علائم پیری گوش چیست؟ و چگونه درمان میشود

علائم پیرگوشی چیست؟ و چگونه درمان میشود

پیر گوشی و افت شنوایی به تدریج  و با افزایش سن رخ می دهد. حدود یک سوم از افراد دربین سنین ۶۵ تا ۷۵ سال دچار پیرگوشی هستند . برای افراد بالای ۷۵ سال ، این درصد بیشتر خواهد بود.

افزایش سن و قرار گرفتن  در معرض سر و صدای بلند به صورت مداوم  هر دو منجر کاهش شنوایی و پیرگوشی خواهد شد. سایر مشکلات اعم از تجمع بیش از حد  جرم گوش می تواند به طور موقت میزان شنوایی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

افراد مسن معمولا نمی توانند خوب بشنوند و ممکن است دچار افسردگی شوند ، یا ممکن است از جمع های اجتماعی و تعاملات روزمره فاصله بگیرند گاهی اوقات ، افراد مسن به علت این مشکل  گیج ، بی پاسخ یا بی تعامل به نظر می رسند چون نمی توانند به خوبی بشنوند.

مشکلات شنوایی که نادیده گرفته می شوند و یا درمان نمی شوند می توانند وخیم تر شوند. اگر مشکل شنوایی دارید ،  باید به پزشک مراجعه کنید. سمعک ها ، آموزش های ویژه ، داروهای خاص و جراحی می توانند به شما کمک کنند. لازم به ذکر است شما نمی توانید فرآیند پیرگوشی را معکوس کنید. اما می توانید با کمک یک  متخصص شنوایی آنچه را که می شنوید بهبود دهید.

گوش بیرونی

گوش بیرونی از قسمت مرئی گوش و کانال گوش تشکیل شده است.که امواج صوتی را از محیط جمع می کند و آنها را به سمت کانال گوش هدایت می کند.

علائم پیری گوشی

علائم و نشانه های کم شنوایی و پیرگوشی معمولا به شرح ذیل است:

  •  مشکل در درک کلمات ، به خصوص در جاهایی که سر و صدای پس زمینه  زیاد است و یا در جمعیت
  •  فرد معمولا از دیگران می خواهد که که آهسته تر ، واضح و با صدای بلند صحبت کنند
  • بلند کردن صدای تلویزیون یا رادیو
  • پرهیز  از مکالمات
  • اجتناب از برخی تعاملات  اجتماعی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر از دست دادن ناگهانی شنوایی ، به ویژه در یک گوش ، نیاز به فوریت های پزشکی دارد.

اما کاهش شنوایی مربوط به سن و پیرگوشی  به تدریج رخ می دهد ، بنابراین ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید.

چگونه می شنوید

گوش شما از سه ناحیه اصلی تشکیل شده است: گوش بیرونی ، گوش میانی و گوش داخلی. امواج صوتی از گوش بیرونی عبور کرده و باعث ایجاد لرزش در گوش می شوند. پرده گوش و سه استخوان کوچک گوش میانی لرزش ها را هنگام حرکت به گوش داخلی تقویت می کند. در آنجا ، ارتعاشات از درون مایع در یک ساختار حلزون به شکل داخلی در گوش داخلی (حلزون حلزونی) عبور می کنند.

هزار سلول موهای کوچک به سلول های عصبی وصل شده اند که به ارتعاشات صوتی در سیگنال های الکتریکی منتقل شده به مغز شما کمک می کنند. مغز شما این سیگنال ها را به صدا تبدیل می کند.

پروسه ایجاد پیر گوشی و درمان

آسیب به گوش داخلی. افزایش سن  و قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد ممکن است باعث پارگی موها یا سلولهای عصبی در  قسمت حلزونی گوش  شود که سیگنالهای صوتی را به مغز می فرستند. هنگامی که این موها یا سلول های عصبی آسیب دیده یا از بین بروند ، سیگنال های الکتریکی با کارآیی منتقل نمی شوند و کم شنوایی رخ می دهد.

ممکن است صداهای بم برای شما قابل شنیدن نباشد . ممکن است انتخاب کلمات در برابر سر و صدای پس زمینه برای شما دشوار باشد.

