علت شنیدن صداهای مختلف در گوش نشانه چیست؟

صدای خودم در گوشم می پیچه

بسیاری از مراجعین به کلینیک شنوایی سنجی گوش ابن سینا اغلب مشکلات شنیدن صداهای مختلف در گوش را  با عنوان های زیر مطرح می کنند.

  • صدای خودم در گوشم می پیچه
  • شنیدن صدای سوت در گوش
  • شنیدن صدای ضربان قلب در گوش

شنیدن صدای سوت در گوش

وزوز گوش  یا  Tinnitus و احساس شنیدن صدای سوت در گوش معمولا هیچ گونه علت خارجی ندارد. برای بسیاری از افراد  ، این حالت شبیه یک صدای ممتد زنگ است ، در حالی برای بعضی می تواند ، شبیه صدای سوت ، وزوز ، جیک جیک ، خش خش ، زمزمه کردن ، غرش یا حتی فریاد زدن باشد. گاهی اوقات به نظر می رسد اصوات از یک گوش یا هر دوی آن ها  ، از داخل سر یا از سمت بیرون می آیند.  این صدا ها ممکن است ثابت یا متناوب ، ثابت یا ضربان دار مثل صدای ضربان قلب باشد.

علت شنیدن صداهای مختلف در گوش نشانه چیست؟

علت صدای در گوش

علت صدای گوش گاه می تواند قرار گرفتن در معرض سرو صدای شدید باشد به عنوان مثال حضور در یک کنسرت  یا مهمانی با صداهای بلند می تواند موجب صدای وزوز کوتاه مدت شود. این پدیده بسیار شایع است و برآورد می شود که حدود چهل درصد از بزرگسالان این حالت را تجربه کرده باشند. مصرف برخی از داروها  در دوز بالا مثل آسپرین و داروهای ضد التهاب نیز می توانند باعث ایجاد صدا در گوش شوند که اکثر اوقات با قطع دارو خود به خود این حالت درمان می شود.  ولی اگر صدای وزوز در گوش بیش از شش ماه  به طول بینجامد ، به عنوان یک اختلال مزمن شناخته می شود که موجب مشکلات خواب ، عدم تمرکزو اختلال در روابط اجتماعی خواهد شد.

اغلب اوقات صدای وزوز در گوش را شما فقط می توانید بشنوید اما گاعی اوقات توسط افراد دیگر نیز قابل شنیدن است، اگر شما دچار عارضه سوفل قلبی باشید احتمال دارد با هر ضربان قلب صدای هولناکی بشنوید. پزشک می تواند این صدا را از طریق استتوسکوپ بشنود.

علت صدای در گوش

شنیدن صدای ضربان قلب در گوش

شنیدن صدای ضربان قلب در گوش پدیده ای به نام وزوز گوش ضربان دار نامیده می شود. این حالت  اغلب در افرادی که کهولت سن  دارند رخ می دهد ، زیرا جریان خون در رگ هایی که  دیواره آنها با افزایش سن سفت و سخت شده است متلاطم تر می باشد. وزوز گوش ضربان دار بیشتر شب هنگام  ، و زمانی که در رختخواب هستید بیشتر اتفاق می افتد و صدای خارجی کمتری برای پوشش دادن به صدای وزوز گوش وجود دارد. در صورت مشاهده وزوز گوش ضربان دارحتما به کلینیک شنوایی سنجی مراجعه کنید. زیرا گاهی این حالت می تواند نشانه وجود تومور و یا مشکل در عروق خونی باشد

سمعک ابن سینا با داشتن تجهیزاتی مدرن و کادری مجرب و متخصص در این حوزه می تواند به شما در درمان این مشکل یاری برساند

روند وزوز گوش مزمن و پیشروی این بیماری قابل پیش بینی نیست. بعضی اوقات علائم  تا یک سال ادامه دارد و گاهی اوقات مدام بدتر می شوند. در حدود ۱۰٪ موارد ، این شرایط چنان زندگی روزمره را مختل می کند که نیاز به کمک حرفه ای وجود دارد.

امواج صوتی از طریق مجاری گوش به گوش میانی و داخلی می رسد. وقتی سلول های مویی  آسیب می بینند  به عنوان مثال با سر و صدای زیاد یا داروهای اتوتوکسیک – مدارهای مغز سیگنال های مورد انتظار را دریافت نمی کنند. این حالت موجب تحریک فعالیت غیر طبیعی در سلول های عصبی شده و منجر به این توهم می شود: صدای خودم در گوشم می پیچه

گرچه این حالت درمانی ندارد ، اما با گذشت زمان اغلب قابل کنترل می شود. شما می توانید با مراجعه به کلینیک های شنوایی در درمان  و کنترل این بیماری به خود کمک کنید.

 

صدای خودم در گوشم می پیچه

 

درمان صدای گوش

به منظور درمان  وزوز گوش ، پزشک ابتدا سعی خواهد کرد هر بیماری زمینه ای و قابل درمان که ممکن است با علائم بیمار همراه باشد را شناسایی کند در صورت شناسایی علت مشکلی که باعث صدا در گوش می شود پروسه درمان راخت تر خواهد شد.

  • شستشوی گوش

شستشوی گوش به منظور از بین بردن جرم گوش می تواند می تواند علائم صدای سوت در گوش را کاهش دهد.

  • درمان مشکلات رگ های خونی

برای درمان مشکلات عروقی ، ممکن است نیاز به دارو ، جراحی یا درمان دیگری باشد.

  • تغییر داروهای مصرفی

اگر دارویی که مصرف می کنید  که علت صدای سر یا زنگ در گوش باشد ، پزشک ممکن است دارو را قطع یا میزان آن را کاهش دهد و یا آن را با یک داروی دیگر جابجا کند.

  • دستگاه های پوشاننده صدای سوت در گوش

در بعضی موارد ، سر و صدای سفید white noise ممکن است به سرکوب صدا کمک کند به طوری که کمتر آزار دهنده باشد. پزشک ممکن است برای سرکوب سر و صدا از دستگاه الکترونیکی  به نام دستگاه  white noise  استفاده کند. این دستگاه ها که صداهای شبیه سازی شده محیطی مانند باران یا امواج اقیانوس ایجاد می کنند ، اغلب یک درمان موثر برای وزوز گوش هستند..

  • سمعک

در مواردی که مشکل شنوایی و صدا در گوش وجود دارد ، سمعک می تواند با تقویت صداهای محیطی توجه شما را نسبت به صدای وزوز در گوش کمتر کند.

  • صوت درمانی

این تکنیک برای عادت کردن به صدای وزوز به کار می رود در صوت درمانی با پخش صداهای دلنشین فرکانس وزوز گوش پوشش داده می شود زیرا در محیط آرام صدای وزوز گوش بسیار آزار دهنده است

  • داروها

داروها نمی توانند وزوز گوش را درمان کنند ، اما در بعضی موارد ممکن است به کاهش شدت علائم یا عوارض کمک کند.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

در طول آزمون شنوایی سنجی  چه اتفاقی می افتد؟
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

رفلکس آکوستیک

تست رفلکس اکوستیک از جمله  تست های ، بدون درد ، و کاملا ایمن است که توانایی فرد را در

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021