تست CAEP

تست CAEP

تست CAEP یکی از جدیرترین تست های سنجش شنوایی نوزادان و کودکان محسوب می شود که توسط پتانسیل های برانگیخته کورتیکال شنوایی انجام می گیرد. CAEP مخفف کلمه Cortical Auditory Evoked Potential است.

نحوه انجام تست CAEP

در این تست همانند بقیه تست شنوایی که از نوزادان به عمل می آید حدود سه تا چهار الکترود روی سر نوزاد قرار می گیرد و بعد محرک های صوتی مخصوص این تست توسط یک بلندگو و یا از طریق مبدل های کوچکی در گوش نوزاد قرار داده می شود. و بعد فیدبک های کورتیکال شنوایی مربوط به مغز نسبت به این محرک ها ثبت و ضبط می گردد.

تفاوت این آزمون با دیگر تست ها و شاید مزیت آن این است که این تست را می توان حتی در زمانی که سمعک روی گوش نوزاد قرار دارد  و بدین ترتیب می توان به کمک آن سمعک کودک را به شکل دقیقی تنظیم کرد.

این تست قبلا فقط در آزمایشگاه های کورتیکال تحقیقاتی انجام می شد که بعد ها امکان انجام آن در کلینیک های شنوایی نیز میسر گردید.

تست CAEP

درمان از طریق تست CAEP

کلینیک شنوایی ابن سینا مرکز فوق تخصصی درمان کم شنوایی امکان انجام کلیه آزمون های شنوایی را مطابق استانداردهای جهانی دارد . درمان از طریق انجام تست CAEP می تواند پروسه درمان را تسریع کند بسیاری از نوزادان معمولا در آزمون غربالگری ابتدایی ریجکت می شوند که دلیل این موضوع جمع شدن مایع در گوش نوزاد و عدم تخلیه کامل آن پس از تولد است.

اگر نوزادی در تست غربالگری اولیه نتیجه موفقی نداشته باشد معمولا آزمون دیگری برای چند هفته بعد تجویز می گردد. در تست دوم معمولا اکثر نوزادان با توجه به تخلیه مایع درون گوش موفق می شوند.

اما در صورتی که نوزاد در این تست نیز موفق نشود بلافاصله برای تشخیص مشکل این تست تجویز می گردد. تست CAEP توسط دستگاهای به نام Hearlab که پس از سال ها تحقیق و توسعه ساخته شده است ، صورت می گیرد.

درمان از طریق تست CAEP

آمادگی برای تست CAEP

در این تست نیازی نیست که نوزاد الزاما خواب باشد و در حالیکه در آغوش والدینشان هستند ویا مشغول بازی با اسباب بازی های خود هستند انجام می شود و تحلیل آماری هر پاسخ به صورت اتوماتیک محاسبه می شود . ادیولوژیست با بررسی شکل موج دریافتی، درستی این تست را ارزیابی می کند. کاربرد این تست بیشتر برای نوزادان و افرادی که توانایی پاسخ گفتاری و رفتاری را ندارند و امکان همکاری با ادیولوژیست را ندارد، است. تعدادی از سمعک های دیجتال معمولا یک تاخیر در پردازش در حدود دو تا سه میلی ثانیه دارند و در برخی از سمعک های مدل پایین تر تا ده میلی ثانیه نیز می رسد.

مقایسه تست CAEP با تست ABR

به دلیل اینکه سیگنال های عصبی در تست ABR چند میلی ثانیه بعد از قبول محرک صوتی از طریق گوش دریافت می گردد. این تاخیر که توسط سمعک ایجاد می شود موجب مختل شدن درستی نتیجه آزمون ABR می گردد. لازم به ذکر است در تست ABR  از تحریک کننده های صوتی از نوع پالس های کوتاه که مشابه محرک های گفتاری نمی باشد استفاده می گردد. و محتمل است که این محرک ها با مدارهای دخلی سمعک پردازش نشوند. و به دلیل انرژی زیاد این پالس ها احتمال دارد که مدارهای درونی سمعک به صورت لحظه ای اشباع شوند و به دلیل این مسایل ABR  روشی مناسب برای سنجش میزان تاثیر تقویت اصوات محسوب نمی شود

این در حالی است که آزمون شنوایی CAEP این قابلیت را دارد که فیدبک های عصبی بیمار را به اصوات بعد از تقویت از طریق سمعک نشان دهد. محرک های شنوایی در آزمون  CAEP حتی به کندترین سمعک های دیجیتال امکان پردازش پالس های صوتی را می دهد . و به همین دلیل تاخیر به وجود آمده به موجب پردازش سیگنال از طریق سمعک ، مشکلی در درستی نتایج حاصل شده از آزمون CAEP ایجاد نمی کند.

و برعکس آزمون ABR در تست CAEP این امکان وجود دارد که  از مدل های مختلف محرک های شبه گفتاری که  به آسانی به کمک سعک پردازش شده اند و مدارهای داخلی را اشباع نمی کنند، استفاده کرد.

 

مقایسه تست ABR  با تست CAEP

هزینه تست CAEP

سنجش و ارزیابی توسط تست شنوایی پیشرفته کورتیکال CAEP در کلینیک سمعک ابن سینا  با کمترین هزینه میسرمی باشد.  هرچند هزینه تست CAEP با توجه به خدمات دریافتی متغییر می باشد. همچنین  جهت تعیین وقت آنلاین و مشاوره حضوری می توانید اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

ادیومتری گفتاری SDS, SRT
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

ادیومتری گفتاری SDS, SRT

معمولا برای درمان کم شنوایی در بزرگسالان سمعک تجویز می شود  و در مواقعی این درمان توسط ایمپلنت یا کاشت

ادامه مطلب »
درمان کاهش شنوایی دو گوش
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

کم شنوایی دو گوش

از دست دادن شنوایی از یک طرف کاهش شنوایی یک طرفه یا کم شنوایی گوش چپ یا کم شنوایی گوش

ادامه مطلب »
سرگیجه در خواب
علت سرگیجه
سمعک ابن سینا

سرگیجه در خواب

احساس ناپایداری و سرگیجه در هنگام خواب و بلند شدن از رختخواب  معمولا نشانه ی کمبود آب بدن طی روز

ادامه مطلب »
علت انجام تمپانومتری
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

تمپانومتری چیست؟

علت انجام تمپانومتری تمپانومتری حرکت پرده گوش در پاسخ به فشار هوا را می سنجد ، علت انجام تمپانومتری فهمیدن

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021