کم شنوایی زودرس

کم شنوایی زود رس

کاهش شنوایی به صورت تدریجی اتفاق می افتد این ناهنجاری  به طور معمول بین سنین ۵۵ تا ۶۴ سالگی شروع می شود و تنها تعدا کمی از افراد به صورت زود رس دچار کم شنوایی می شونداز دست دادن حس شنوایی به صورت زود رس انسان را در جهانی که پر از اصوات است منزوی می کند  و فرد توانایی اش را در درک کلمات ، تفسیر صداها و لذت بردن از زندگی  از دست می دهد . دانستن دلایل احتمالی کاهش شنوایی زودرس و گزینه های درمانی آن در صورت بروز به شما در مدیریت این شرایط و یا کمک به شخصی که دچار این مشکل است ، کمک می نماید.

چه عواملی باعث کاهش شنوایی زودرس می شوند

اکثر اوقات کاهش شنوایی ، از نظر سن و شروع زود هنگام آن ، ناشی از آسیب دیدن گوش میانی یا داخلی است. وقتی امواج صوتی وارد کانال گوش می شوند باعث لرزش پرده گوش می شوند. این لرزش موج را به اندازه کافی تقویت می کند تا استخوان های ریز در گوش میانی حرکت کنند. این استخوان ها به نوبه خود موجی در مایعات گوش داخلی ایجاد می کنند. که سبب تحریک سلول های حسی شده و به سیگنال های الکتریکی تبدیل شده و به مغز ارسال می شود مناطقی در مغز وجود دارد که این سیگنال ها را ترجمه می کند و باعث می شود صداها را بشنویم. هر گونه اختلال در این پروسه دریافت و انتقال صدا به مغز باعث کم شنوایی یا افت شنوایی می شود.دانستن شرایطی که باعث بروز این ناهنجاری می شود می تواند ما را در پیشگیری و درمان این عارضه کمک نماید.

چه عواملی باعث کاهش شنوایی زودرس می شوند

شرایطی که باعث کم شنوایی زودرس می شود

  •     Otosclerosisبیماری گوش میانی است که مانع از حرکت استخوان ها می شود.
  • بیماری منییر : بیماری است که بر گوش داخلی اثر می گذارد و باعث اختلال در عملکرد گوش میانی می گردد. علت دقیق بیماری منییر ناشناخته است  و هنوز کشف نشده است ، اما ممکن است مقدار غیر طبیعی مایعات در گوش داخلی باعث بروز این بیماری باشد .و  معمولاً بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی شروع می شود. علائم این بیماری شامل زنگ زدن در گوش ها ، سرگیجه و حساسیت به صداهای بلند است. و  با گذشت زمان منجر به کم شنوایی دائمی می شود. و ناشنوایی به صورت کامل می شود.
  • بیماری خود ایمنی گوش داخلی:بیماری خود ایمنی گوش  باعث کاهش شنوایی  به صورت ناگهانی می شود. و میزان شنوایی را به صورت چشمگیری کاهش می دهد .
  • تروما ناشی از سر و صدا:  معمولا صدای بسیار بلند به تنهایی برای ایجاد افت شنوایی کافی است ، زیرا  صداهای گوش خراش به سلولهای مویی گوش داخلی آسیب می رساند. زمانی که این سلول ها از بین می روند رشد مجدد ان ها غیر ممکن است و این آسیب غیر قابل بازگشت است .از دست رفتن شنوایی همراه با صداهای بلند می تواند ناگهانی باشد ، مثل نزدیک بودن به منبع یک انفجار ، و  یا به صورت تدریجی با قرار گرفتن مداوم  در معرض صداهای بلند
  • نوروم آکوستیک:وجود تومور در گوش میانی یا داخلی
  • ضربه مغزی:ضربه مغزی و آسیب به مغز می تواند باعث افت شنوایی شود
اقدامات لازم در هنگام بروز کم شنوایی زودرس

اقدامات لازم در هنگام بروز کم شنوایی زودرس

مهمترین اقدامی که می توانید در صورت شک به شنوایی زودرس انجام دهید ، مراجعه به پزشک است. بسیاری از شرایطی که باعث می شود شنوایی خود را از دست دهید ، از نظر پزشکی یا جراحی قابل درمان هستند. اگر کم شنوایی گوش دائمی باشد ، پزشک شما می تواند گزینه هایی مانند دریافت سمعک را به شما تجویز کند ،  پس لازم نیست که نگران باشید و با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولیدات سمعک و درمان های پزشکی می توانید  همچنان از زندگی پر از صدا لذت ببرید

 

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

بخش های اصلی تست VNG
علت سرگیجه
سمعک ابن سینا

تست سرگیجه VNG

برای بررسی مشکلات شنوایی و ناهنجاری های مرتبط با آن شنوایی سنجش با توجه به نوع ناهنجاری تست هایی را

ادامه مطلب »
در طول آزمون شنوایی سنجی  چه اتفاقی می افتد؟
علت کم شنوایی
سمعک ابن سینا

رفلکس آکوستیک

تست رفلکس اکوستیک از جمله  تست های ، بدون درد ، و کاملا ایمن است که توانایی فرد را در

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021