درمان وزوز گوش

هر مشکلی که در گوش باعث شود مغز پاسخ اشتباه بدهد باعث احساس وزوز می شود علت انتخاب این اسم برای این حالت این است که افراد این صدا را مثل صدای وزوز زنبور می شنوند.

تشخیص علت وزوز گوش

برای تشخیص علت وزوز گوش تست های مختلفی به شرح ذیل توسط پزشک انجام می شود:

آزمون سنجش شنوایی

در آزمون سنجش شنوایی بیمار در یک اتاق ضد صدا  با هدفون مخصوص قرار می گیرد  که از طریق آن به هر کدام از گوش ها اصواتی منتقل می شود و آستانه شنوایی فرد اندازه گیری می گردد و سپس نتایج با سن بیمار مقایسه می شود.

 نمودار حاصل از این تست می تواند به پزشک در تشخیص علت وزوز گوش کمک کند.

تغییر وضعیت و حرکت

یکی از راههای تشخیص علت وزوز گوش بدین صورت است که  پزشک از بیمار  می خواهد که چشمان خود را حرکت دهد ، فک خود را باز و بسته کند ، یا گردن ، بازو و پاها را حرکت دهد. اگر وزوز گوش بیمار تغییر کند  یا شدیدتر  شود ، احتمال تشخیص یک اختلال اساسی که نیاز به درمان دارد ، بسیار زیاد است.

آزمایشات تصویر برداری

 ممکن است پزشک با توجه به برخی علایم آزمایشات تصویربرداری مانند اسکن CT یا MRI  را تجویز نماید.

تشخیص علت وزوز گوش توسط نوع صدا

صداهایی که بیمار می شنود  می تواند به پزشک در تشخیص علت اصلی یا  احتمالی وزوز گوش کمک کند.

علت وزوز گوش

  • انقباضات عضلات گوش ممکن است باعث ایجاد صدای تق تق در گوش  شود که این صداها ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.
  • بعضی از صدا ها در گوش مربوط به مسایل عروقی است این صداها مشابه صدای وز وز است  که معمولا در هنگام ورزش یا تغییر وضعیت ، مانند زمان خوابیدن یا ایستادن ، بروز پیدا کند.
  • مشکلات رگ های خونی مانند فشار خون بالا ، آنوریسم یا تومور و انسداد کانال گوش یا لوله استاش می تواند باعث احساس صدای ضربان قلب در گوش شود.
  • در مواردی که فرد صدای زنگ در یک گوش خود می شنود معمولا مربوط به بیماری منییر است. وزوز گوش ممکن است قبل از حمله سرگیجه بسیار شدید باشد و فرد احساس می کند که خود یا محیط اطرافش در حال حرکت است.
  • قرار گرفتن در معرض سر و صدای بسیار زیاد یا ضربه به گوش می تواند باعث گرفتگی و زنگ زدن گوش به صورت شدید شود که معمولاً بعد از چند ساعت از بین می رود. اما اگر ضعف شنوایی نیز وجود داشته باشد ، وزوز گوش ممکن است دائمی باشد. قرار گرفتن در معرض سر و صدای طولانی مدت ، کاهش شنوایی مربوط به کهولت سن یا  عوارض دارویی می توانند باعث زنگ زدن مداوم و پر فشار در هر دو گوش شوند.
  • تومورآکوستیک می تواند باعث زنگ زدن مداوم و پر پیچ و خم در یک گوش شود
  • صداهای استخوان های گوش داخلی (اتواسکلروز) می تواند باعث احساس  وزوز  در گوش شود که ممکن است این احساس متناوب یا به صورت موقت و گذرا باشد.
  • جرم گوش ، اجسام خارجی یا موهای داخل گوش سدی در برابر پرده گوش ایجاد می کنند و باعث ایجاد صداهای مختلف در گوش می شود.

در بسیاری موارد ، علت وزوز گوش هرگز تشخیص داده نمی شود. که در این موارد پزشک راهکارهایی برای مقابله با این ناهنجاری ارایه می دهد.

درمان وزوز گوش

به منظور درمان  وزوز گوش ، پزشک ابتدا سعی خواهد کرد هر بیماری زمینه ای و قابل درمان که ممکن است با علائم بیمار همراه باشد را شناسایی کند و ممکن است پزشک بتواند اقداماتی انجام دهد که نویز را کاهش دهد.

درمان وزوز گوش

شستشوی گوش

شستشوی گوش به منظور از بین بردن جرم گوش می تواند می تواند علائم وزوز گوش را کاهش دهد.