پروسه ایجاد پیر گوشی و درمان

جرم گوش

جرم گوش می تواند کانال گوش را مسدود کرده و از هدایت امواج صوتی جلوگیری کند. رفع جرم گوش می تواند به ترمیم شنوایی شما کمک کند.

عفونت گوش

عفونت گوش و رشد غیر طبیعی استخوان ها یا تومورها. در گوش بیرونی یا میانی ، هر یک از این موارد می تواند باعث کاهش شنوایی شود.

سوراخ شدن غشای تمپانی

. انفجارهای صوتی با صدای بلند ، تغییر ناگهانی فشار ، آسیب به گوش میانی با جسم خارجی  و عفونت می تواند باعث پارگی پرده گوش شما شود و بر شنوایی شما تأثیر بگذارد و باعث پیر گوشی زودرس شود

سوراخ شدن غشای تمپانی

عوامل خطر زا

عواملی که ممکن است باعث از بین رفتن موها و سلولهای عصبی در گوش داخلی شما شود یا منجر به از بین رفتن آنها شود عبارتند از:

افزایش سن و پیرگوشی  

افزایش سن و پیرگوشی  تخریب ساختارهای گوش داخلی به مرور زمان و با افزایش سن رخ می دهد

افزایش سن و پیرگوشی

صدای بلند

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند به سلولهای گوش داخلی شما آسیب برساند. آسیب ممکن است با قرار گرفتن در معرض صداهای بلند به صورت متناوب یا در اثر فشار ناشی از انفجار ، از جمله اصابت گلوله ، ایجاد شود

وراثت

وراثت وضعیت ژنتیکی شما  و بیماری های ارثی ممکن است شما را در معرض آسیب گوش و پیر گوشی زود رس قرار دهد

سر و صداهای شغلی

سر و صداهای شغلی. مشاغلی که صدای بلند بخشی از آن  است مانند کشاورزی ، ساخت و ساز یا کار در کارخانجات صنعتی ، می تواند منجر به آسیب در گوش شما و پیرگوشی زودرس شود.

سر و صداهای تفریحی

قرار گرفتن در معرض صداهای منفجره مانند سلاح های گرم و موتورهای جت می تواند باعث کم شنوایی فوری و دائمی شود. سایر فعالیت های تفریحی با سر و صدای زیاد خطرناک عبارتند از: ، موتورسواری ، نجاری یا گوش دادن به موسیقی با صدای بلند.

داروها و بیماری

برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک جنتامایسین ، سیلدنافیل (ویاگرا) و برخی از داروهای شیمی درمانی ، می توانند به گوش داخلی آسیب وارد کنند. در صورت مصرف دوز بسیار زیاد آسپیرین ، سایر داروهای تسکین دهنده درد ، داروهای ضد مالاریا یا ادرارآورهای حلقه ای ، اثرات موقتی در شنوایی شما زنگ زدن در گوش می نامند که نام دیگر آن (وزوز گوش) می باشد که این امر را از جمله بیماری های کم شنوایی می نامند.

برخی بیماری ها. بیماری ها یا بیماری هایی که منجر به تب شدید می شوند مانند مننژیت ممکن است به حلزون گوش آسیب برساند.

مطالعات نشان داده است که افراد مسن با کم شنوایی بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل  هستند تا افراد مسنی که مشکل شنوایی ندارند. توانایی های شناختی (از جمله حافظه و تمرکز) در افراد  مسن با کم شنوایی سریعتر کاهش می یابد درمان مشکلات شنوایی برای سلامتی شناختی از اهمیت  بالایی برخوردار باشد.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

تست سرگیجه vemp
علت سرگیجه
سمعک ابن سینا

تست سرگیجه vemp

سرگیجه های ناگهانی با حالت تهوع و استفراغ همراه است که ابتدایی ترین علت آن می تواند به طور ناگهانی

ادامه مطلب »
کم شنوایی چیست؟
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

کم شنوایی چیست؟

از دست دادن شنوایی که به تدریج با افزایش سن رخ می دهد. حدود یک سوم افراد در ایالات متحده

ادامه مطلب »
درمان کاهش شنوایی دو گوش
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

کم شنوایی دو گوش

از دست دادن شنوایی از یک طرف کاهش شنوایی یک طرفه یا کم شنوایی گوش چپ یا کم شنوایی گوش

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021