بهترین مرکز درمان سرگیجه در تهران

بهترین کلینیک سرگیجه در تهران

مرکز تخصصی سمعک ابن سینا (بهترین مرکز سرگیجه در غرب تهران) مجهز به خدمات بخش ارزیابی و توانبخشی سرگیجه و عدم تعادل خدماتی تخصصی در این زمینه به شما عزیزان ارایه می نماید. 

برای بررسی مشکلات سرگیجه و اختلالات تعادلی و توانبخشی تست های زیادی وجود دارد که در ذیل به بررسی تعدادی از این موارد در بهترین کلینیک سرگیجه در تهران می پردازیم:

تست الکتروکوکلئوگرافی تست Electrocochleography 

 از جمله تست هایی که در کلینیک ابن سینا انجام می شود تست الکتروکوکلئوگرافی می باشد در این تست سیگنال های تولید شده در حلزون گوش و عملکرد عصب شنوایی بررسی می گردد. و از جمله تست های بدون درد می باشد در این تست پتانسیل های تولیدی در حلزون گوش در پاسخ به تحریک های صوتی ثبت می شود. در این تست فیدبک دریافتی از عصب هشت و حلزون گوش توسط دستگاه مخصوص این تست ، ثبت می گردد . تغییر در مختصات هنجار هر یک از این امواج نشان دهنده اختلال می باشد که با محاسبه آن ها  میزان سلامت گوش بررسی می شود.

 

از تست الکتروکوکلئوگرافی برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟  

اگر شما از هنجاری هایی همچون وزوز گوش و مشکلات تعادلی رنج می برید و اگر پزشک شما این  علامت ها را در نتیجه ناهنجاری های گوش و جمع شدن مایع در مجاری گوش تشخیص دهد ، معمولا این تست را برای شما انجام خواهد کرد.

 به صورت کلی می توان گفت تست الکتروکوکلئوگرافی برای تشخیص بیماری هایی که باعث جمع شدن مایع در گوش داخلی می شود استفاده می شود.

 که می توان به طور مثال به بیماری های ذیل اشاره کرد:

 • بیماری منییر
 • سرگیجه های محیطی
 • هایدرو پس آندولنفاز تست الکتروکوکلئوگرافی برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟

تست های ارزیابی سیستم تعادلی VNG  

تست VNG به منظور بررسی مشکل سرگیجه و ارتباط آن با ناهنجاری های گوش انجام می شود.

در این آزمایش از عینک مخصوص این تست به منظور ثبت حرکات چشم استفاده می شود و از الکترودهای  چسبنده دور چشم کمک گرفته می شود.

 

در حین انجام این تست ، طبق دستور ادیولوژیست کارهایی در فواصل منظم طبق دستور انجام می شود و فرد در وضعیت های مختلف بدنی قرار می گیرد و در مرحله  اخر تست ، گوش آزمایش شونده با هوای خنک و گرم تحریک می شود.  لازم به ذکر است که فرد در حین انجام آزمایش دچار سرگیجه می شود.

مدت زمان انجام این تست حدود یک تا دو ساعت است که با توجه به میزان همکاری آزمایش شونده متفاوت است.

انجام تست ارزیابی سیستم تعادلی در بهترین مرکز کلینیک سرگیجه در صادقیه با کمک بهترین متخصصین و تجهیزات مدرن با کمترین درصد خطا انجام می پذیرد شما می توانید جهت تعیین وقت و مشاوره رایگان با کارشناسان سمعک ابن سینا تماس حاصل فرمایید.

تست ارزیابی سیستم تعادلی ENG

  در این آزمون حرکت چشم ها  به شکل الکتروفیزیولوژیک اندازه گیری می شود و مجموعه ای از تست ها برای ارزیابی تعادل و تشخیص منگی و سرگیجه است.

 

تست تشخیص عملکرد ساختار گوش و اعصاب ناحیه گوش VEMP

تست VEMP برای بررسی میزان تعادل انجام می شود و عملکرد ساکول،  عصب و ستیبول تحتانی و شاخه تحتانی عصب دهلیزی را بررسی می کند. همچنین این تست برای  تشخیص عملکرد اعصاب گوش انجام می شود لازم به ذکر است در سمعک ابن سینا تست VEMP با مدرن ترین دستگاه ها و زیر نظر متخصصین این تست انجام می شود.

در تست VEMP  یک هدفون مخصوص روی گوش قرار می گیرد و الکترودهای کوچک به وسیله چسب VEMP  روی گردن فرد قرار گرفته و اصوات توسط هدفون منتقل می شود که در همین زمان الکترودها واکنش عضله گردن را ثبت کرده و میزان واکنش گوش به اصوات معین می شود.

این آزمایش تخصصی فقط در تست سرگیجه و شنوایی سنجی انجام می شود.

تست های اکولوموتور جهت تشخیص سرگیجه ی مرکزی

 • Tracking Persuit
 • SaccadeGaze
 • Optokinetic

 

تست های اکولوموتور شامل ارزیابی نگاه خیره، نیستاگموس خودبخودی و همچنین حرکات چشمی ساکادیک، تعقیب آرام و حرکات چشمی نیستاگموس اپتو کینتیک می باشد.

