تست شنوایی OAE

تست شنوایی OAE

علت انجام تست شنوایی OAE

تست شنوایی OAE یکی از اولین تست هایی است که برای نوزادان تازه متولد شده ، انجام می شود. علت انجام تست شنوایی OAE بررسی مسدود شدن مجاری و تجمع مایعات در گوش و آسیب به سلول های مویی قسمت حلزونی گوش است.

OAE فرکانس های ضعیفی هستند که توسط گوش داخلی ایجاد می شوند. این صداها برای سنجش عملکرد قسمت حلزونی و عصب های شنوایی استفاده می شود.

پروسه درمان به کمک تست OAE به طور معمول برای نوزادان استفاده می شود و در کنار دیگر تست های شنوایی در کلینیک شنوایی گوش کاربرد خواهد داشت.

این تست علاوه بر کاربرد تشخیصی برای نوزادان برای سنجش حساسیت شنوایی و تمایز بین جز عصبی حسی در ناهنجاری شنوایی حسی عصبی و کسانی که به صورت غیر واقعی خود را کم شنوا نشان می دهند کاربرد دارد. اطلاعات بدست آمده در این آزمون مطلقا به همکاری شخص بستگی ندارد و در حالت بیهوشی و خواب نیز امکان انجام این تست وجود دارد.

 تست شنوایی  OAE برای  نوزادان زیر ۶ ماه

تست شنواییOAEدر زمانی انجام می شود که نوزاد در خواب باشد و  یا تقریباً ۳۰-۴۵ دقیقه بی سر و صدا استراحت کند. این تست از جمله آزمون های بدون درد و ایمن می باشد که به آرامی پروپ های کوچکی در داخل گوش نوزاد قرار داده می شود که توسط آن اصواتی به گوش فرستاده می شود که اصوات برگشتی توسط قسمت حلزونی را ثبت می کند که با توجه به معیار های موجود میزان شنوایی و یا افت آن ثبت می گردد. متخصص شنوایی قبل از قرار ملاقات دستورالعمل خاصی به شما می دهد. که بتوان با آرامش ایت تست را انجام داد.

 تست شنوایی  OAE

تست شنوایی  OAE برای نوزادان بالای ۶ ماه و کودکان

آزمایش در یک اتاقک صدا انجام خواهد شد و صداها از طریق بلندگو به گوش نوزاد رسانده می شود و پاسخ کودک به محرک ها ثبت می گردد

لازم به ذکر است  طبق اخرین تحقیقات انجام شده محققین و متخصصین گوش ؛ حلق و بینی نوزادانی که با عارضه کم شنوایی گوش متولد می شوند، در صورت تشخیص بهنگام تا قبل از شش ماهگی تا ۹۵ درصد قابل درمان هستند.

با توجه به اینکه کم شنوایی بر تمام ابعاد زندگی کودک تاثیر می گذارد و موجب اختلالات گفتاری می گردد، علت انجام تست OAE , و اهمیت آن آشکار است.

آمارهای جهانی در رابطه با کم شنوایی نوزادان نشان می دهد که از هر ده هزار نوزاد متولد شده ، سه نوزاد با عارضه کم شنوایی گوش به دنیا می آیند،که فقط نیمی از این تعداد در طرح پیشگیری از ناشنوایی غربالگری می شوند.

لازم است بدانید اگر کم شنوایی ریشه ژنتیکی نداشته باشد، پروسه درمان با تست شنوایی OAE و  دارو  به طور کامل قابل انجام است.

اکثر مشکلات گوش در نوزادان در پی یک سرماخوردگی ساده و جمع شدن مایع پشت پرده گوش اتفاق می افتد. در این شرایط تشخیص و درمان به موقع می تواند منجر به درمان شنوایی در نوزادان شود  و اما عدم تشخیص به موقع آن می تواند ۲۰تا ۴۰ درصد شنوایی را در نوزادان کاهش دهد.

تست شنوایی  OAE

تست شنوایی OAE و تشخیص به موقع کم شنوایی در نوزادان

موارد ذیل از مهمترین اقدامات در تشخیص به موقع و پیشگیری از اختلالات شنوایی در نوزادان محسوب می شوند.

  • یکی از راه های تشخیص زودهنگام کم شنوایی گوش در نوزادان انجام تست غربالگری شنوایی و آزمون OAE در هفته های اول پس از تولد می باشد.
  • بررسی واکنش نوزاد نسبت به صداهای اطراف

پدر و مادرهایی که در نزدیکان و فامیل درجه یک خود مواردی از ناشنوایی و کم شنوایی را دارند باید نسبت به این موضوع حساس تر باشند و واکنش نوزاد را نسبت به صداهای اطراف باید بررسی کنند

  • بی توجهی نسبت به صداهای اطراف و ندادن پاسخ می تواند از علایم این عارضه در نوزادان باشد.

کم شنوایی، یادگیری کودک را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود که کودک در صحبت کردن با اختلالات گفتاری زیادی مواجه شود.

دلایل کم شنوایی در نوزادان

تشخیص به موقع کم شنوایی در نوزادان چه دلیل مادرزادی داشته باشد و چه دلیل اکتسابی ، می تواند باعث درمان بهنگام نوزادان شود.  توانایی شنیدن امری بسیار مهم است که نقص آن در آینده می تواند کل زندگی فرد را از آموزش تا توانایی صحبت کردن و ارتباطات اجتماعی  تحت تاثیر قرار دهد پس والدین و اطرافیان نوزاد باید نسبت به علایم این عارضه و دلایل آن آگاه باشند تا نسبت به درمان به موقع آن اقدام کنند.

در هر صورت تشخیص به موقع و زودهنگام و انجام تست کم شنوایی در نوزادان می تواند تا ۹۰درصد این عارضه را بهبود بخشد. شما والدین عزیز با مراجعه به کلینیک شنوایی گوش ابن سینا می توانید سلامتی جسمی و روانی فرزند خود را تضمین نمایید. کلینیک ابن سینا با داشتن تجهیزات مدرن و آخرین تکنولوژی های صنعت درمان اختلالات شنوایی همراه با کادری متخصص و انجام کلیه تست های شنوایی از جمله تست OAE آماده خدمت به شما عزیزان خواهد بود.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021