درمان مشکلات رگ های خونی

 برای درمان مشکلات عروقی ، ممکن است نیاز به دارو ، جراحی یا درمان دیگری باشد.

تغییر داروهای مصرفی

اگر دارویی که مصرف می کنید  که عامل وزوز گوش باشد ، پزشک ممکن است دارو را قطع یا میزان آن را کاهش دهد و یا آن را با یک داروی دیگر جابجا کند.

دستگاه های پوشاننده صدای وزوز

در بعضی موارد ، سر و صدای سفید white noise ممکن است به سرکوب صدا کمک کند به طوری که کمتر آزار دهنده باشد. پزشک ممکن است برای سرکوب سر و صدا از دستگاه الکترونیکی  به نام دستگاه  white noise  استفاده کند. این دستگاه ها که صداهای شبیه سازی شده محیطی مانند باران یا امواج اقیانوس ایجاد می کنند ، اغلب یک درمان موثر برای وزوز گوش هستند. با گذشت زمان ، این روش ممکن است شما را به این صدا عادت دهد ، از این طریق  شما یاد می گیرید که دیگر روی وزوز گوش تمرکز نکنید هدف این دستگاه ها به صورت کلی تغییر توجه بیمار به صداهای دیگر است.

فن ها ، ، دستگاه های مرطوب کننده و تهویه مطبوع در اتاق خواب نیز ممکن است در پوشش نویز داخلی در شب کمک کنند.

سمعک

سمعک در مواردی که مشکل شنوایی و وزوز گوش وجود دارد ، می تواند با تقویت صداهای محیطی توجه شما را نسبت به صدای وزوز در گوش کمتر کند. همچنین برخی سمعک ها مجهز به تکنولوژی پوشانندگی وزوز هستند.

صوت درمانی

این تکنیک برای عادت کردن به صدای وزوز به کار می رود در صوت درمانی با پخش صداهای دلنشین فرکانس وزوز گوش پوشش داده می شود زیرا در محیط آرام صدای وزوز گوش بسیار آزار دهنده است

داروها

داروها نمی توانند وزوز گوش را درمان کنند ، اما در بعضی موارد ممکن است به کاهش شدت علائم یا عوارض کمک کند. داروهای احتمالی شامل موارد زیر است:

از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، مانند آمیتریپتیلین و نورتریپتیلین ، با موفقیت استفاده شده است. با این حال ، این داروها معمولاً فقط برای وزوز گوش شدید استفاده می شوند ، زیرا می توانند عوارض جانبی مشکلی از جمله خشکی دهان ، تاری دید ، یبوست و مشکلات قلبی ایجاد کنند.

آلپرازولام (Xanax) ممکن است به کاهش علائم وزوز گوش کمک کند ، اما عوارض جانبی می تواند شامل خواب آلودگی و حالت تهوع باشد.

درمان وزوز گوش

لیزر درمانی

یکی از روش ها و معمولا از آخرین روش های درمان وزوز گوش لیزر درمانی است که از طریق لیزر خون رسانی به حلزون گوش و سلول های مویی افزایش پیدا می کند و تا حدودی با عث کمتر شدن صدای وزوز می شود.

مشاوره درمان

مشاوره می تواند به فرد کمک کند تا به صدای وزوز گوش عادت کند و مغز بتواند این صداها را نادیده بگیرد.

سؤالات متداول

یکی از رایج ترین سوالاتی که در زمینه خرید سمعک پرسیده میشود، این است که سمعک خوب، سمعک متوسط و سمعک ارزان تقریبا چقدر است؟ در ادامه به این سوال پاسخ داده شده است.

برای درمان وزوز کردن و تشخیص شنوایی فرد نیاز به آزمون سنجش شنوایی هست تا با توجه به سن بیمار آستانه شنوایی فرد اندازه گیری شود۔

عوامل متعددی موجب وز کردن گوش می‌شود که در مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است

یک پاسخ به «وزوز گوش نشانه چیست؟»

من پسری بیست و پنج ساله هستم که مدتی هست که دچار عارضه وزوز گوش شدم . متاسفانه این حالت به شدت من و عصبی کرده ، احساس می کنم یه چیزی مثل مته مدام توی سرمه از شدت ناراحتی احساس می کنم داغ شدم و تب کردم مدام بهش فکر می کنم و حتی دلم می خواد سرم را به کوبم به دیوار ، احساس می کنم مستاصل شدم و این صدا هیچ وقت قطع نمی شه لطفا من و راهنمایی کنید .ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021