تست شنوایی سنجی در بزرگسالان

تست ادیومتری تون خالص

تست شنوایی سنجی، همانطور که از اسمش پیداست، به معنی اندازه گیری میزان شنوایی یک فرد بالغ با استفاده از دستگاه سنجش شنوایی، توسط متخصص گوش و حلق و بینی است. نتیجه این تست در قالب نموداری به نام ادیوگرام ثبت میشود. نمودار ادیوگرام افت شنوایی و میزان آن را نشان می دهد.

 از آنجاییکه ممکن است میزان شنوایی یک گوش با گوش دیگر متفاوت باشد، این تست برای هر گوش به طور مجزا انجام میشود. تست شنوایی سنجی در بزرگسالان، انواع مختلفی دارد که زوایای مختلف عملکرد سیستم شنوایی را مورد بررسی قرار میدهد. در ادامه به معرفی رایج ترین تست های شنوایی بزرگسالان میپردازیم.

تست شنوایی برای چه کسانی لازم است؟

اگر فرد یا اطرافیان او، متوجه وجود مشکلاتی در برقراری ارتباط کلامی و شنیداری شخص با دیگران شوند، باید تست شنوایی بدهد. درخواست تکرار جمله، بلند صحبت کردن و زیاد کردن بیش از اندازه صدای تلویزیون، از علائم اولیه کاهش شنوایی در بزرگسالان است.

چنانچه شما یا اطرافیانتان هریک از علایم زیر را داشته باشید، انجام تست شنوایی توصیه میشود: 

  • درخواست تکرار جملات
  • احساس وزوز در گوش
  • اشتباه فهمیدن صحبت دیگران و یا پاسخ نامناسب به سوالات
  • زیاد کردن بیش از حد صدای تلویزیون یا رادیو
  • صحبت کردن با صدای بلندتر از حالت طبیعی

شنوایی سنجی در بزرگسالان

 برای درک بهتر مفهوم شنوایی سنجی بزرگسالان در ابتدا لازم است که با دو مفهوم “بلندی”  و “فرکانس” آشنا شوید. هر صدایی که به گوش میرسد، ممکن است  بلندی ( میزان رسا بودن صدا ) و فرکانس ( زیر یا بم بودن) متفاوتی داشته باشد.

بلندی

به عنوان مثال میزان رسا بودن صدای پچ پچ کردن انسان حدود ۲۰ دسی بل است. صدای بلند مانند صدای برخی از کنسرت ها نیز ممکن است تا ۸۰ دسی بل بلند باشد. صدای موتور جت نزدیک به ۱۴۰ تا ۱۸۰ دسی بل بلندی دارد. دسی بل واحد بلندی صدا است هر چقدر این عدد بیشتر باشد میزان بلندی نیز بیشتر است. نکته قابل توجه این است که شنیدن صداهای بالاتر از ۸۰ دسی بل به مدت چند ساعت می تواند سبب کم شدن شنوایی فرد شود.

فرکانس

فرکانس یا بسامد صدا، مربوط به میزان نازکی یا کلفتی  ( زیر یا بم بودن ) صدا  است. صدای طبل نمونه ای با فرکانس پایین  و صدای سوت نمونه ای با فرکانس بالا است. واحد فرکانس هرتز است و هرچه فرکانش صدا بالاتر باشد، آن صدا نازک تر است.

انواع تست شنوایی سنجی در بزرگسالان

آزمون های شنوایی سنجی بزرگسالان، مجموعه ای از تست های تشخیصی هستند که جنبه های مختلف عملکرد سیستم شنوایی فرد را به طور دقیق بررسی می کند.

تست ادیومتری تون خالص

 تست ادیومتری تون خالص، نوعی آزمون رفتاری است که میزان حساسیت شنوایی را تعیین میکند. در این آزمون بیمار در یک اتاقک عایق صدا قرار میکیرد. هدفون روی گوش بیمار قرار داده مشود، سپس پزشک از بیمار میخواهد هنگام شنیدن صدای سوت، دکمه پاسخ را فشاردهد.

کمترین صدایی که بیمار در زمان انجام این تست میشنود، آستانه شنوایی او را تعیین میکند که بر روی نمودار ادیوگرام علامت گذاری میشود. آستانه شنوایی در فرکانس های بالا و پایین برای هر دو گوش به تفکیک ثبت میشود. نتیجه این آزمون، اُفت شنوایی و میزان آن را نشان میدهد.

اگر فرد دچار اُفت شنوایی در گوش خارجی و میانی باشدف این عارضه با مصرف دارو و جراحی قابل درکان است. این نوع کاش شنوایی، اصطلاحاً اُفت انتقالی نامیده میشود. اما اگر کاهش شنوایی در اثر وارد آمدن آسیب به گوش داخلی باشد که در اکثر موارد نیز اُفت دائمی است، کاهش شنوایی از نوع حسی-عصبی است.

 تشخیص اینکه بیمار مبتلا به کدام یک از دو نوع اُفت شنوایی شده، با استفاده از ویبراتور استخوانی امکان پذیر است. این ویبراتور از طریق دور زدن گوش خارجی و میانی، صدا را مستقیم به داخل گوش داخلی میفرستد. در این صورت اگر آستانه شنوایی در مسیر استخوانی بهتر از مسیر هوایی (هدفون) باشد نشان دهنده ی افت انتقالی است و اگر آستانه شنوایی درمسیر استخوانی تقریبا با آستانه مسیر هوایی مساوی باشد، نشان دهنده ی افت حسی-عصبی می باشد.

