کم شنوایی زود رس

کاهش شنوایی به صورت تدریجی اتفاق می افتد این ناهنجاری  به طور معمول بین سنین ۵۵ تا ۶۴ سالگی شروع می شود و تنها تعدا کمی از افراد به صورت زود رس دچار کم شنوایی می شونداز دست دادن حس شنوایی به صورت زود رس انسان را در جهانی که پر از اصوات است منزوی می کند  و فرد توانایی اش را در درک کلمات ، تفسیر صداها و لذت بردن از زندگی  از دست می دهد . دانستن دلایل احتمالی کاهش شنوایی زودرس و گزینه های درمانی آن در صورت بروز به شما در مدیریت این شرایط و یا کمک به شخصی که دچار این مشکل است ، کمک می نماید.

چه عواملی باعث کاهش شنوایی زودرس می شوند

اکثر اوقات کاهش شنوایی ، از نظر سن و شروع زود هنگام آن ، ناشی از آسیب دیدن گوش میانی یا داخلی است. وقتی امواج صوتی وارد کانال گوش می شوند باعث لرزش پرده گوش می شوند. این لرزش موج را به اندازه کافی تقویت می کند تا استخوان های ریز در گوش میانی حرکت کنند. این استخوان ها به نوبه خود موجی در مایعات گوش داخلی ایجاد می کنند. که سبب تحریک سلول های حسی شده و به سیگنال های الکتریکی تبدیل شده و به مغز ارسال می شود مناطقی در مغز وجود دارد که این سیگنال ها را ترجمه می کند و باعث می شود صداها را بشنویم. هر گونه اختلال در این پروسه دریافت و انتقال صدا به مغز باعث کم شنوایی یا افت شنوایی می شود.دانستن شرایطی که باعث بروز این ناهنجاری می شود می تواند ما را در پیشگیری و درمان این عارضه کمک نماید.

چه عواملی باعث کاهش شنوایی زودرس می شوند

شرایطی که باعث کم شنوایی زودرس می شود

 •     Otosclerosisبیماری گوش میانی است که مانع از حرکت استخوان ها می شود.
 • بیماری منییر : بیماری است که بر گوش داخلی اثر می گذارد و باعث اختلال در عملکرد گوش میانی می گردد. علت دقیق بیماری منییر ناشناخته است  و هنوز کشف نشده است ، اما ممکن است مقدار غیر طبیعی مایعات در گوش داخلی باعث بروز این بیماری باشد .و  معمولاً بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی شروع می شود. علائم این بیماری شامل زنگ زدن در گوش ها ، سرگیجه و حساسیت به صداهای بلند است. و  با گذشت زمان منجر به کم شنوایی دائمی می شود. و ناشنوایی به صورت کامل می شود.
 • بیماری خود ایمنی گوش داخلی:بیماری خود ایمنی گوش  باعث کاهش شنوایی  به صورت ناگهانی می شود. و میزان شنوایی را به صورت چشمگیری کاهش می دهد .
 • تروما ناشی از سر و صدا:  معمولا صدای بسیار بلند به تنهایی برای ایجاد افت شنوایی کافی است ، زیرا  صداهای گوش خراش به سلولهای مویی گوش داخلی آسیب می رساند. زمانی که این سلول ها از بین می روند رشد مجدد ان ها غیر ممکن است و این آسیب غیر قابل بازگشت است .از دست رفتن شنوایی همراه با صداهای بلند می تواند ناگهانی باشد ، مثل نزدیک بودن به منبع یک انفجار ، و  یا به صورت تدریجی با قرار گرفتن مداوم  در معرض صداهای بلند
 • نوروم آکوستیک:وجود تومور در گوش میانی یا داخلی
 • ضربه مغزی:ضربه مغزی و آسیب به مغز می تواند باعث افت شنوایی شود
اقدامات لازم در هنگام بروز کم شنوایی زودرس

اقدامات لازم در هنگام بروز کم شنوایی زودرس

مهمترین اقدامی که می توانید در صورت شک به شنوایی زودرس انجام دهید ، مراجعه به پزشک است. بسیاری از شرایطی که باعث می شود شنوایی خود را از دست دهید ، از نظر پزشکی یا جراحی قابل درمان هستند. اگر کم شنوایی گوش دائمی باشد ، پزشک شما می تواند گزینه هایی مانند دریافت سمعک را به شما تجویز کند ،  پس لازم نیست که نگران باشید و با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولیدات سمعک و درمان های پزشکی می توانید  همچنان از زندگی پر از صدا لذت ببرید

 

پست های پیشنهاد شده

دیدگاه s

 1. با تشکر از مطالب مفیدتون
  من مردی ۵۴ ساله هستم که از دوران کودکی مدام دچار عفونت گوش می شدم و هر چند وقت یک بار هم گوشم را شستشو می دادن بعد از مدتی متوجه شدیم که دچار افت شنوایی از هر دو گوش شدم یک بار هم عمل جراحی انجام دادم و درحال حاضر هم از سمعک آنالوگ استفاده می کنم ، منتها هنگامی که از سمعک استفاده می کنم مدام دچار سردرد می شم و صداها رو با اکو می شنوم و صدای طبیعی رو دریافت نمی کنم می خواستم بدونم من باید چه کار کنم چون واقعا بدون سمعک نمی تونم بشنوم و اطرافیانم را خسته و کلافه می کنم

  • سلام ممنون
   به احتمال زیاد سمعک آنالوگ برای شما مناسب نیست و بهتر است از سمعک های دیجیتال استفاده کنید در قیمت سمعک دیجیتال صدا بعد از اینکه وارد گوش می شود فقط تقویت نمی شوندبلکه صداها ها طبق الگوریتم خاصی نمونه برداری می گردند. این تبدیل صدا موجب می شود که پردازش های متعددی روی ان انجام گیرد و صدا به شیوه ای طبیعی تر و مطلوب تر شنیده شود.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.