تست سرگیجه VNG

بخش های اصلی تست VNG

برای بررسی مشکلات شنوایی و ناهنجاری های مرتبط با آن شنوایی سنجش با توجه به نوع ناهنجاری تست هایی را پیشنهاد می دهد که یکی از این تست ها تست سرگیجه VNG می باشد.

تست شنوایی سنجی

شنوایی سنجی و تست های آن، بدون درد، و کاملا ایمن هستند که توانایی فرد را در شنیدن صداهای مختلف، در  فرکانس ها ی متفاوت اندازه گیری می کنند. بیمارانی که توموری در گوش یا اطراف آن دارند ممکن است تحت آزمایش ادیومتری قرار بگیرند تا تشخیص داده شود  که آیا کاهشی در شنوایی آن ها  رخ داده است یا خیر. همچنین به منظور بررسی شنوایی، قبل و بعد از عمل این تست ها انجام می شود. و یا برای ارزیابی اینکه درمان با سمعک بهتر خواهد بود یا جراحی استفاده می شود.

تست شنوایی در محیط آرام و همچنین در محیطی که صدای پس زمینه زیادی وجود دارد بررسی می شود. در ضمن عملکرد گوش بیرونی و میانی نیز انجام می گردد این تست ها معمولا ۴۵ دقیقه بسته به همکاری بیمار انجام می شود.

فرآیند شنیدن و تست سرگیجه VNG

گوش های ما سه قسمت مجزا دارند: گوش بیرونی ، میانی و داخلی

 آزمایشات شنوایی سنجی می تواند تشخیص دهد که که افت شنوایی شما بر اثر آسیب به عصب یا حلزون گوش است یا آسیب به پرده گوش یا استخوان های آن. در طی یک ارزیابی شنوایی سنجی ، ممکن است انواع تست ها انجام شود.

گوش بیرونی امواج صوتی را از محیط جمع می کند و آنها را به داخل کانال گوش  هدایت می کند   هنگامی که امواج  به پرده گوش برخورد می کند ، لرزش ایجاد می شود. ارتعاشات در امتداد استخوانهای ریز به گوش میانی منتقل می شوند. و استخوان های گوش میانی به حرکت درآمده و در نهایت این ارتعاش به استخوان رکابی می رسد و  به حلزون گوش انتقال می یابد حلزون گوش یک مارپیچ پر از مایع با سلول های مویی است که اندازه میکروسکوپی دارند . هنگامی که لرزش به حلزون برخورد می کند ، باعث می شود مایع و متعاقباً سلول های مو حرکت کنند. حرکت سلول های مو سیگنال های عصبی تولید می کند که مغز ما آن را به عنوان صدا درک می کند. تست سرگیجه VNG به منظور بررسی علت مشکل سرگیجه و ارتباط آن با ناهنجاری های گوش انجام می شود.

تست ارزیابی سیستم تعادلی VNG Videonystagmography

 علت انجام تست سرگیجه Videonystagmography VNG بررسی  حرکات غیر ارادی چشم به نام نستاگموس می باشد. این حرکات می توانند آهسته یا سریع ، ثابت یا تند باشند.  عارضه نیستاگموس باعث می شود که چشم ها  از یک سو به طرف دیگر یا  به سمت بالا و پایین یا هر دو حرکت کند. این حرکات غیر ارادی زمانی بروز پیدا می کند که از مغز پیام های متناقضی از چشم و سیستم تعادلی در گوش داخلی منتقل شود . این پیام های متناقض موجب سرگیجه می شوند.

 این عارضه زمانی می تواند اتفاق بیفتد که سر خود را مدام تکان دهید یا به برخی جاها خیره شوید اما اگر هنگامی که سر خود را تکان نمی دهید دچار این مشکل شوید ، ممکن است بدان معنی باشد که شما دچار اختلال در سیستم دهلیزی گوش خود هستید. مسیر درمان با تست سرگیجه VNG  می تواند شما را در یافتن مشکلات زمینه ای و بیماری هایی که باعث پیدایش این حالت در شما شده است، یاری دهد. 