تست ادیومتری تون خالص

تست ادیومتری گفتاری

تست ادیومتری گفتاری، نوعی آزمون گفتاری است که توانایی تمایز و درک گفتار فرد را ارزیابی می کند. در این تست بیمار در اتاقک عایق صدا می نشیند. هدفون مخصوص روی گوش بیمار قرار داده می شود و ادیولوژیست کلماتی را برای بیمار میگوید، سپس بیمار باید کلمات شنیده شده را تکرار نماید.  

کم ترین سطحی که فرد تست شونده قادر به شنیدن و تکرار کلمات باشد، آستانه بازشناسی گفتار نامیده می شود. سنجش آستانه بازشناسی گفتار در هر دو گوش به صورت مجزا بررسی و ثبت می شود.

تست تمپانومتری

تست تمپانومتری، نوعی آزمون عینی است که نحوه عملکرد گوش میانی را بررسی می کند. در این تست یک پروب پلاستیکی در ورودی کانال گوش بیمار قرار داده می شود. سپس بیمار صدایی را میشوند و تغییر فشاری را حس میکند. تست تمپانومتری اگر به درستی انجام شود، اطلاعات مفیدی در مورد حجم کانال گوش و عملکرد گذر دهی پرده گوش به ادیولوژیست می دهد.

 نتیجه تست تمپانومتری،  نرمال بودن حرکت پرده، وجود مایع پشت پرده، اختلال عملکرد شیپور استاش و گسیختگی زنجیره استخوانچه ای (آسیب به استخوان های گوش میانی) را نشان میدهد.  

تست رفلکس اکوستیک

تست رفلکس اکوستیک نیز یک نوع آزمون عینی است که عملکرد رفلکسی گوش میانی در پاسخ به شنیدن  اصوات با شدت بالا را اندازه گیری میکند. این تست معمولا با تست تمپانومتری، به صورت همزمان انجام می شود.

در این آزمون از بیمار خواسته می شود بدون حرکت بشیند. سپس صداهای بلندی به منظور مشاهده رفلکس گوش بیمار پخش می شود.

نتیجه این آزمون اطلاعاتی را درباره اختلالات موجود در سیستم عصبی مرکزی بیمار ارائه میدهد. همچنین اگر پاسخ های بیمار در سایر تست های شنوایی سنجی، قابل اعتماد نباشد، نتایج این تست برای تشخیص وضعیت بیمار مورد تائید است.  

تست گسیل های صوتی شنوایی (OAE) 

OAE ، یا تست گسیل صوتی شنوایی، یک نوع تست عینی است که نحوه عملکرد سلول های مویی گوش داخلی را بررسی می کند. در این تست بیمار روی صندلی نشسته و حتی الامکان باید ساکت و بدون حرکت باشد.

سپس طیفی از اصوات به وسیله پروب کوچکی که متناسب با گوش بیمار است پخش می شود. پروب دارای بلندگویی است که صدا تولید می کند و یک میکروفون دارد که صدای شنیده شده توسط گوش داخلی در پاسخ به صدای پخش شده را ثبت می کند.

تست گسیل صوتی شنوایی به همراه تست تمپانومتری، علاوه بر ارزیابی عملکرد شنوایی بزرگسالان، در ارزیابی عملکرد سیستم شنوایی کودکان و نوزادان نیز کاربرد زیادی دارد.

به طوریکه حتی اگر پزشک معالج نتواند در آزمون های رفتاری به نتیجه مطلوب برسد، آزمون های عینی میتواند در تشخیص نحوه عملکرد شنوایی موثر باشد. چراکه این آزمون ها می توانند به ادیولوژیست یا پزشک اندیکاسیون تفسیر مناسبی از عملکرد شنوایی نوزادان بدهند.

تست ادیومتری فرکانس بالا

تست ادیومتری فرکانس بالا، یک نوع تست رفتاری است که میزان حساسیت شنوایی برای فرکانس های بالاتر (فرکانس هایی بین ۸ هزار تا ۲۰ هزار هرتز) را ارزیابی می کند. در این تست بیمار در اتاقک عایق صدا مینشیند و هدفون ها روی گوش او قرار داده می شود. سپس پزشک از بیمار میخواهد با شنیدن صدای سوت، دکمه پاسخ را فشار دهد.

 در کلینیک ابن سینا، کلیه تست های شنوایی سنجی بزرگسالان انجام میشود. همچنین این کلینیک به عنوان معتبرترین مرکز شنوایی سنجی، ارائه کننده خدمات درمان شنوایی در بزرگسالان است. با مراجعه به این کلینیک میتوانید از تحت نظر پزشکان متخصص، از بهترین متد درمان شنوایی روز دنیا بهرمند شوید.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

تست سرگیجه ECOG
علت سرگیجه
سمعک ابن سینا

تست سرگیجه ECOG

علت انجام تست سرگیجه ECoG ElectroCochleoGraphy بررسی مشکلات سرگیجه ، اختلالات تعادلی،ارزیابی وضعیت سرگیجه بیمار و توانبخشی مشکلات  عدم تعادل

ادامه مطلب »
کم شنوایی زود رس
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

کم شنوایی زودرس

کاهش شنوایی به صورت تدریجی اتفاق می افتد این ناهنجاری  به طور معمول بین سنین ۵۵ تا ۶۴ سالگی شروع

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021