تست سرگیجه ECOG

تست سرگیجه ECOG

علت انجام تست سرگیجه ECoG ElectroCochleoGraphy بررسی مشکلات سرگیجه ، اختلالات تعادلی،ارزیابی وضعیت سرگیجه بیمار و توانبخشی مشکلات  عدم تعادل صورت می گیرد.

آزمون سرگیجه ECOCHG در پاسخ به تحریک صوتی ، پتانسیل های الکتریکی تولید شده در قسمت حلزونی گوش ، انجام می شود. 

پروسه درمان با کمک تست سرگیجه ECOCHG  به پزشک در تشخیص بیماری منییر و سایر اختلالات زمینه ای در بیمار یاری می رساند. 

تست سرگیجه ECOCHG

اختلال در گوش داخلی عوارضی همچون صدای سوت در گوش ، سرگیجه و عدم تعادل را به همراه دارد . مشکلات سیستم دهلیزی گوش می تواند به علت بیماری منییر یا لابیرنتیت و تجمع مایعات در گوش باشد که در این صورت پزشک به شما انجام آزمون  ECoG پیشنهاد خواهد داد . این آزمون از جمله تست های ایمن و بدون درد است که وضعیت گوش داخلی را بررسی می کند که به نتایج این تست نوار گوش یا  الکتروکوکلئوگرافی نیز می گویند

در این آزمون فیدبک دریافتی از عصب هشت و حلزون گوش توسط دستگاه مخصوص ، ثبت می گردد . تغییر در مختصات هنجار هر یک از این امواج نشان دهنده اختلال می باشد که با محاسبه آن ها  میزان سلامت گوش بررسی می شود.

تست سرگیجه ECOCHG

در طی آزمایش ECoG چه اتفاقی می افتد

یک الکترود روی پیشانی قرار می گیرد و هدفن های مخصوصی  بعد از تمیز کردن مجاری در کانال های گوش قرار می گیرند.

یک محرک صوتی از طریق هدفون به گوش بیمار ارسال  می شود. الکترود فعالیت قسمت  حلزونی را در پاسخ به محرک های صوتی ضبط و ثبت می نماید. پس از اندازه گیری ، الکترود و هدفون برداشته می شوند و بیمار می تواند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهد.

اندازه گیری (امواج) توسط یک متخصص شنوایی سنجی  تفسیر و تعبیر می شود.

 این نکته را باید به یاد داشت که به منظور سهولت در انجام آزمایش  ، قبل از انجام آزمایش ECoG از آرایش صورت خودداری شود.  همچنین  از بیمار خواسته می شود که  در طی آزمون با چشمان بسته ، آرامش خود را حفظ کند و در صندلی مخصوص  بدون حرکت باقی بماند. پس از آن ، یک متخصص شنوایی داده ها را تفسیر می کند و گزارشی را تهیه می کند که توسط پزشک بررسی شود.

نتایج آزمون ECoG

قرار دادن الکترود در مجاورت قسمت حلزونی گوش باعث ثبت تعدادی فیدبک های الکتروفیزیولوژِکی از قسمت حلزونی و عصب شنوایی می شود که عبارتند از پتانسیل های عصبی (AP)، پتانسیل های تجمعی  (SP)و میکروفون حلزونی (CM) می باشد .

پتانسیل های ذکر شده نشانگر جریان های یونی در فیبر های عصب شنوایی و سلول های مویی می باشند.  الکترودها داده های ضبط شده را به رایانه ارسال می کنند و نتیجه آن به شکل موجی بر روی مانیتور ظاهر می شود. که این نتایج برای شنوایی شنج بسیار حایز اهمیت است . بالابودن نسبت پتانسیل تجمعی به پتانسیل عصبی نشانگر افزایش فشار مایع درون گوش داخلی است. که فشار بالا در گوش داخلی می تواند از عوارض بیماری منییز یا بیماری های سیستم دهلیزی باشد.

موارد کاربری های بالینی تست ECoG

  • بررسی میزان شنوایی
  • سنجش های مورد نیاز حین عمل های جراحی
  • بررسی وضعیت قسمت حلزونی گوش
  • تشخیص بیماری منییز و نوروپاتی

برای انجام این تست نیازی به انجام مقدماتی برای آن وجود ندارد در صورتی که قبل از انجام تست دچار اضطراب شدید چندین بار نقس عمیق بکشید و سعی کنید که آرامشتان را حفظ کنید. این تست از آزمون های بسیار مهم در تشخیص بیماری های گوش و مشکلات تعادلی می باشد.

موارد کاربری های بالینی تست ECoG

تست ECoG برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟

در صورتی که  شما از عارضه هایی همچون وزوز گوش و مشکلات تعادلی رنج می برید و اگر پزشک شما این  علامت ها را در نتیجه ناهنجاری های گوش و جمع شدن مایع در مجاری گوش تشخیص دهد ، معمولا این تست را برای شما تجویز خواهد کرد.

 به صورت کلی می توان گفت تست الکتروکوکلئوگرافی برای تشخیص  و درمان بیماری هایی که باعث جمع شدن مایع در گوش داخلی می شود استفاده می شود.

 که می توان به طور مثال به بیماری های ذیل اشاره کرد:

  • بیماری منییر
  • سرگیجه های محیطی
  • هایدرو پس آندولنف

میانگین حدودی انجام آزمون ECoG و مقدمات آن

در بیشتر مراکز شنوایی سنجی این آزمون در حدود یک ساعت طول می کشد اما در کلینیک رفع سرگیجه ابن سینا با توجه به امکانات و دستگاههای مدرنی که وجود دارد زمان این آزمون به سی دقیقه تقلیل یافته است همان طور که در بالا اشاره شد انجام این آزمون نیازی به آمادگی های قبلی نمی باشد و تنها کافی است که بدون آرایش و با آرامش کامل باشید.

این آزمون از جمله تست های بدون درد و ایمن می باشد که عوارض و خطری برای مراجعه کننده نخواهد داشت شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه انجام این آزمون با کلینیک شنوایی سنجی ابن سینا تماس حاصل بفرمایید. و از خدمات و مشاوره رایگان این مرکز بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021