علت سرگیجه ناگهانی چیست؟

دلایل سرگیجه ناگهانی

احساس ناگهانی سرگیجه می تواند حالتی بسیار ناراحت کننده باشد. ممکن است احساس سبکی ، بی حسی و یا عدم تعادل کنید. علاوه بر این ، بعضی اوقات ممکن است تهوع یا استفراغ را تجربه کنید.

اما چه دلایلی می تواند باعث احساس سرگیجه شدید و یا ناگهانی شود ، مخصوصا هنگامی که با تهوع یا استفراغ همراه باشد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزیابی سرگیجه و سردرد عوارض داروهایی که منجر به سرگیجه می شوند  باید حتما به  پزشک مراجعه کنید.

 علت سرگیجه ناگهانی

دلایل سرگیجه ناگهانی

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شما به صورت ناگهانی احساس سرگیجه کنید. اما اغلب اوقات ، سرگیجه ناگهانی به دلیل مشکل در گوش داخلی ایجاد می شود.

گوش داخلی شما وظیفه حفظ تعادل را به عهده دارد. هنگامی که مغز سیگنالهایی از گوش داخلی دریافت می کند که مطابق اطلاعاتی که از حواس شما گزارش می شود ، نیست ، این احساس می تواند منجر به سرگیجه شود.

 

سایر عواملی که ممکن است باعث سرگیجه ناگهانی شوند به شرح ذیل است:

 • مشکلات گردش خون ، مانند افت ناگهانی فشار خون یا  نبود جریان خون کافی به مغز شما ، مانند حمله ایسکمیک گذرا (TIA) یا سکته مغزی
 • افت قند خون
 • بیماری کم خونی
 • کمبود آب بدن
 • گرمازدگی
 • اضطراب یا اختلالات هراس
 • عوارض جانبی دارو

همان طور که گفتیم سرگیجه های ناگهانی با حالت تهوع و استفراغ همراه است که ابتدایی ترین علت آن می تواند به طور ناگهانی برخاستن از رختخواب یا غلتیدن باشد. سرگیجه ها اغلب با سردرد میگرنی همراه هست و در سالمندان معمولا با ضربه به سر ایجاد می شود و گاهی نیز هیچ علت مشخصی ندارد و گاهی نیز مربوط به التهاب گوش داخلی است که در این مورد نیاز به جراحی وجود ندارد.

سرگیجه موضعی خوش خیم پاروکسیسمال (BPPV)

BPPV  وضعیتی است که باعث ایجاد احساس سرگیجه ناگهانی و شدید می شود. این احساس اغلب مانند این است که  همه چیز در اطراف شما می چرخد ​​یا در حال چرخش است ، یا اینکه سر شما در حال چرخش است.

هنگامی که سرگیجه شدید است ، اغلب با تهوع و استفراغ همراه است.

BPPV ، هنگام تغییر موقعیت سر ، رخ می دهد. BPPV معمولاً کمتر از یک دقیقه طول می کشد. حتی اگر این سرگیجه کوتاه مدت باشد ، این وضعیت می تواند کلیه ی فعالیت های روزمره را مختل کند.

BPPV هنگامی اتفاق می افتد که کریستال ها در قسمت خاصی از گوش داخلی شما خارج شوند. اغلب علت دقیق BPPV ناشناخته است و گاهی به دلایل ذیل اتفاق می افتد:

 • آسیب دیدگی به سر
 • اختلالات گوش داخلی
 • آسیب در حین جراحی گوش
 • قرار گرفتن به پشت برای مدت طولانی ، مانند دراز کشیدن در صندلی دندانپزشک

وقتی این بلورها جدا شدند ، آنها به قسمت دیگری از گوش داخلی شما که به آن جا تعلق ندارد ، منتقل می شوند. از آنجا که کریستالها به تکانش ها حساس هستند ، تغییر در وضعیت سر شما می تواند باعث احساس سرگیجه شدید شود.

