علت سکته گوش چیست؟

علت سکته گوش چیست؟

سکته گوش یا ناشنوایی به صورت ناگهانی نوعی عارضه شنوایی حسی و عصبی است که به صورت معمول فقط در یکی از گوش ها بروز می کند. سکته گوش باعث حالت عدم تعادل و شنیدن صدای سوت و زنگ ممتد در گوش می شود. این حالت یکی از موارد اورژانسی محسوب می شود که در صورت بروز آن باید سریع به پزشک مراجعه کرد .

ارتباط ناشنوایی ناگهانی با سکته مغزی

برخی اوقات سکته مغزی در سر در جایی اتفاق می افتد که در همان نقطه اعصاب شنوایی قرار گرفته اند و فرد بعد از سکته مغزی به صورت ناگهانی دچار کری می شود. این ناشنوایی گاهی غیر قابل درمان است. مگر آن که قسمتی که در مغز آسیب دیده است با از بین رفته لخته مجددا بهبود یابد. ناشنوایی ناگهانی که اصطلاحا سکته گوش عنوان می شود امکان دارد به دلیل سکته مغزی ایجاد شود.

علت سکته گوش چیست؟

علت سکته گوش

علت سکته گوش و کری ناگهانی بسیار متنوع است و از رایج ترین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • مشکلات عفونی داخل گوش
  • مشکلات خود ایمنی
  • عوارض دارویی
  • صدمه به سر
  • سندرم کوگان
  • مشکلات عروقی
  • وجود تومور در گوش
  • بیماری ام اس

علاوه بر مواردی که ذکر شد برخی از موارد نیز تاکنون ناشناخته باقی مانده است و هنوز دلایل آن کشف نشده است. مهمترین نشانه سکته گوش ، ناشنوایی ناگهانی و صدای سوت در گوش و عدم تعادل است که ممکن است در طی چند روز و گاهی چند ساعت رخ دهد.

درمان سکته گوش

درمان سکته گوش به صورت قطعی هنوز وجود ندارد ممکن است این مشکل یا تشخیص درست و پیگیری پروسه درمانی تا حدود۸۰ درصد حل شود. در مواردی هم که علت نامشخص است معمولا کورتون تجویز می شود. داروهایی که از مشتقات کوتون هستند التهاب را از بین می برند و به بیمار توانایی مقابله با این عارضه را می دهند.

درمان سکته گوش

سمعک نمی تواند سکته گوش را درمان کند

لازم به ذکر است که سمعک و وسایل کمک شنوایی به هیچ عنوان راهی موثر برای درمان ناشنوایی ناگهانی نیستند. بطور کلی دو نوع ناشنوایی وجود دارد؛ ناشنوایی انتقالی هدایتی و ناشنوایی حسی _ عصبی بیمارانی که دچار ناشنوایی انتقالی هستند،  اگر دارو درمانی جواب ندهد، سمعک توصیه می شود.

اما در سکته گوش و کری ناگهانی ، ناشنوای از نوع حسی-عصبی است و  مژک‌های داخل حلزون آسیب دیده‌ و از بین رفته اند. به همین دلیل تجویز سمعک برای این بیماران بیهوده است و مشکلی را حل نمی کند همچنین استرس می تواند این عارضه را بدتر کند و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. از بین رفتن عامل استرس زا تا حدود زیادی می تواند به درمان این عارضه کمک کند

سمعک نمی تواند سکته گوش را درمان کند

درمان سکته گوش از طریق کاشت حلزون

گاهی کاشت حلزون می تواند تا حدودی در درمان این عارضه کمک کند. کاشت حلزون در گوش  برای بیمارانی که دچار ناشنوایی حسی- عصبی هستند  و در برابر دارو مقاوم بوده اند، راه حل  مناسبی است. کاشت حلزون،  در واقع  جای دادن  الکترود داخل حلزون گوش می باشد. این دستگاه به طور مستقیم و بی واسطه  عصب شنوایی را تحریک کرده  و به فرد ناشنوا کمک می کند تا صدا ها را بشنود،این صداها  به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می شود  امواج به عصب شنوایی ارسال می گردد. مرحله اصلی، بعد از کاشت حلزون  است؛  یعنی یک دوره طولانی مدت بازتوانی و تمرینات بعد از جراحی  است تا بدین صورت شنوایی برگردد.

جهت رزو و نوبت دهی آنلاین برای کاشت حلزون در کلینیک شنوایی ابن سینا به لینک ذیل مراجعه کنید

https://bonyadpishgiri.com/نوبت-دهی-آنلاین

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

تست سرگیجه vemp
علت سرگیجه
سمعک ابن سینا

تست سرگیجه vemp

سرگیجه های ناگهانی با حالت تهوع و استفراغ همراه است که ابتدایی ترین علت آن می تواند به طور ناگهانی

ادامه مطلب »
در طول آزمون شنوایی سنجی  چه اتفاقی می افتد؟
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

رفلکس آکوستیک

تست رفلکس اکوستیک از جمله  تست های ، بدون درد ، و کاملا ایمن است که توانایی فرد را در

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021