ادیومتری گفتاری SDS, SRT

ادیومتری گفتاری SDS, SRT

معمولا برای درمان کم شنوایی در بزرگسالان سمعک تجویز می شود  و در مواقعی این درمان توسط ایمپلنت یا کاشت حلزونی صورت می گیرد اما راه های درمانی به جز سمعک وجود دارد که در ذیل به بررسی آن می پردازیم برای درمان کم شنوایی در ابتدا باید علت کم شنوایی را بررسی کرد تا متناسب با آن از دارودرمانی، جراحی ، سلول های بنیادی ،سلول درمانی تحریک عصب یا ژن درمانی استفاده کرد.

حس شنوایی یکی از مهمترین حس ها می باشد که بدون آن امکان برقراری ارتباط با محیط اطراف قطع می شود. این حس و قابلیت موجب تفاوت انسان با دیگر موجودات است و انسان را از جایگاه برتری برخوردار می سازد. متاسفانه اختلال در سیستم شنوایی باعث محدودیت های بسیار و اختلال در رشد کودکان می گردد به همین دلیل بررسی این اختلالات و راهکارهای حل آن بسیار حایز اهمیت است.

طبق تحقیقات صورت گرفته کم شنوایی سومین بیماری شایع در بزرگسالان می باشد که در صورت عدم درمان باعث مشکلات عدیده جسمی و روحی خواهد شد.

تست کم شنوایی در بزرگسالان ما را به علل بروز مشکلات کم شنوایی آگاه می کند یافتن دلیل کم شنوایی به درمان درست و موثر این عارضه کمک خواهد کرد.

ادیومتری گفتاری SRT,SDS Speech Audiometry

آزمون شنوایی سنجی گفتاری مانند آزمون شنوایی با تن خالص است با این تفاوت که از شما خواسته می شود در اتاق عایق صدا بنشینید و کلماتی را که در هدفون می شنوید تکرار کنید این آزمون توانایی شما را در تمایز لغات و درک گفتار می سنجد .(لازم به ذکر است که در آزمون تن خالص تنها از صدایی شبیه بیپ استفاده می شود.)

پایین ترین سطحی که فرد قادر به شنیدن و تکرار درست کلمات باشد آستانه بازشناسی گفتاری نامیده می شود.

علت انجام ادیومتری گفتاری SDS, SRT  محاسبه آستانه درک گفتار و توانایی تفکیک گفتار در افراد می باشد.

SRT یا همان آستانه دریافت گفتار ، کمترین شدت صدایی است که شما می توانید از بین کلمات دو سیلابی استاندارد تشخیص داده و تکرار کنید.

SDS یا امتیاز تفکیک گفتار نشان دهنده درصد کلمات درستی است که شما تکرار کرده اید نسبت به کل کلماتی که برای شما پخش شده است.

تست ادیومتری گفتاری SDS, SRT جهت درمان شنوایی و تشخیص کم شنوایی سنجی در بزرگسالان کاربرد دارد و برای هر دو گوش به صورت مجزا انجام می شود .

ادیومتری گفتاری

آستانه درک گفتار Speech reception threshold

تست SRT در سطح آستانه تن خالص انجام می شود و مراجعه کننده باید حداقل نیمی از کلمات مطرح شده را به طرز صحیح تکرار نماید. یعنی ۵۰ درصد کلمه های یک فایل از کلمه های دو سیلابی معین را تکرار نماید PAT و SRT باید مشابه هم  باشند نتیجه این تست با دی سی بل نمایش داده می شود که حتما و باید با میانگین آستانه ۲۵۰ و ۵۰۰ هزار مطابقت داشته باشد.

توانایی تفکیک گفتار  Speech discrimination score

در تست SDS در سطوحی بالاتر از آستانه شنوایی مراجعه کننده صورت می گیرد و میزان درصد کلمه های درست محاسبه می گردد

این تست با کمک لیستی  از کلمه های  تک سیلابی و با شدتی برابر ۴۰ هرتز یا بیشتر انجام می گردد.. افرادی که مشکل شنوایی ندارند ، تقریبا تمام لیست  را به درستی تکرار می نمایند. افرادی که  به عارضه کاهش شنوایی عصبی یا مرکب مبتلا هستند  قادر به تکرار میزان بسیار کمتری از کلمه ها می باشند.

این آزمون همچنین توانایی تشخیص کلمه فرد را در درک گفتار همراه با  سر و صدای پیش زمینه ارزیابی می کند. این آزمون به تشخیص نوع مناسب  سمعک برای شما  و تشخیص برخی پاتولوژی های گوش کمک می کند این تست به عنوان مکمل تست ادیومتری تون خالص شناخته می شود و هر دو مسیر شنوایی محیطی و مرکزی سیستم شنوایی را بررسی می کند.

محدوده شنوایی

کلینیک کم شنوایی ابن سینا

کلینیک کم شنوایی با داشتن لابراتوار  تخصصی گوش خدمات جامع و کاملی را درحوزه شنوایی سنجی به مراجعین ارایه می دهد در کلینیک شنوایی گوش بیمارستان ابن سینا شنوایی شما در طیف وسیعی از صداها که برای درک گفتار در مراودات روزمره مهم است ، بررسی می شود.

تست شنوایی شما در محیط آرام و همچنین در محیطی که صدای پس زمینه زیادی وجود دارد بررسی می شود. در ضمن عملکرد گوش بیرونی و میانی نیز انجام می گردد این تست ها معمولا ۴۵ دقیقه بسته به همکاری بیمار انجام می شود.

برای درخواست نوبت دهی و چگونگی مراجعه از اینجا وارد شوید.

 

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021