سرگیجه موضعی خوش خیم پاروکسیسمال (BPPV)

بیماری منییر

بیماری Meniere بر گوش داخلی تأثیر می گذارد. این  بیماری به طور معمول فقط یک گوش را درگیر می کند. افراد مبتلا به این بیماری می توانند سرگیجه شدید را تجربه کنند که ممکن است منجر به حالت تهوع شود. علائم دیگر بیماری منییر شامل موارد زیر است:

 • احساس گرفتگی در شنوایی
 • احساس پر بودن گوش
 • زنگ در گوش (وزوز گوش)
 • از دست دادن شنوایی
 • از دست دادن تعادل

علائم بیماری Meniere می تواند ناگهان یا بعد از از علائم دیگر مانند گرفتگی  شنوایی یا وزوز در گوش شما به وجود بیاید. بعضی اوقات ،  این حالت ها ممکن است با فاصله از هم رخ بدهند ، اما در مواقعی دیگر می توانند پشت سر هم باشند.

بیماری منیر هنگامی اتفاق می افتد که مایع در گوش داخلی شما جمع می شود. علت ایجاد این مایعات ناشناخته است ، گرچه متخصصین به عفونت ها ،  مشکلات ژنتیکی و واکنش های خود ایمنی مشکوک هستند.

 

گزینه های درمانی بیماری منییر شامل موارد زیر است:

 • تجویز دارو برای درمان علائم سرگیجه و حالت تهوع
 • محدود کردن نمک یا مایعات ادرارآور به شما کمک می کند تا مقدار مایعات بدن شما حفظ شود
 • تزریق استروئیدها یا جنتامایسین آنتی بیوتیک برای کاهش سرگیجه
 • درمان فشار خون
 • جراحی ، وقتی سایر درمانها مؤثر نباشند

در سرگیجه های ناگهانی  زمانی که سرگیجه طولانی مدت باشد و بر اثر ضربه به وجود بیاید جراحی تجویز می شود.

لابیرینیتیت و نوریتیت دهلیزی

ناهنجاری در دو مورد فوق الذکر با التهاب در گوش داخلی شما ارتباط دارند.

لابیرنتیتیت زمانی اتفاق می افتد که ساختاری به نام لابیرنت در گوش داخلی شما ملتهب می شود.

نوریت وستیبولار شامل التهاب عصب دهلیزی در گوش داخلی شما است.

در هر دو موقعیت  ، سرگیجه می تواند به صورت ناگهانی ظاهر شوند. و با  حالت تهوع ، استفراغ و مشکلات تعادل همراه است. افراد مبتلا به لابیرنتیت نیز ممکن است زنگ در گوش و کم شنوایی را تجربه کنند.

سرگیجه

هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد لابیرنتیت و نوریت وستیبولار می شود. با این حال ، اعتقاد بر این است که ممکن است یک عفونت ویروسی باعث آن باشد.

درمان اغلب شامل داروهایی است که می توانند علائمی مانند سرگیجه و حالت تهوع را تسکین دهند. اگر مشکلات تعادل همچنان ادامه داشته باشد ، درمان ممکن است نوعی درمان به نام توانبخشی دهلیزی باشد. این روش درمانی از تمرینات مختلفی برای کمک به شما در تنظیم تغییرات در تعادل استفاده می کند.

 
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

تست CAEP
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

تست CAEP

تست CAEP یکی از جدیرترین تست های سنجش شنوایی نوزادان و کودکان محسوب می شود که توسط پتانسیل های برانگیخته

ادامه مطلب »
تست شنوایی ABR
علت سرگیجه
سمعک ابن سینا

تست شنوایی ABR

تست شنوایی ABR که نام دیگر آن پاسخ های ساقه مغز شنیداری است به تست کم شنوایی ای گفته می

ادامه مطلب »

یک پاسخ به «علت سرگیجه ناگهانی چیست؟»

من زنی سی ساله هستم که به تازگی زایمان کردم . و بعد از زایمان مدام احساس سرگیجه دارم . با خودم احتمال دادم که این احساس سرگیجه ناشی از ضعف و کمبود ویتامین بعد از زایمان هست. ولی با این حال یه مقداری ترسیده ام و فکر می کنم شاید مشکل جدی تر باشه . سوالم این هست که چه زمانی احساس سرگیجه ، نگران کننده هست و باید به پزشک مراجعه کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021