تمپانومتری چیست؟

علت انجام تمپانومتری

علت انجام تمپانومتری

تمپانومتری حرکت پرده گوش در پاسخ به فشار هوا را می سنجد ، علت انجام تمپانومتری فهمیدن این نکته است  آیا قسمت های متحرک گوش میانی عملکردی صحیح دارند یا خیر .

تمپانومتری آزمونی بسیار حساس است و قادر است قبل از اینکه فرد علایم کم شنوایی را بروز دهد آن را تشخیص دهد.

پروسه درمان به کمک تست تمپانومتری همچنین می تواند اطلاعات مفیدی را در رابطه با اختلال عملکرد شیپور استاش ، آسیب به استخوان های گوش میانی و حجم  کانال گوش در اختیار ادیولوژیست قرار دهد

این تست همچنین به  بررسی مشکلاتی از قبل تجمع جرم و پرده گوش آسیب دیده می پردازد و حرکت پرده گوش در پاسخ به فشار هوا را می سنجد.

همچنین آسیب به استخوان های گوش و یا تومورهای گوش میانی را تشخیص می دهد و مشخص می کند که کم شنوایی  با استفاده از سمعک یا دارو درمانی بهبود پیدا می کند.

تمپانومتری به وسیله دستگاه تمپانومتر یا ایمیتانس ادیومتری صورت می گیرد. این دستگاه گوش را تحت فشارهای مختلف هوا قرار می دهد و عملکرد گوش میانی را ارزیابی می کند. نمودار بدست آمده از این تست تمپانوگرام نامیده می شود.

علت انجام تمپانومتری

نحوه انجام تمپانومتری

نحوه انجام تست  تمپانومتری به  این صورت است که در ابتدا گوشی کوچکی در داخل گوش قرار داده می شود و سپس توسط یک پمپ میزان فشار هوای گوش تغییر داده می شود در صورتی که با تغییر فشار پرده گوش به راحتی حرکت کند گوش مشکلی ندارد اما اگر پرده گوش آزادانه حرکت نکند ،اغلب بدان معناست که تجمع مایع در گوش میانی وجود دارد که نشانه گوش چسبنده است که موجب ایجاد کم شنوایی انتقالی موقتی می شود. در این قسمت می توان نتیجه گرفت که تمپانومتری تست شنوایی نیست بلکه به این منظور انجام می شود که بررسی کنیم بخش های متحرک گوش میانی کارکرد درستی دارند یا خیر

در طی تست تمپانومتری و رفلکس آکوستیک ، یک پلاستیک نرم در گوش بیمار قرار می گیرد. این کار باعث تغییر فشار ، و  ایجاد صدای بلند شده و پاسخ های فرد به صدا و فشارهای مختلف بررسی می شود. حرکت پرده گوش و همچنین رفلکس های عضلات ریز که به استخوان ها وصل شده اند اندازه گیری می شود.

نحوه انجام تمپانومتری

قسمت های مختلف تمپانومتر

قسمت اصلی این دستگاه پروب تمپانومتر است که در داخل کانال گوش قرار داده می شود. این جز از دستگاه شامل سه تیوپ است.

  • اولین تیوپ به یک بلندگو متصل است. بلند گو محرک صوتی را ایجاد می کند.
  • دومین تیوپ به یک پمپ هوا متصل می باشد این پمپ فشار هوای کانال گوش را افزایش و کاهش می دهد و بدین صورت با ایجاد این تغییر فشار عملکرد گوش میانی در سطوح فشاری مختلف مورد سنجش قرار می گیرد.
  • سومین تیوپ به یک میکروفون وصل است که فشار اصوات را در داخل کانال گوش اندازه گیری می کند.

