تست سرگیجه ویدیو نیستاگموگرافی (Video nystagmography)

تست سرگیجه ویدیو نیستاگموگرافی (Video nystagmography)

Videonystagmography  آزمایشی است که نوعی از حرکت غیر ارادی چشم به نام نستاگموس را اندازه گیری می کند. این حرکات می تواند کند یا سریع ، ثابت یا تند باشد. نیستاگموس باعث می شود که چشمان شما از یک طرف به سمت دیگر یا بالا و پایین یا هر دو طرف حرکت کند. این اتفاق باعث می شود  مغز پیام های متناقض  از گوش در رابطه با  سیستم تعادل بگیرد. این پیام های متضاد می توانند باعث سرگیجه شوند.

سیستم دهلیزی شما شامل اندام ها ، اعصاب و ساختارهایی است که در گوش داخلی شما وجود دارد. این مرکز اصلی تعادل بدن شماست. سیستم دهلیزی همراه با چشم ، حس لامسه و مغز شما کار می کند. مغز برای کنترل تعادل با سیستم های مختلف بدن ارتباط برقرار می کند.

وی ان جی چه کاربردی دارد

از VNG برای فهمیدن اختلال در سیستم دهلیزی (ساختار تعادل در گوش داخلی) یا در بخشی از مغز که تعادل را کنترل می کند استفاده می شود.

چرا به VNG احتیاج داریم؟

در صورت بروز علائم اختلال در دهلیزی ممکن است به تست سرگیجه و  VNG احتیاج داشته باشید. که علامت اصلی آن سرگیجه است ، که یک اصطلاح عمومی برای علائم مختلف عدم تعادل است . احساسی که شما یا اطرافیان در حال چرخش هستید  ، یا حس سقوط و سردرگمی را تجربه می کنید

علائم دیگر یک اختلال دهلیزی شامل موارد زیر است:

  • نستاگموس (حرکات غیر ارادی چشم که از یک طرف به طرف یا بالا و پایین می روند)
  • زنگ در گوش (وزوز گوش)
  • احساس پر بودن یا فشار در گوش
  • گیجی
VNG  چه کاربردی دارد

در طول VNG چه اتفاقی می افتد

تست سرگیجه VNG ممکن است توسط یک کارشناس مراقبت های بهداشتی اولیه یا یکی از انواع متخصصین زیر انجام شود:

  • متخصص شنوایی ، ارائه دهنده خدمات درمانی که در تشخیص ، معالجه و مدیریت کم شنوایی تخصص دارد
  • متخصص گوش و حلق و بینی (ENT) ، پزشک متخصص در درمان بیماری ها و شرایط گوش ، بینی و گلو
  • یک متخصص مغز و اعصاب ، پزشک متخصص در تشخیص و درمان اختلالات مغز و سیستم عصبی

در طی آزمایش VNG ، شما در یک اتاق تاریک می نشینید و یک عینک مخصوص به چشم می زنید. عینک ها دوربینی دارند که حرکات چشم را ثبت می کند. سه بخش اصلی برای VNG وجود دارد:

VNG  چه کاربردی دارد

تست چشمی

در طول این قسمت از VNG ، نقاط متحرک و غیر متحرک را در یک نوار مشاهده و دنبال خواهید کرد.

تست مثبت

در طی این قسمت ، کارشناس مربوطه  سر و بدن شما را در موقعیت های مختلف حرکت می دهد. و این موضوع را  بررسی خواهد شد که آیا این حرکات باعث ایجاد نیستاگموس می شود یا خیر

آزمایش کالری

در طی این قسمت ، آب یا هوا گرم و خنک در هر گوش قرار می گیرد. هنگامی که آب سرد یا هوا وارد گوش داخلی می شود ، باید باعث ایجاد نیستاگموس شود. سپس چشم باید از آب سرد موجود در آن گوش دور شود و به آرامی به عقب برگردد. هنگامی که آب گرم یا هوا در گوش قرار می گیرد ، چشم ها باید به آرامی به سمت آن گوش حرکت کنند و به آرامی به عقب برگردند. اگر چشمان به این روش ها جواب ندهند ، ممکن است به این معنی باشد که به اعصاب گوش داخلی آسیب رسیده است. کارشناس همچنین  این موضوع را بررسی می کند که آیا یک گوش متفاوت از دیگری جواب می دهد یا خیر. اگر یک گوش آسیب دیده باشد ،  ممکن است پاسخی ضعیف تر از گوش دیگر بدهد ، یا ممکن است به هیچ وجه پاسخی وجود نداشته باشد.

آیا برای آمادگی برای VNG باید کاری انجام دهید؟

ممکن است شما نیاز به ایجاد تغییر در رژیم خود داشته باشید یا از داروهای خاصی برای یک یا دو روز قبل از آزمایش خودداری کنید. ارائه دهنده خدمات درمانی شما در صورت وجود هرگونه دستورالعمل ویژه به شما اطلاع می دهد.

آیا خطراتی برای آزمایش VNG وجود دارد؟

در این آزمایش ممکن است شما را برای چند دقیقه احساس سرگیجه کنید.  اگر سرگیجه به مدت طولانی تری ادامه یابد. و نتایج آزمایش طبیعی نباشد ، ممکن است به معنای اختلال در گوش داخلی باشد. که شامل موارد ذیل خواهد شد:

بیماری منییر

اختلالی که باعث سرگیجه ، دوره های کم شنوایی و وزوز گوش (زنگ زدن در گوش) می شود. معمولاً فقط در یک گوش اثر می گذارد. اگرچه درمانی برای بیماری منییر وجود ندارد ، اما ممکن است این اختلال با دارو و یا تغییراتی در رژیم غذایی شما مدیریت شود.

لابیرینیتیت

اختلالی است که باعث سرگیجه و عدم تعادل می شود. و قسمتی از گوش داخلی آلوده یا متورم می شود. این اختلال گاهی به خودی خود از بین می رود ، اما در صورت تشخیص عفونت ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

آیا موضوع دیگری هست که باید درباره VNG بدانید؟

آزمایش دیگر موسوم به electronistagmography ENG نوع حرکت چشم را به عنوان VNG اندازه گیری می کند. اما به جای استفاده از دوربین برای ضبط حرکات چشم ، ENG حرکات چشم را با الکترودهای قرار داده شده روی پوست اطراف چشم اندازه می گیرد.

در حالی که آزمایش ENG هنوز مورد استفاده قرار می گیرد ، آزمایش VNG اکنون رایج تر است. برخلاف ENG ، یک VNG می تواند حرکات چشم را در زمان واقعی اندازه گیری و ضبط کند. VNG ها همچنین می توانند تصاویر واضح تری از حرکات چشم ارائه دهند.

VNG  چه کاربردی دارد
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

نحوه انجام تست ASSR و هزینه آن
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

تست ASSR

برای بررسی میزان شنوایی نوزادان و کودکان زیر دوسال  معمولا از تست ASSR استفاده می شود البته این آزمون محدویت سنی

ادامه مطلب »
سرگیجه در خواب
علت سرگیجه
سمعک ابن سینا

سرگیجه در خواب

احساس ناپایداری و سرگیجه در هنگام خواب و بلند شدن از رختخواب  معمولا نشانه ی کمبود آب بدن طی روز

ادامه مطلب »
کم شنوایی زود رس
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

کم شنوایی زودرس

کاهش شنوایی به صورت تدریجی اتفاق می افتد این ناهنجاری  به طور معمول بین سنین ۵۵ تا ۶۴ سالگی شروع

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021