تست شنوایی ABR

تست شنوایی ABR

تست شنوایی ABR که نام دیگر آن پاسخ های ساقه مغز شنیداری است به تست کم شنوایی ای گفته می شود که همزمانی فیدبک های مسیرهای عصبی شنوایی گوش را مورد سنجش قرار می دهد. این آزمون فقط تست کم شنوایی محسوب نمی شود بلکه همزمانی فیدبک های عصبی را به شنوایی سنج نشان می دهد. این تست در ارزیابی شنوایی نوزادان و کودکان بکار برده می شود و یکی از اصلی ترین تست های غربالگری شنوایی نوزادان و  تشخیص کم شنوایی کودکان زیر شش سال است.

پروسه شنیدن و تست شنوایی ABR

گوش شما از سه ناحیه اصلی تشکیل شده است: گوش بیرونی ، گوش میانی و گوش داخلی. امواج صوتی از گوش بیرونی عبور می کنند و باعث ایجاد لرزش در گوش می شوند. پرده گوش و سه استخوان کوچک گوش میانی لرزش ها را هنگام حرکت به گوش داخلی تقویت می کند. در آنجا ، ارتعاشات از درون مایع در یک ساختار حلزونی در گوش داخلی عبور می کنند.

هزار سلول مویی کوچک به سلولهای عصبی وصل شده اند که به ارتعاشات صدا در سیگنال های الکتریکی منتقل شده به مغز شما کمک می کنند. مغز شما این سیگنال ها را به صدا تبدیل می کند.

تست شنوایی ABR

مدت زمان انجام تست ABR

تست شنواییABRدر محیطی آرام و همچنین در محیطی که صدای پس زمینه زیادی وجود دارد بررسی می شود.  در ضمن عملکرد گوش بیرونی و میانی نیز انجام می گردد این تست ها معمولا ۴۵ دقیقه بسته به همکاری بیمار انجام می شود.

انواع کم شنوایی و تست های مرتبط با آن

بسته به نوع کم شنوایی انواع مختلفی از تست ها تجویز می گردد در ذیل به اختصار به بررسی انواع کم شنوایی می پردازیم. , موارد تجویز تست کم شنوایی ABR می پردازیم.

سه نوع کم شنوایی وجود دارد – کاهش شنوایی انتقالی ، کاهش شنوایی حسی و کاهش شنوایی مختلط.

اختلال شنوایی ، ناشنوایی یا کم شنوایی به ناتوانی کامل یا جزئی در شنیدن صداها اشاره دارد.

 

کاهش شنوایی حسی

کاهش شنوایی حسی معمولی ترین نوع کم شنوایی است. هنگامی رخ می دهد که اعصاب گوش داخلی و سلول های مو آسیب دیده باشد – شاید به دلیل افزایش سن ، آسیب نویز یا چیز دیگری. افت شنوایی در مسیرها از گوش داخلی به مغز شما تأثیر می گذارد. در اکثر اوقات ، کم شنوایی حسی می تواند از نظر پزشکی یا جراحی اصلاح نشود ، اما با استفاده از سمعک قابل درمان و کمک می باشد.

کاهش شنوایی انتقالی

کاهش شنوایی انتقالی معمولاً نتیجه انسداد در گوش بیرونی یا میانی است – شاید به دلیل وجود مایعات ، تومورها ، موم گوش یا حتی تشکیل گوش. این انسداد مانع از رسیدن صدا به گوش داخلی می شود. کاهش شنوایی انتقالی اغلب با جراحی یا با دارو قابل درمان است.

کاهش شنوایی مختلط

کاهش شنوایی مختلط همان چیزی است که به نظر می رسد – ترکیبی از کاهش شنوایی حسی و انتقالی است.

موارد تجویز تست ABR

علت آنجام تست ABR بنا به تشخیص پزشک سنجش عملکرد مسیرهای عصبی در گوش به منظور تشخیص علت افت شنوایی و درمان متناسب با آن در گوره های سنی ذیل می باشد.

 • بررسی افت شنوایی در نوزادان
 • بررسی آستانه شنوایی کودکان

پروسه درمان به کمک تست ABR در تشخیص کم شنوایی و عوامل ایجاد آن ما را راهنمایی می کند همچنین بررسی و تفسیر امواج ABR می تواند دیگر عارضه ها که موجب اختلال در شنوایی گردیده از جمله وجود تومور یا فشار مسیر عصب شنوایی و بیماری ام اس را شناسایی کند.

تست شنوایی ABR

هزینه تست ABR

هزینه تست ABR با توجه به نتایجی که از آن حاصل می گردد بسیار کم است. و نتایج این تست می تواند در پیشگیری از بیماری های وخیم موثر باشد. درمان به کمک تست ABR راه حلی مطمین برای پیشگیری از مشکلات شدید شنوایی در کودکان و نوزادان مورد تایید اکثر متخصصین می باشد.

