درمان  کم شنوایی آن می پردازیم شما می توانید با مراجعه به مراکز کم شنوایی به صورت روتین و دوره ای و انجام تست کم شنوایی وضعیت خود را مورد بررسی قرار دهید تا قبل از بروز مشکلات جدی بتوانید به درمان این عارضه بپردازید.

در معرض صداهای بلند قرار گرفتن

اولین علت قابل پیشگیری در حوزه کم شنوایی قرار نگرفتن در معرض صداهای بلند است. صداهای بلند مانند آنچه در سالن های کنسرت و مراسم ها پخش می شود باعث آسیب دایمی به سلول های گوش درونی خواهد شد که قابل جبران نیست. این صداها باعث می شود شما تا چند روز احساس سنگینی و زنگ زدن را در گوش خود احساس کنید شاید بعد از چند روز این حس برطرف شود اما این آسیب معمولا قابل جبران نیست و حس شنوایی را کم می کند.

کم شنوایی گوش

سمعک ابن سینا ارائه کننده خدمات کم شنوایی گوش در تهران

آزمون های تخصصی کم شنوایی گوش در کلینیک ابن سینا

ارزیابی کم شنوایی و بررسی نیاز های شنوایی گوش شما در محیط های مختلف و انجام مجموعه کاملی از آزمون های تشخیصی کم شنوایی (مقدماتی و تکمیلی) و ارایه نتایج این آزمون ها خدماتی هستند که در کلینیک فوق تخصصی شنوایی  ابن سینا برای شما عزیزان ارایه می گردد.

مشاوره سمعک

پرسش و پاسخ در مورد سبک زندگی و نیاز های شنوایی

وقت حضوری

یک وقت حضوری در کلینیک برای انجام تست های مورد نیاز

انجام آزمون ها و تست ها

انحام کلیه تست های آزمون های مورد نیاز برای شناسایی مشگل

تجویر سمعک

تجویز و نوع سمعک و قالب گیری آن جهت ساخت سمعک متناسب با گوش فرد

کلینیک ابن سینا ارائه کننده خدمات سمعک در تهران

مشاوره و تنظیم سمعک های گوش در کلینیک ابن سینا

تماس با کلینیک ۰۲۱۴۷۹۰۸۰۳۴ – ۰۹۳۹۷۷۸۴۰۶۲

لازم به ذکر است که شاید یه بار رفتن به کنسرت و یا باشگاه هایی که موسیقی  را با صدای خیلی بلند پخش می کنند باعث ناشنوایی شما نشود اما این مطلب به مرور و به صورت تدریجی باعث پایین آمدن آستانه شنوایی شما خواهد شد.

از موارد مشابه می توان به استفاده از ماشین چمن زنی بدون محافظ گوش یا بلند کردن صدای ضبط ماشین و پایین آوردن شیشه ها به صورت همزمان و گوش کردن به موسیقی خشن با هدفن و صدای بلند  اشاره کرد.

 و به صورت کلی هر صدایی بلند تر ۸۵ دی سی بل می تواند باعث کم شنوایی گوش و احساس زنگ زدن و وزوز در گوش شما شود.

کلینیک ابن سینا واقع در بیمارستان ابن سینا به عنوان مرکز ارزیابی تخصصی شنوایی سنجی، سمعک، درمان و توانبخشی سرگیجه و عدم تعادل می باشد. که شما می توانید جهت انجام تست کم شنوایی و ارزیابی دوره ای به این مرکز مراجعه فرمایید.

در معرض صداهای بلند قرار گرفتن

ضربه شدید به ناحیه گوش و سر

ضربه به گوش تا حدی می تواند مخرب باشد که موجب پارگی پرده گوش شود و همچنین ضربه شدید به سر می تواند باعث تخلیه مایع در گوش میانی و از دست دادن کامل حس شنوایی شود.

وارد آمدن فشار بیش از حد بر گوش

افزایش فشار بر گوش هنگام شنا کردن یا پرواز با هواپیما شاید عادی به نظر برسد اما در بعضی افردا موجب آسیب به حس شنوایی و کم شنوایی خواهد شد. همچنین فشار دردناک و غیر عادی در این مواقع در گوش اصلا عادی نیست و حتما با مراجعه به مرکز کم شنوایی این مورد را پیگیری نمایید.

صدای بلند مواد محترقه و انفجاری

صداهای بلند انفجاری می تواند موجب آسیب های بی بازگشت به گوش داخلی و پارگی پرده گوش شود این صداها معمولا در زمان جنگ یا چهارشنبه سوری معمولا اجتناب ناپذیر هستند که باید حتما در این مواقع از محافظ گوش استفاده شود.

 

افزایش جرم  و چرک گوش

 گوش همه افراد ماده ای به نام موم تولید می کند که این ماده مجرای گوش را از آلودگی و ورود حشرات و میکروب ها محافظت می کند اما ترشح بیش از اندازه این ماده می تواند باعث کم شنوایی در افراد شود که تلاش شما در جهت تمیز کردن این جرم ها معمولا با گوش

پاک کن باعث فشرده شدن موم در اطراف پرده گوش شما خواهد شد و مشکلاتان را بدتر خواهد کرد.

اگر به هر علتی احساس سنگینی و گرفتگی در گوش خود می کنید به هیچ عنوان نباید از سنجاق و گوش پاک کن برای تخلیه جرم استفاده نمایید

شما می توانید با مراجعه به کلینیک های تخصصی کم شنوایی به راحتی این مشکل را برطرف نمایید.

