آزمایش ادیومتری تن خالص PTA

آزمایش ادیومتری تن خالص PTA

علت انجام آزمایش ادیومتری تن خالص PTA

آزمایش ادیومتری تن خالص PTA میزان ناهنجاری شنوایی را در سطوح مختلف از ضعیف ، متوسط ، شدید و عمیق و همچنین نوع کم شنوایی از جمله عصبی و مختلط و انتقالی یا حسی را مشخص می کند. این تست یک آزمون ایمن و بدون درد است و علت انجام تست آزمایش ادیومتری تن خالص PTA بررسی توانایی شنیداری فرد را در اصوات و فرکانس های مختلف می باشد. فرکانس های این آزمون از ۸۰۰۰-۲۵۰ هرتز می باشد.

 

نحوه انجام تست ادیومتری تن خالصPTA

در این آزمون فرد در اتاق اکوستیک (اتاقی که نسبت به اصوات عایق است) می نشیند و هدفون روی گوش او قرار می گیرد و از او خواسته می شود زمانی که صدای بوق را در هدفون شنید ، دکمه مخصوص را بفشارد به پایین ترین شدتی که فرد بتواند این صداها را تشخیص دهد آستانه شنوایی گفته می شود که با دسی بل بر روی برگه ای به نام ادیو گرام ترسیم می شود به این برگه ها معمولا نوار گوش می گویند. این تست به کمک دستگاه ادیومتر توسط ادیولوژیست انجام می شود. صداها نخست توسط هدفون و بعد به کمک ویبراتور که در پشت گوش جای می گیرد به گوش فرد فرستاده می شود. این صداها ، تن های تک فرکانس هستند. و همانطور که گفتیم هدف از این تست تشخیص میزان کم شنوایی و تعیین نوع کم شنوایی می باشد .

تشخیص نوع کم شنوایی از طریق تست ادیومتری تن خالص

کم شنوایی به سه نوع انتقالی ، عصبی- حسی و آمیخته تقسیم می شود.

در افت انتقالی، کم شنوایی در اثر عارضه های گوش میانی و خارجی به وجود می آید که  از طریق دارو درمانی و یا جراحی قابل بازگشت است.

اما در نوع افت حسی – عصبی کاهش شنوایی در در اثر آسیب به گوش داخلی ایجاد می شود که متاسفانه این نوع کاهش شنوایی دایمی است.

راه  تشخیص این دو نوع عارضه  شنوایی از طریق ویبراتور استخوانی که صدا را  با دور زدن گوش میانی و خارجی ، مستقیم به گوش داخلی میفرستد صورت می گیرد

زمانی که آستانه شنوایی در مسیر استخوانی بهتر از مسیر هوایی (هدفون) باشد نشانگر افت انتقالی است. اما در صورتی که آستانه های مسیر استخوانی تقریبا مساوی آستانه های مسیر هوایی باشد نشان دهنده ی افت حسی عصبی است.

در صورت تشخیص افت شنوایی، شنوایی شناس یا متخصص شنوایی می تواند بهترین راهکار جهت درمان شنوایی گوش را به شما پیشنهاد دهد.

تشخیص نوع کم شنوایی

در صورتی که در ارتباطات اجتماعی روزمره در فهم جملات طرف مقابل خود مشکل دارید و مدام درخواست می کنید که جمله مجددا تکرار شود و یا به دلیل فهم غلط جملات ، جواب اشتباه می دهید حتما باید برای تست شنوایی به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید .کلینیک شنوایی ابن سینا با ارایه خدمات شنوایی سنجی، ارزیابی های جامع ادیولوژیکی  می تواند به شما در درمان شنوایی گوش  و انجام تست ادیومتری تن خالص PTA با ضریب اطمینان صد در صد کمک شایانی بنماید.

آزمون های تست شنوایی سنجی برای بزرگسالان شامل مجموعه ای کامل از تست های تشخیصی می باشد که جنبه های مختلف شنوایی شما را مورد بررسی قرار می دهد.

 

علایم کاهش شنوایی در بزرگسالان

 • بلند کردن بیش از حد صدای پخش کننده های صوتی
 • درخواست تکرار جملات از طرف مقابل در مکالمات روزمره
 • جواب غلط دادن به سوالات به دلیل نشنیدن درست اصوات
 • با صدای بیش از حد بلند صحبت کردن
 • شنیدن صدای وزوز درگوش
 • اقدامات زیر ممکن است به محافظت از شنوایی شما کمک کند
 • تلویزیون ، رادیو ، پخش کننده های موسیقی و اسباب بازی ها
 • صدای این وسایل را زیاد تنظیم نکنید. کودکان به ویژه در مورد اثرات مخرب موسیقی با صدای بلند حساس هستند. اسباب بازی های پر سر و صدا می توانند شنوایی کودکان را در معرض خطر قرار دهند.
 • هدفون: به هیچ عنوان صدای هدفون را در گوش خود بلند نکنید  و به جای آن برای بهتر شنیدن ، صداهای محیطی را کم کنید.
 • بهداشت حرفه ای: اگر در یک محیط پر سروصدا مانند کارخانجات کار می کنید ، از محافظ گوش استفاده کنید.
 • اماکن تفریحی: اگر به کنسرت ، مسابقات اتومبیلرانی ، و سایر رویدادهای پر سروصدا می روید ، از محافظ گوش استفاده کنید.
 • کاهش شنوایی گوش غیر قابل تحمل است. هنگامی که سلولهای مو در حلزون آسیب دیده می بینند  معمولا ترمیم  نمی شوند پس حفاظت از گوش در برابر مواد آسیب زا اهمیت بسیار زیادی دارد.
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021