سیستم دهلیزی شامل اندام ها ، اعصابی است که در گوش داخلی شما قرار دارد.که مرکز اصلی تعادل بدن می باشد. سیستم دهلیزی همراه با چشم ، حس لامسه و مغز انجام وظیفه می کند. مغز با سیستم های مختلف بدن مرتبط می شود تا تعادل حفظ گردد.

تست سرگیجه VNG

در طول تست VNG چه اتفاقاتی می افتد؟

VNG ممکن است توسط یک کارشناس مراقبت های بهداشتی اولیه یا یکی از انواع متخصصان ذیل انجام شود:

شنوایی سنج ، کارشناس خدمات بهداشتی و درمانی

یک متخصص گوش و حلق و بینی ، پزشکی متخصص در درمان بیماری ها ی گوش ، حلق و بینی

یک متخصص مغز و اعصاب ، یک پزشک متخصص در تشخیص و درمان اختلالات مغز و سیستم عصبی

در طول آزمایش VNG ، بیمار در یک اتاق تاریک می نشیند عینک مخصوصی به چشم او زده می شود. این عینک ها دوربینی دارند که حرکات چشم را ضبط می کند. و از الکترودهای  چسبنده دور چشم کمک گرفته می شود. در حین انجام این تست ، طبق دستور ادیولوژیست کارهایی در فواصل منظم طبق دستور انجام می شود و فرد در وضعیت های مختلف بدنی قرار می گیرد و در مرحله  اخر تست ، گوش آزمایش شونده با هوای خنک و گرم تحریک می شود.  لازم به ذکر است که فرد در حین انجام آزمایش دچار سرگیجه می شود.

مدت زمان انجام این تست حدود یک تا دو ساعت است که با توجه به میزان همکاری آزمایش شونده متفاوت است.

در طول تست وی ان جی چه اتفاقی می افتد؟

بخش های اصلی تست VNG

آزمایش چشمی

در طول این قسمت از VNG ، نقاط متحرک و غیر متحرک را روی یک میله نور مشاهده و دنبال می شود.

تست موقعیت

در طی این قسمت پزشک یا کارشناس مربوطه  سر و بدن بیمار را در موقعیت های مختلف حرکت می دهد. کارشناس بررسی می کند که آیا این حرکات باعث نیستاگموس می شود یا خیر.

تست کالری

در طی این قسمت ، آب یا هوا گرم و خنک در هر گوش فرستاده می شود. وقتی آب یا هوای سرد به گوش داخلی منتقل می شود ، باید باعث وجود نیستاگموس شود. اگر چشم ها فیدبکی از خود نشان ندهند ، ممکن است به معنای آسیب به اعصاب گوش داخلی باشد. کارشناس همچنین بررسی می کند که هر یک از گوش ها چه عکس العملی از خود نشان می دهند. اگر یک گوش آسیب دیده باشد ، پاسخ ضعیف تر از گوش دیگر است ، یا ممکن است به هیچ وجه پاسخ داده نشود.

بخش های اصلی تست VNG

 این تست  ممکن است برای چند دقیقه  شما را دچار سرگیجه کند. ممکن است بعد از آزمایش نتوانید رانندگی کنید  و یا بخواهید تا شخصی شما را به منزل  برساند ، در صورتی که سرگیجه برای مدت طولانی تری ادامه یابد. باید حتما این موضوع را با پزشک حود مطرح کنید.

کلینیک سرگیجه ابن سینا با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و خدمات مشاوره ای رایگان می تواند به شما در انجام صحیح تست سرگیجه VNG و جواب با قابلیت اطمینان بالا ، یاری برساند. درمان سرگیجه به کمک تست VNG راهی سریع و مطمین در جهت رفع این اختلال می باشد.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

علت انجام تمپانومتری
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

تمپانومتری چیست؟

علت انجام تمپانومتری تمپانومتری حرکت پرده گوش در پاسخ به فشار هوا را می سنجد ، علت انجام تمپانومتری فهمیدن

ادامه مطلب »
کم شنوایی چیست؟
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

کم شنوایی چیست؟

از دست دادن شنوایی که به تدریج با افزایش سن رخ می دهد. حدود یک سوم افراد در ایالات متحده

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021