کلینیک کم شنوایی گوش ابن سینا تحت پوشش انواع بیمه های درمانی با تجهیزاتی مدن و کادری مجرب آماده مشاوره به شما در زمینه رفع اختلالات شنوایی می باشد.

چگونگی انجام تست ABR

این تست از جمله آزمون های بدون درد . ایمن است . شنوایی سنجش الکترودهای مخصوصی را روی پیشانی و پشت گوش ها می چسباند و هدفون داخل گوش قرار می گیرد و سپس صداهایی مثل کلیک به داخل گوش بیمار ارسال می شود. این الکترودها انرژی الکتریکی ایجاد شده ی عصب شنوایی را ثبت و ضبط می کند. و سپس فیدبک های ثبت شده ساقه مغز شنیداری را میانگین گیری می کنند و به صورت موجی بر روی مانیتور نشان می دهند. این تست باید در اتاق ضد صدا و آرام انجام پذیرد . این تست در حدود یک ساعت زمان می برد. لازم به ذکر است دقت این تست صد درصد نیست . به همین منظور در کنار این آزمایش تست های دیگر شنوایی و سابقه بیماری فرد نیز بررسی می گردد.

آمادگی قبلی برای تست ABR

آمادگی قبلی برای این تست با توجه به سن افراد تغییر می کند برای نوزادان بالای شش ماه مقدار کمی داروی خواب آور تجویز می شود که در هنگام انجام تست حرکت و گریه نکنند. به طور کلی در حین انجام تست لازم است که کودک و نوزاد کاملا بی حرکت و آرام باشند.

علت انجام تست ABR

علت انجام تست ABR بسته به تشخیص پزشک متخصص می تواند موارد ذیل باشد.

 • مردود شدن نوزاد در غربالگری اولیه
 • نمره آپکار پایین
 • وزن خیلی کم نوزاد
 • عفونت مجاری گوش
 • زردی شدید در بدو تولد
 • مصرف داروهای اتوتوکسیک
 • جهت تشخیص تومورهای گوش
 • تاخیر در صحبت کردن کودک
 • وراثت و سابقه کم شنوایی موروثی

 

عوارض جانبی تست ABR

عوارض جانبی سمعک از جمله آزمون هایی است که هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و فقط از اصوات برای تحریک گوش استفاده می شود و هیچ گونه آسیبی به همراه ندارد. 

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

ادیومتری گفتاری SDS, SRT
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

ادیومتری گفتاری SDS, SRT

معمولا برای درمان کم شنوایی در بزرگسالان سمعک تجویز می شود  و در مواقعی این درمان توسط ایمپلنت یا کاشت

ادامه مطلب »

4 دیدگاه دربارهٔ «تست شنوایی ABR»

با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون

من برای پسرم در بدو تولد آزمایشات غربالگری از جمله آزمایش ABR که مخصوص نوزادان هست را انجام دادم و در پایان آزمایش مشخص شد که گوش راست پسرم دچار کم شنوایی هست . الان حدود چهار ماه اش هست و نسبت به صداها واکنش خوبی نشون می ده من دو تا سوال داشتم اولا لازمه مجدا به مرکز شنوایی سنجی مراجعه کنم و ایا احتمال داره که در تست قبلی جواب خطا داشته باشه و سوال بعدی ام این است که آیا در مرکز شنوایی ابن سینا ازمایش ABR انجام می شود یا نه؟

سلام خدمت شما دوست عزیزم
شما لازم بود که در پایان سه ماهگی حتما به مرکز شنوایی سنجی مراجعه می کردید البته الان هم خیلی دیر نشده است می تونید به مرکز شنوایی سنجی ابن سینا برای این آزمایشات مراجعه کنید یا هر مرکز تخصصی دیگر
و لازم هست این مطلب را بدونید که در صورتی که نوزاد شما به کم شنوایی یک طرفه مبتلا باشه فقط با آزمایشات شنوایی مشخص می شه و تنها بررسی عکس العمل ها در منزل کفایت نمی کنه

پاسخ

با سلام و خسته نباشید
من یک نوزاد دو ماهه پسر دارم و می خوام برای تست ABR ببارمش مرکز شنوایی سنجی ، می خواستم بدونم برای این تست چه آمادگی هایی از قبل لازم هست؟

با سلام به شما دوست عزیز
برای انجام این تست نوزاد باید کاملا آرام و بی حرکت باشد . در بزرگسالان و کودکان این مطلب را به راحتی می توان توضیح داد که چگونه آرامش خود را در طی آزمون ABR حفظ نمایند ولی در کودکان کوچکتر و نوزادان این کار عملی نیست بنابراین برای حفظ آرام بودن و حرکت نکردن نوزاد مجبور به استفاده خیلی کم از داروهای خواب آور زیر نظر پزشک هستیم در نوزادان زیر شش ماه به دلیل اینکه حرکت زیادی وجود ندارد و نوزاد در اکثر مواقع خواب است با یک برنامه ریزی درست می توان آزمون را هنگامی انجام داد که کودک در خواب طبیعی است و نیازی به داروی خواب آور ندارد.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021