تست های تشخیص سرگیجه های محیطی

تست های اکولوموتور جهت تشخیص سرگیجه ی مرکزی
 • Spontaneous Nystagmus
 • Positional
 • Dix-Halpike
 • Head-shake
 • Head-hanging
 • آزمون رومبرگ

 این تست ها به منظور ارزیابی میزان اختلال در تعادل و سرگیجه مشکلات سرگیجه انجام می شود

به عنوان مثال در این تست بیمار دچار اختلال تعادل در وضعیتی که هر دو پایش بهم چسبیده با چشم های بسته می ایستد  و دست ها را به صورت صاف در جلوی بدن نگه می دارد .

 در این وضعیت متخصص در کنار فرد می ایستد تا اگر تعادل فرد بهم خورد او را نگه دارد تا نیفتد . در این آزمون مقداری عدم تعادل طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی کند.

 سخن آخر این که اواین و مهمترین گام در درمان اختلال سرگیجه ، تشخیص صحیح علت آن است که فقط با مراجعه به کلینیک های تخصصی در این زمینه و بررسی متخصص گوش و حلق و بینی حاصل می شود.

در این موارد متخصص پس از بررسی شرح حال بیمار و انجام تست های مربوط به بررسی عدم تعادل که در بالا به اختصار ذکر شد به ارجاعات مختلف و یا درمان دارویی می پردازد

در کلینیک های تخصصی سرگیجه در تهران برای انواع سرگیجه پروتکل های توانبخشی از جمله موارد ذیل وجود دارد:

سرگیجه حمله ای وضعیتی خوش خیم

پروتکل توانبخشی:

 • مانور Semont , Eply
 • روش حساسیت زدایی با استفاده از حرکات اصلاحی (تحریکات وستیبولار خطی، استفاده از ترامپولین، استفاده از RAMP . سواری روی Scooter board  در جهت خطی در وضعیت Prone
 •  بازگرداندن VOR با تمرینات Gaze

سرگیجه از نوع آسیب وستیبولار

پروتکل توانبخشی:

 • حرکت روی سطح شیبدار
 • تمرین تعقیب بینایی
 • تمرینات اصلاحی Sacade،  توپ تعادلی، تثبیت Gaze  در سطوح مختلف

سرگیجه از نوع اختلال تعادلی دو طرفه محیطی مرکزی

پروتکل توانبخشی:

 • تمرینات تقویت حس عمقی
 • توانبخشی ورودی های وستیبولی نخاعی – گردنی ، نخاعی – بینایی
 • استفاده از تیرک تعادلی و غیره

سرگیجه مرکزی

پروتکل توانبخشی:

 • مشاوره عروقی – نورولوژیک
 • دارو درمانی
 • توانبخشی وستیبولار

کلیه خدماتی که در بالا ذکر شد اعم از تست ها و آزمون های سرگیجه و خدمات بخش توانبخشی سرگیجه در کلینیک ابن سینا با امکانات مدرن زیر نظر متخصصین مجرب انجام می پذیرد.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

4 دیدگاه دربارهٔ «بهترین مرکز درمان سرگیجه در تهران»

من با توجه به مشکلاتی که اخیرا برام در زمینه شنوایی ایجاد شده به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کردم که پیرو همین موضوع برام آزمایشاتی را نوشتن که نتیجه اش خیلی نرمال و عادی هست و مشکلی را در گوش من نشان نمی ده اما من واقعا مشکل داردم و صدا ها رو می شنوم ولی نمی تونم صداها رو درک کنم و احساس می کنم داخل یه عمقی از آب هستم و گوشم پر است . می خواستم بدونم نظر شما چیه و مشکل من چی می تونه باشه؟

به احتمال زیاد شما دچار عارضه افت شنوایی نیستید اما به احتمال قریب به یقین دچار عارضه بدشنوایی هستید که در محیط های شلوغ بیشتر نمود پیدا می کند
به همین دلیل باید برای تشخیص مشکل به کلینیک های شنوایی مراجعه کنید و با انجام تست علت دقیق مشکل شما مشخص می شود

پاسخ

من ۳۵ سالم است و اخیرا احساس می کنم که نمی توانم روی مکالمات طرف مقابلم تمرکز کنم و معمولا درخواست می کنم که جمله رو دوباره تکرار کنند و با تاخیر جواب می دم. احساس می کنم که پردازش حس شنوایی ام مختل شده چطور می تونم راه حلی برای این مشکل پیدا کنم؟ و اساسا این چه مشکلی هست دقیقا؟

دوست عزیز با توجه به توضیحاتی که دادید به احتمال خیلی زیاد دچار عارضه بدشنوایی هستید. در این حالت شما می توانید صداها را بشنوید ما گوش دادن به حرف های دیگران معمولا در جاهای پر سر و صدا و جاهایی که صدای پس زمینه زیاد است بسیار سخت می شود
برای یافتن علت دقیق مشکل باید به کلینیک شنوایی سنجی مراجعه و تست شنوایی بدهید شما می توانید برای گرفتن مشاوره و تعیین وقت به صفحه ارتباط با ما کلینیک ابن سینا مراجعه کنید

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021