رفلکس آکوستیک

در طول آزمون شنوایی سنجی  چه اتفاقی می افتد؟

تست رفلکس اکوستیک از جمله  تست های ، بدون درد ، و کاملا ایمن است که توانایی فرد را در شنیدن صداهای مختلف ، در  فرکانس ها ی متفاوت اندازه گیری می کنند. بیمارانی که توموری در گوش یا اطراف آن دارند ممکن است تحت آزمایش ادیومتری قرار بگیرند تا تشخیص داده شود  که آیا کاهشی در شنوایی آن ها  رخ داده است  یا خیر. همچنین به منظور بررسی شنوایی، قبل و بعد از عمل این تست ها انجام می شود. و یا برای ارزیابی  اینکه درمان با سمعک بهتر خواهد بود یا جراحی استفاده می شود.

در طول آزمون شنوایی سنجی  چه اتفاقی می افتد؟

تست های شنوایی سنجی در یک اتاق صوتی ضد صدا  انجام می شود

هدفون مخصوص روی گوش شما  قرار گرفته و  از شما خواسته می شود که بنشینید و صحبت نکنید. هدفون به دستگاهی متصل می شود که اصوات  مختلف را به صورت مجزا به گوش های شما منتقل می کند

ادیولوژیست  از بیمار می خواهد که وقتی صدایی را می شنود ، دست خود را بلند کند. به عنوان مثال ، اگر با گوش چپ خود صدایی می شنود ، دست چپ خود را بلند کند. اگر صدایی را با گوش راست خود می شنود ، دست راست خود را بلند کند.

با توجه به امکانات موجود در لابراتوار  ، ممکن است از بیمار خواسته شود که یک دکمه را فشار دهید. شنوایی سنج کمترین صدایی که بیمار قادر به شنیدن آن هست را ثبت می کند

هر تست پتانسیل انواع مختلفی از کاهش شنوایی را ارزیابی می کند.

در طول آزمون شنوایی سنجی  چه اتفاقی می افتد؟

عوامل کاهش شنوایی

عواملی که ممکن است باعث از بین رفتن موها و سلولهای عصبی در گوش داخلی شما شود یا منجر به از بین رفتن آنها شود عبارتند از:

  • ۱- کهولت سن

تخریب ساختارهای داخلی گوش به مرور زمان رخ می دهد.و موجب کم شنوایی می شود

  • ۲- اصوات بسیار بلند

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند به سلولهای گوش داخلی آسیب برساند.  این آسیب ممکن است  در دراز مدت و با قرار گرفتن در معرض سر و صداهای بلند ، یا در اثرصدای انفجار ایجاد شود. یا فعالیت های تفریحی مانند :موتور سواری، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند

  • وراثت و آرایش ژنتیکی

وراثت و آرایش ژنتیکی شما ممکن است به گونه ای باشد که شما را در برابر آسیب گوش ، سر و صدا و یا کهولت سن  حساس تر کند.

  • سر و صداهای شغلی

مشاغلی که در آن صداهای بلندی وجود دارد ، مانند کشاورزی ، ساخت و ساز یا کارخانجات می تواند منجر به آسیب در گوش شما شود.

  • عوارض دارویی

برخی از داروها داروهایی مانند جنتامایسین آنتی بیوتیک ، سیلدنافیل (ویاگرا) و برخی داروهای شیمی درمانی ، می توانند به گوش داخلی آسیب وارد کنند. در صورت مصرف دوزهای بسیار زیاد آسپرین ، سایر داروهای تسکین دهنده درد ، داروهای ضد مالاریا یا ادرارآورها، اثرات موقتی در شنوایی شما – زنگ زدن در گوش (وزوز گوش) یا کم شنوایی ایجاد می شود.

  • برخی بیماری ها

بیماری هایی که منجر به تب بالا می شود مانند مننژیت ممکن است به حلزون گوش آسیب وارد نماید

آزمون رفلکس اکوستیک

علت انجام تست رفلکس اکوستیک،  تشخیص نوع کم شنوایی و تعیین محل اختلال شنوایی است . این تست انقباض غیر ارادی عضله گوش میانی را بررسی می کند.

آزمون رفلکس اکوستیک

پروسه درمان با  کمک آزمون رفلکس اکوستیک در ادامه تمپانومتری انجام می شود ،این آزمون به این صورت است که در مدت یک تا دو ثانیه اصوات با فرکانس های بالا و مختلف به گوش رسانده می شود چنانچه با  ارسال این اصوات تغییر در ادمیتانس گوش میانی ایجاد شود ، قوس رفلکس رکابی گوش سالم است. رفلکس رکابی همان رفلکس استخوانچه رکابی در مقابل صداهای بلند است که گوش را از اصوات بلند حفاظت می کند.

نبود پاسخ رفلکس اکوستیک یا افزایش آستانه آن، نشانگر اختلال عملکرد گوش میانی،

کاهش شنوایی و یا ناهنجار بودن مسیر عصبی عضله رکابی است.

تست رفلکس اکوستیک از جمله آزمون های مهم در پروسه سنجش و درمان کم شنوایی است. و اطلاعات مهمی را در رابطه با وضعیت حلزون، گوش میانی و مسیرهای عصبی شنیداری در اختیار ادیولوژیست قرار می دهد.

همان طور که گفتیم این تست وضعیت اعصاب جمجمه و ساقه مغز را بررسی می نماید. و همچنین انقباض غیر ارادی عضله استخوانچه رکابی در پاسخ به صداها با فرکانس های بالا . نبود پاسخ رفلکس اکوستیک نشان دهنده افت عملکرد گوش میانی است.

توانبخشی شنوایی

در کلینیک شنوایی ابن سینا توانبخشی شنوایی به کمک  جلسات فردی ، گروهی و مشاوره به افراد کم شنوا در مورد  نحوه برقراری ارتباط با دیگران و نحوه مدیریت کم شنوایی آموزش داده می شود همچنین مشاوره در رابطه با محافظت از سیستم شنوایی و پیشگیری از مشکلات در این رابطه  نیز انجام می پذیرد.

کلینیک شنوایی سنجی ابن سینا راه حل های مقرون به صرفه ای برای  مشکلات افت شنوایی و عدم تعادل شما پیشنهاد می دهد که با دلسوزی و پیگیری کادر مجرب این مجموعه انجام می شود . اگر شما با مشکلات سرگیجه, عدم تعادل و عفونت گوش مواجه هستید یا به دنبال سفارش سمعک های استاندارد با برندهای معتبر هستید ، لازم است بدانید که به جای درستی مراجعه کرده اید

 

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

عوارض جانبی سمعک گوش
انواع سمعک گوش
سمعک ابن سینا

عوارض جانبی سمعک

برای دانستن این مطلب که آیا سمعک عوارضی دارد یا خیر در ابتدا باید بدانیم که سمعک چیست و چه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021