درمان سرگیجه در نوزادان

درمان سرگیجه در نوزادان

سرگیجه یکی از اختلالاتی است که درصد بسیار کمی از نوزادان آن را تجربه میکنند. بیش از نیمی از موارد رخ دادن حمله سرگیجه، در اثر وارد آمدن ضربه ای به سر نوزاد است. هرچند نوزاد نمی تواند دیگران را از وضعیت به وجود آمده آگاه کند، اما وارد آمدن ضربه به سر نوزاد، منجر به جابه جا شدن مایع درون گوش او میشود و در نتیجه عدم تعادل و یا سرگیجه را به دنبال دارد. در چنین شرایطی باید به دنبال روشی برای درمان سرگیجه در نوزادان باشید.

علائم سرگیجه در نوزادان از نوع خفیف (لحظه ای و زودگذر) تا شدید آن متغیر است. در برخی موارد سرگیجه در نوزاد با علائمی همچون تهوع و استفراغ و حرکات چرخشی و غیرطبیعی چشم همراه است. در این شرایط هر گونه حرکت سر، موجب تشدید سرگیجه و علائم آن میشود.

علت بروز سرگیجه در اطفال چیست؟

به منظور شناسایی دلایل بروز سرگیجه در نوزادان، ابتدا باید فرآیند حفظ و برقراری تعادل را بدانیم. چرا که سرگیجه نشان دهنده اشکالی در سیستم تعادلی بدن است. در بدن انسان، یک سیستم تعادلی وجود دارد که وظیفه برقراری تعادل فرد در هنگام انجام فعالیت های مختلف را به عهده دارد.

سیستم تعادلی بدن، شامل یک بخش حسی در گوش و یک بخش مغزی است. بخش حسی تعادلی، شامل مجاری نیم دایره و وستیبول گوش هستند که بخش لابیرنتی عصب هشتم را تشکیل میدهد. هرگونه حرکت چرخشی و دورانی بدن توسط مجاری نیم دایره ای ثبت میشود و نیز هرگونه حرکت مربوط به جاذبه از طریق وستیبول ثبت میگردد. پیام های حسی به مرکز تعادل در مخچه و مغز ارسال می شود و تحلیل نهایی این پیام ها در سلول های خاکستری مغز واقع در گیجگاه و پیشانی انجام می شود. هرگونه اختلال در این تشکیلات تعادلی، زمینه ساز سرگیجه در نوزادان میشود.

علت بروز سرگیجه در اطفال

سرگیجه نشان دهنده اختلال در کدام ارگان بدن است؟
سرگیجه عموماً نشان دهنده وجود اختلالات در گوش داخلی، عفونت در گوش میانی، نارسایی عصب شنوایی یا عصب هشتم، مرکز ساقه مغز، اختلال در مرکز تعدل مغزی و بیماری متابولیک باشد.

آیا سرگیجه میتواند نشان دهنده ابتلاء به میگرن یا صرع باشد؟

شایع ترین علل عفونی بروز سرگیجه، عفونت گوش و عفونت مغز هستند. در ۱۰ تا ۲۰ درصد نوزادان مبتلا به صرع، سرگیجه اولین علامت قبل از بروز تشنج است.حدودا ۱۷ درصد از نوزادان مبتلا به میگرن، علائم سرگیجه را از خود نشان میدهند. همچنین در ۵۰ درصد از موارد وارد آمدن ضربه به سر نوزاد، طی سه روز علائم سرگیجه را دارند.

 رایج ترین روش های درمان سرگیجه در نوزادان چیست؟

اگر نوزادی علائم سرگیجه را در خود داشت، حتماً لازم است توسط پزشک داخلی و پزشک اعصاب اطفال مورد معاینه دقیق قرار بگیرد. برای تشخیص دلیل و منشاء به وجود آورنده سرگیجه، متناسب با شرح وضعیت نوزاد و معاینات بالینی، لازم است آزمایشات ویژه ای که تست سرگیجه در نوزادان محسوب میشود، صورت گیرد. اقداماتی نظیر نوار مغز، تصویر برداری مغزی به صورت MRI لازم و ضروری است.  

به منظور درمان سرگیجه در نوزادان، در ابتدا لازم است علت اصلی بروز سرگیجه مشخص شود، سپس متناسب با علت شناسایی شده و شرایط بدنی نوزاد، روش درمان مشخص میشود. به عنوان مثال اگر تشخیص متخصص اعصاب، صرع باشد و نوار مغز امواج صرعی داشته باشد، با داروهای ضد تشنج علائم اولیه سرگیجه بهبود میابد. از این رو برای انجام آزمایشات و بررسی های دقیق لازم است به یک کلینیک سرگیجه که به طور تخصصی در این زمینه فعالیت دارد مراجعه کنید. سمعک ابن سینا کلیه خدمات تست سرگیجه در نوزادان، اطفال، کودکان و بزرگسالان را ارائه میدهد. با مراجعه به این کلینیک میتوانید از درمان توسط پزشکان با تجربه و متدهای روز دنیا بهرمند شوید.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

تست شنوایی OAE
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

تست شنوایی OAE

علت انجام تست شنوایی OAE تست شنوایی OAE یکی از اولین تست هایی است که برای نوزادان تازه متولد شده

ادامه مطلب »
کم شنوایی زود رس
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

کم شنوایی زودرس

کاهش شنوایی به صورت تدریجی اتفاق می افتد این ناهنجاری  به طور معمول بین سنین ۵۵ تا ۶۴ سالگی شروع

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021