تست سرگیجه vemp

تست سرگیجه vemp

سرگیجه های ناگهانی با حالت تهوع و استفراغ همراه است که ابتدایی ترین علت آن می تواند به طور ناگهانی برخاستن از رختخواب یا غلتیدن باشد. سرگیجه ها اغلب با سردرد میگرنی همراه هست و در سالمندان معمولا با ضربه به سر ایجاد می شود و گاهی نیز هیچ علت مشخصی ندارد و مربوط به التهاب گوش داخلی است.

سرگیجه اصطلاحی است که برای توصیف طیف وسیعی از علایم از قبیل احساس ضعف ، سستی ، ضعف یا ناپایداری به کار می رود. سرگیجه این حس را در شما ایجاد می کند که شما یا محیط اطراف خود در حال چرخش یا حرکت هستید.

شرایط و مدت زمان انجام تست VEMP

سرگیجه یکی از شایع ترین دلایلی است که بزرگسالان به پزشک مراجعه می کنند. این حس می تواند زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. درمان سرگیجه به علت سرگیجه شما و علائم آن  بستگی دارد. درمان های دارویی  معمولاً مؤثر است ، اما ممکن است مشکل هر چند وقت یک بار عود کند. برای بررسی علت سرگیجه معمولا تست های شنوایی در ابتدا تجویز می گردد. پروسه درمان به کمک تست VEMP یکی از سریع ترین راه ها جهت یافتن علت اصلی این مشکل در شما می باشد.

تست سرگیجه VEMP در محیطی آرام و همچنین در محیطی که صدای پس زمینه زیادی وجود دارد بررسی می شود.  در ضمن عملکرد گوش بیرونی و میانی نیز انجام می گردد این تست ها معمولا ۴۵ دقیقه بسته به همکاری بیمار انجام می شود.

 پروسه انجام تست های شنوایی

  • ملاقات اولیه مراجع با ادیولوژیست
  • تجربه بیمار از کم شنوایی بررسی می شود
  • ارزیابی کانال گوش و گوش بیرونی
  • ارزیابی دقیق شنوایی را برای تعیین میزان حساسیت گوش

گوش های ما سه قسمت مجزا دارند: گوش بیرونی ، میانی و داخلی

 آزمایشات شنوایی سنجی می تواند تشخیص دهد که که افت شنوایی شما بر اثر آسیب به عصب یا حلزون گوش است یا آسیب به پرده گوش یا استخوان های آن.

در طی یک ارزیابی شنوایی سنجی ، ممکن است انواع تست ها انجام شود.

گوش بیرونی امواج صوتی را از محیط جمع می کند و آنها را به داخل کانال گوش  هدایت می کند   هنگامی که امواج  به پرده گوش برخورد می کند ، لرزش ایجاد می شود. ارتعاشات در امتداد استخوانهای ریز به گوش میانی منتقل می شوند. و استخوان های گوش میانی به حرکت درآمده و در نهایت این ارتعاش به استخوان رکابی می رسد و  به حلزون گوش انتقال می یابد حلزون گوش یک مارپیچ پر از مایع با سلول های مویی است که اندازه میکروسکوپی دارند . هنگامی که لرزش به حلزون برخورد می کند ، باعث می شود مایع و متعاقباً سلول های مو حرکت کنند. حرکت سلول های مو سیگنال های عصبی تولید می کند که مغز ما آن را به عنوان صدا درک می کند. علت انجام تست VEMP یافتن این است که دقیقا به کدام قسمت گوش شما آسیب وارد شده است . یافتن علت به درمان سرگیجه شما و جلوگیری از حادتر شدن مشکل کمک خواهد کرد.

