احساس درد در گوش نشانه چیست؟

فشار هوا و گوش درد

پدر و مادر ها می دانند که گوش درد در میان کودکان بسیار شایع است ، اما بزگسالان نیز می توانند دایما دچار گوش درد شوند بدون ان که عفونت یا مشکل خاصی در گوش خود داشته باشند.گوش درد احساس ناخوشایندی است که همراه با حس گرفتگی و سردرد و سرگیجه همراه است . گوش درد می تواند به شکل حس دردی مبهم در یک گوش یا هر دو گوش باشد. و این درد گاهی به صورت موقت و گاه دایمی می باشد.

گوش درد یک بیماری نیست بلکه نشانه وجود مشکلی است که عوارض آن درد در ناحیه گوش می باشد.

شایع ترین عوامل گوش درد

جرم گوش

گوش به صورت دایمی موم درست می کند  که نقش محافظتی دارد و خود آن را از طریق مجاری گوش دفع می کند هنگامی که این پروسه به شکل صحیحی انجام نمی شود موم گوش سفت شده و مجاری گوش را مسدود می کند. که این مسیله موجب احساس گرفتگی ، درد و کاهش شنوایی می شود.

برای بیرون آوردن جرم گوش به هیچ عنوان نباید از اشیای خارجی استفاده کرد و این کار باعث می شود که شما بیشتر اجرام را به سمت داخل گوش بفرستید که موجب تشدید درد و احساس گرفتگی می شود. در صورتی که موم گوش سفت شده باشد برای بیرون آوردن آن حتما باید به پزشک مراجعه کرد ادیولوژیست می تواند بدون اینکه به پرده گوش آسیبی برسد ، جرم را از گوش خارج کند.

احساس درد در گوش نشانه چیست؟

 

فشار هوا

گوش این قابلیت را دارد فشار دو طرف لاله گوش را برابر نماید . اما تغییرات ناگهانی مثل هنگامی که در هواپیما و یا آسانسور هستید و تغییر ارتفاع را تجربه می کنید می تواند باعث از بین رفتن تعادل و احساس درد در گوش شود و مشکلاتی را در شنیدن ایجاد کند.

برای جلوگیری در احساس گرفتگی و درد هنگام سوار شدن به هواپیما می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

در هنگام برخاستن و فرود آمدن هواپیما چیزی را بجوید یا خمیازه بکشید تا زمان فرود آمدن هواپیما سعی کنید بیدار بمانید.

سعی کنید نفس عمیق بکشید و در هنگام سرماخوردگی ، آنفولانزا و عفونت های ویروسی از سفرهای هوایی پرهیز کنید.

 

فشار هوا و گوش درد

 

التهاب مجاری گوش

احساس خارش و سوزش در مجاری گوش همراه با خارج شدن ترشحات زرد رنگ از گوش نشانه های ملتهب شدن مجاری گوش است .اگر  پوست کنار مجاری گوش شما مدام پوسته پوسته می شود و ترشح گوش به همراه درد و احساس گرفتگی دارید به احتمال زیاد دچار التهاب مجاری گوش شده اید.

 

التهاب مجاری گوش

 

آسیب به گوش

ضربه محکم به گوش در اثر تصادف و حادثه و خارج کردن جرم گوش با اشیاد خارجی همانند کلید ، خودکار سنجاق می تواند به گوش آسیب برساند و باعث درد در ناحیه گوش شود.

همچنین گوش پاک کن هم از جمله وسایل آسیب رسان محسوب می شود.

آسیب به گوش

 

سرما خوردگی و عفونت های ویروسی

در طی سرما خوردگی  طبیعی است که دچار آبریزش از بینی و گوش درد شوید که پس از طی دوره سرما خوردگی به مرور برطرف خواهد شد و جای نگرانی ندارد.

استفاده از بخور و داروهای ضد حساسیت در طول دوره سرما خوردگی می تواند درمان وزوز گوش شما باشد و احساس درد در گوش و گرفتگی آن را مرتفع کند.

 وجود جسم خارجی در گوش

در طی مسافرت و کمپینگ و در هنگام خواب  و یا به صورت اتفاقی در فضای باز ممکن است حشراتی وارد گوش شما شود. ممکن است شما متوجه ورود حشرات به گوش خود نشوید اما احساس درد و وزوز گوش و گرفتگی داشته باشید.

در صورتی که مطمین شدید حشره ای وارد گوش شما شده است به هیچ عنوان از اجسام خارجی برای بیرون آوردن آن استفاده نکنید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

دردهای ارجاعی

در صورت عفونت درناحیه گلو، نای و دندان ها ممکن است همزمان دچار احساس درد و گرفتگی در ناحیه گوش شوید و این بدان معنا است که علت درد گوش شما ، در قسمتی به غیر از گوش شما هست و این احساس درد تنها یک علامت است.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

کم شنوایی زود رس
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

کم شنوایی زودرس

کاهش شنوایی به صورت تدریجی اتفاق می افتد این ناهنجاری  به طور معمول بین سنین ۵۵ تا ۶۴ سالگی شروع

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021