نتایج تست تمپانومتری

همان طور که قبلا اشاره کردیم علت انجام تست تمپانومتری بررسی این موضوع است که آیا  بخش های متحرک گوش میانی کارکرد درستی دارند یا خیر . اگر پرده گوش به راحتی حرکت نکند  ، می تواند به این علت باشد که  درون گوش میانی ،  تجمع مایعات وجود دارد

وجود مایعات در گوش میانی به طور معمول نشانه عارضه اوتیت میانی ترشحی یا همان  گوش چسبنده می باشد . گوش چسبنده اغلب موجب  کم شنوایی انتقالی موقتی خواهد شد. در صورتی که گوش سالم باشد فشار هوا مساوی با فشار اتمسفر خواهد بود و در پی فشار مثبت کانال گوش خارجی باعث می شود که پرده تمپان به داخل گوش متمایل شود. و هنگامی که فشار هوای خارجی پایین تر از فشار اتمسفر باشد، پرده تمپان به سوی خارج متمایل می شود . در وضعیت نخست گوش اصوات را نمی پذیرد و در حالت بعدی نسبت به اصوات مقاومت از خود نشان می دهد. پس نتیجه می گیریم که فقط هنگامی پرده گوش پذیرش اصوات را به بهترین حالت دارد که فشار کانال و مجاری گوش مساوی با فشار اتمسفر شود.

درمان با تمپانومتری این قابلیت را دارد که خیلی زودتر از ان که فرد بفهمد که کم شنوا شده است . علایم ناهنجاری گوش  میانی را به ما نشان دهد.

به همین علت است که در معاینات اتوسکوپیک و تست شنوایی هیچ علایمی از کم شنوایی و آسیب پرده تمپان دیده نمی شود ولی تمپانومتری ناهنجاری گوش میانی را نشان می دهد.

از این‌رو گاه در معاینه اتوسکوپیک هیچگونه علامتی در پرده تمپان دیده نمی‌شود حال آن که تمپانوگرام حاکی از وجود ناهنجاری در محفظه گوش میانی است.

برای انجام  تست تمپانومتری در کلینیک شنوایی ابن سینا زیر نظر کادری متخصص با ما همراه شوید.

نکات مهم در هنگام تست تمپانومتری

نکات مهم در هنگام تست تمپانومتری

به یاد داشته باشید که قبل از اینکه تمپانومتری انجام دهید باید اتوسکوپی صورت گیرد.

  • تجمع جرم در کانال و مجاری گوش میانی موجب نتایج غلط در تمپانومتری می شود پس لازم است قبلا از انجام این تست شستشوی گوش توسط متخصص انجام پذیرد
  • اگر در پاتولوژی فرد التهاب مجاری دیده شود باید در تفسیر تست این موارد لحاظ شود.
  • اگر پرده گوش پاره شده باشد  انجام تست تمپانومتری امکان پذیر نیست.
  • به منظور گزینش کاف متناسب با اناتومی گوش بیمار ، باید اتوسکوپی انجام گیرد.
  • در هنگام انجام آزمون فرد باید بی حرکت و آرام باشد و حرف نزد و حتی الموقدور خمیازه نکشد این قبیل کارها باعث باز شدن شیپور استاش و حرکت پرده گوش می شود . نتایج ازمون را با خطا نشان می دهد.
  • اگر این آزمون برای نوزادان قرار است انجام شود بهتر است نوزاد خواب یا در حالت شیر خوردن باشد و حرکت نکند.
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

علت انجام تمپانومتری
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

تمپانومتری چیست؟

علت انجام تمپانومتری تمپانومتری حرکت پرده گوش در پاسخ به فشار هوا را می سنجد ، علت انجام تمپانومتری فهمیدن

ادامه مطلب »
نحوه انجام تست ASSR و هزینه آن
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

تست ASSR

برای بررسی میزان شنوایی نوزادان و کودکان زیر دوسال  معمولا از تست ASSR استفاده می شود البته این آزمون محدویت سنی

ادامه مطلب »
عوارض جانبی سمعک گوش
انواع سمعک گوش
سمعک ابن سینا

عوارض جانبی سمعک

برای دانستن این مطلب که آیا سمعک عوارضی دارد یا خیر در ابتدا باید بدانیم که سمعک چیست و چه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021