سمعک ابن سینا با ارایه خدماتی مفید در این زمینه  و داشتن مرکز کم شنوایی مجهز به پیشرفته ترین دستگاهها آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در این رابطه خواهد بود.

افزایش جرم  و چرک گوش

وجود تومور

معمولا سرگیجه دایمی نشان  دهنده وجود تومور  در گوش داخلی یا در طول عصب اتصال دهنده مغز به گوش است که می تواند باعث آسیب جدی به شنوایی و یا از دست دادن حس شنوایی در یک گوش شود.

مراجعه به موقع به  متخصص در کلینیک کم شنوایی می تواند شما را از آسیب های جدی و غیر قابل بازگشت در این حوزه محافظت نماید.

کلینیک ابن سینا با انجام تست کم شنوایی ،خدمات توانبخشی در رابطه با سرگیجه و  ارایه خدماتی نوین در امر پیشگیری و تشخیص اختلالات گوش آماده انجام خدمات به شما خواهد بود.

بیماری های دوران خردسالی

بعضی از بیماری ها در دوران کودکی از جمله آبله مرغان ، آنفولانزا، مننژیت، سرخک و اوریون می تواند باعث آسیب جدی به شنوایی شود.

به این صورت که با عفونت گوش و پر شدن گوش میانی از مایع،  به صورت موقت کم شنوایی ، درد و تورم  به وجود می آید. اما برخی از عفونت های گوش  موجب آسیب دایمی به گوش میانی و داخلی خواهد شد.

که در این زمینه واکسیناسیون به موقع و مراجعه به کلینیک های کم شنوایی می تواند کودک شما را از  عوارض ابتلا به عفونت گوش حفظ کند.

عوامل ارثی و مادرزادی

ممکن است برخی از کودکان با عارضه کم شنوایی متولد شوند که علاوه بر عوامل ژنتیکی ابتلای مادر به دیابت یا برخی عفونت ها در زمان بارداری می تواند باعث این بیماری شود. همچنین آسیب هنگام تولد و نرسیدن اکسیژن و زردی در بدو تولد می تواند موجب کم شنوایی شود

کلینیک ابن سینا در بیمارستان ابن سینا  با ارایه خدمات در بخش شنوایی سنجی نوزادان

آماده خدمت به شما عزیزان می باشد.

از جمله خدمات ابن سینا در ارتباط با نوزادان شامل تست های تشخیصی ذیل می باشد:

 • تست شنوایی انتشار اتو آکوستیک QAE جهت غربالگری اولیه نوزادان
 • تست پاسخ شنوایی ساقه مغز ABR جهت تشخیص مشکلات شنوایی نوزادان
 • تست AABR در نوزادان
 • تمپانومتری lA
 • تست رفلکس آکوستیک RA
 • درمان کم شنوایی با تجویز سمعک در نوزادان
عوامل ارثی و مادرزادی

مشکلات قلبی و عروقی و کلسترول بالا

بیماری قلبی و عروقی به این علت که با گردش خون مرتبط می باشند می توانند به شنوایی آسیب برسانند و باعث اختلال در شنوایی شوند.

افت شنوایی به علت کهولت سن

افت شنوایی به علت کهولت سن به تدریج و با گذشت زمان اتفاق می افتد از جمله مهمترین علل آن می تواند شامل موارد ذیل باشد:

 • تغییر در ساختار گوش داخلی
 • تغییر در اعصاب شنوایی و
 • جریان خون به گوش
 • دیابت
 • در معرض سرو صدای شدید
 • قرار گرفتن
 • مصرف داروهایی که از عوارض
 • آن کم شنوایی است
 • مصرف دخانیات
 • افت گردش خون
  از نشانه های پیرگوشی عدم توانایی در شنیدن صداهای بلند می باشد که فرد احساس می کند صدای اطرافیان و صداهای پس زمینه را به خوبی نمی شنود.

اگر نشانه های پیرگوشی را دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید و دکتر شما قطعا آزمایش های لازم در جهت تشخیص کم شنوایی شما را انجام خواهد داد تا دلیل افت شنوایی را پیدا کند.

کم شنوایی گوش

از جمله خدماتی که در سمعک ابن سینا در زمینه درمان کم شنوایی انجام می شود می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • اودیومتری تن خالص PAT
 • تمپانومتری
 • رفلکس آکوستیک
 • اودیومتری گفتاری SDS
 • تست پاسخ شنوایی ساقه مغز ARB
 • ساخت قالب های ضد صوت و ضد آب
 • تجویز و تنظیم سمعک با بهترین کیفیت و برند روز

تماس با کلینیک ۰۲۱۴۷۹۰۸۰۳۴ – ۰۹۳۹۷۷۸۴۰۶۲

سؤالات متداول

یکی از رایج ترین سوالاتی که در زمینه خرید سمعک پرسیده میشود، این است که سمعک خوب، سمعک متوسط و سمعک ارزان تقریبا چقدر است؟ در ادامه به این سوال پاسخ داده شده است.

با استفاده از سمعک درمان کم شنوایی می‌باشد۔

جرم و چرک در گوش ماده‌ای به نام موم را تولید می‌کند که باعث افزایش ترشح در دوست و در نتیجه کم شنوایی می‌شود۔

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021