آزمون سرگیجه vemp

 علت انجام تست سرگیجه vemp  بررسی میزان تعادل می باشد.  و عملکرد ساکول،  عصب و ستیبول تحتانی و شاخه تحتانی عصب دهلیزی نیز بررسی می شود. همچنین این آزمون برای  تشخیص عملکرد اعصاب گوش انجام می شود

در تست سرگیجه VEMP  یک هدفون مخصوص روی گوش قرار می گیرد و الکترودهای کوچک به وسیله چسب VEMP  روی گردن فرد قرار گرفته و اصوات توسط هدفون منتقل می شود که در همین زمان الکترودها واکنش عضله گردن را ثبت کرده و میزان واکنش گوش به اصوات معین می شود.

این آزمایش تخصصی فقط در  کلینیک سرگیجه و شنوایی سنجی انجام می شود. کلینیک سرگیجه ابن سینا با داشتن تجهیزاتی مدرن و کادری مجرب می تواند پروسه درمان شما را با قابلیت اطمینان بیشتر به سرانجام برساند.

تست سرگیجه vemp

کاربرد آزمون VEMP

 نتایج این آزمون می تواند به پزشک در تشخیص و درمان بیماری مننیر ، سندرم مجاری نیم دایره وقانیو بیماری های مخچه ای ، نخاعی و حتی میگرن مفید باشد. آزمون VEMp  گاهی برای نوزادان و کودکان نیز به منظور بررسی وضعیت سیستم وستیبولار نیز تجویز می شود. مشکلاتی که حدود ۴۰ درصد از کودکان به آن دچار هستند که ریشه حسی و عصبی دارد .

 پروسه درمان به کمک تست سرگیجه VEMP پزشک را  در تشخیص عملکرد عصب تعادلی تحتانی و ساکول یاری می دهد  در این تست  همچنین عملکرد سیستم وستیبولار با کمک محرک های صوتی در درجه بالا بررسی می شود.

چه عواملی موجب سرگیجه می شود

شایع ترین علت سرگیجه موقعیتی بدخیم پاروکسیسمال (BPPV) ، میگرن وستیبولار ، بیماری منییر و لابیرینیتیت دهلیزی است. متأسفانه ، هر یک از این موقعیت ها  می تواند علائمی بسیار شبیه به سکته مغزی یا TIA ایجاد کند ، بنابراین توجه دقیق به جزئیات علائم لازم است

علل ایجاد سرگیجه بسیار زیاد است  ، از جمله اختلال در گوش داخلی ، بیمارهای حرکتی و عوارض دارویی. گاهی اوقات هم می تواند ناشی از گردش خون ضعیف ، عفونت یا آسیب دیدگی باشد.

نحوه احساس سرگیجه و  محرک های ایجاد سرگیجه در  شما  به کشف سرنخ هایی برای دلایل ایجاد  و درمان سرگیجه در شما کمک می کند.  همچنین اینکه این حالت  چه مدت طول می کشد و علائم دیگر شما به پزشک شما در تعیین علت دقیق سرگیجه یاری می رساند

این حالت می تواند خطر سقوط و آسیب دیدگی ، تصادف هنگام رانندگی و آسیب هنکار کار با وسایل سنگین  را افزایش دهد.

چه عواملی موجب سرگیجه می شود

آزمون تست سرگیجه VEMp برای چه کسانی انجام می شود

این آزمون برای اشخاصی که دچار ناهنجاری های شنوایی هستند و دچار کم شنوایی و یا سرگیجه شده اند، توصیه می شود  مدت زمان انجام این آزمون در حدود یک ساعت است .در کلینیک رفع سرگیجه ابن سینا علاوه بر این آزمایش برای درمان و توابخشی سرگیجه اقداماتی به صورت موارزی صورت می گیرد.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

علت انجام تمپانومتری
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

تمپانومتری چیست؟

علت انجام تمپانومتری تمپانومتری حرکت پرده گوش در پاسخ به فشار هوا را می سنجد ، علت انجام تمپانومتری فهمیدن

ادامه مطلب »
در طول آزمون شنوایی سنجی  چه اتفاقی می افتد؟
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

رفلکس آکوستیک

تست رفلکس اکوستیک از جمله  تست های ، بدون درد ، و کاملا ایمن است که توانایی فرد را در

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021