کم شنوایی چیست؟

کم شنوایی چیست؟

از دست دادن شنوایی که به تدریج با افزایش سن رخ می دهد. حدود یک سوم افراد در ایالات متحده بین ۵۵ تا ۶۵ سال دچار افت شنوایی هستند.

کاهش شنوایی به عنوان یکی از سه نوع تعریف می شود:

کم شنوایی حسی (شامل گوش داخلی)

  • کم شنوایی انتقالی (شامل گوش بیرونی یا میانی)
  • کم شنوایی مختلط (ترکیبی از این دو)

کم شنوایی حسی

 علت کم شنوایی حسی که معمولی ترین نوع کم شنوایی است. هنگامی رخ می دهد که اعصاب گوش داخلی و سلول های مو آسیب دیده باشد که ممکن است به دلیل افزایش سن ، آسیب نویز یا چیز دیگری اتفاق افتاده باشد.. در اکثر اوقات ، کم شنوایی حسی می تواند از نظر پزشکی یا جراحی اصلاح نشود ، اما با استفاده از سمعک قابل درمان و کمک می باشد.

کم شنوایی انتقالی

 علت کاهش شنوایی انتقالی معمولاً نتیجه انسداد در گوش بیرونی یا میانی است این گرفتگی ها  به دلیل وجود مایعات ، تومورها ، تجمع  موم گوش بروز می کند. انسداد مانع از رسیدن صدا به گوش می شود.

کم شنوایی مختلط

کاهش شنوایی مختلط  ترکیبی از کاهش شنوایی حسی و انتقالی است.

 معمولا قرار گرفتن در معرض صداهای  بسیار بلند باعث کم شنوایی می شود. سایر عوامل مانند تجمع جرم در گوش نیز می تواند به طور موقت باعث  افت شنوایی شود.

علایم کم شنوایی

علائم و نشانه های کم شنوایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • شما در تشخیص و درک کلمات به خصوص در جاهای شلوغ و جاهایی که صداهای پس زمینه زیادی وجود دارد ، مشکل خواهید داشت.
  • غالباً از دیگران می خواهید که آهسته تر ، واضح و با صدای بلند صحبت کنند.
  • احساس می کنید صدای تلویزیون یا رادیو را باید بلند کنید.
  • ترجیح می دهید از مکالمه با دیگران پرهیز کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

از دست دادن ناگهانی شنوایی ، به ویژه در یک گوش ، نیاز به  مراقبت های  فوری پزشکی دارد

اگر مشکل شنوایی در زندگی روزمره  شما مشکل ایجاد کرده با پزشک خود مشورت کنید. کاهش شنوایی مربوط به سن به تدریج رخ می دهد ، بنابراین ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید.

علت کم شنوایی

گوش شما از سه ناحیه اصلی تشکیل شده است: گوش بیرونی ، گوش میانی و گوش داخلی. امواج صوتی از گوش بیرونی عبور می کنند و باعث ایجاد لرزش در گوش می شوند. پرده گوش و سه استخوان کوچک گوش میانی لرزش ها را هنگام حرکت به گوش داخلی تقویت می کند. در آنجا ، ارتعاشات از درون مایع در یک ساختار حلزونی در گوش داخلی عبور می کنند .هزار سلول مویی کوچک به سلولهای عصبی وصل شده اند که به ارتعاشات صدا در سیگنال های الکتریکی منتقل شده به مغز شما کمک می کنند. مغز شما این سیگنال ها را به صدا تبدیل می کند.

دلایل کم شنوایی عبارتند از:

آسیب در گوش داخلی

کهولت سن  و قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند ممکن است باعث پارگی موها یا سلولهای عصبی درقسمت حلزون  گوش شود که سیگنالهای صوتی را به مغز می فرستند. وقتی این موها یا سلولهای عصبی آسیب دیده یا از بین بروند ، سیگنالهای الکتریکی به میزان مؤثر منتقل نمی شوند و کم شنوایی رخ می دهد.

تجمع جرم در گوش

جرم گوش می تواند کانال گوش را مسدود کرده و از هدایت امواج صوتی جلوگیری کند. رفع جرم گوش می تواند به ترمیم شنوایی شما کمک کند. همچنین عفونت گوش و رشد غیر طبیعی استخوانها یا تومورها. در گوش بیرونی یا میانی ، نیز می تواند باعث کاهش شنوایی شود.

پاره شدن پرده گوش

انفجارهای صوتی ، تغییر ناگهانی فشار و عفونت گوش می تواند باعث پارگی پرده گوش شما شود و بر شنوایی شما تأثیر بگذارد.

پاره شدن پرده گوش

عواملی که شنوایی را در معرض خطر قرار می دهد

عواملی که ممکن است باعث از بین رفتن موها و سلولهای عصبی در گوش داخلی شما شود یا منجر به از بین رفتن آنها شود عبارتند از:

کهولت سن

 تخریب ساختارهای داخلی گوش به مرور زمان رخ می دهد.و موجب کم شنوایی می شود.

اصوات بسیار بلند

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند به سلولهای گوش داخلی آسیب برساند.  این آسیب ممکن است  در دراز مدت و با قرار گرفتن در معرض سر و صداهای بلند ، یا در اثرصدای انفجار ایجاد شود. یا فعالیت های تفریحی مانند :موتور سواری، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند

وراثت و سابقه ژنتیکی

وراثت و آرایش ژنتیکی شما ممکن است به گونه ای باشد که شما را در برابر آسیب گوش ، سر و صدا و یا  مشکلات مربوط به کهولت سن  حساس تر کند.

سر و صداهای شغلی

مشاغلی که در آن صداهای بلندی وجود دارد ، مانند کشاورزی ، ساخت و ساز یا کارخانجات می تواند منجر به آسیب در گوش شما شود.

عوارض دارویی

برخی از داروها داروهایی مانند جنتامایسین آنتی بیوتیک ، سیلدنافیل (ویاگرا) و برخی داروهای شیمی درمانی ، می توانند به گوش داخلی آسیب وارد کنند. در صورت مصرف دوزهای بسیار زیاد آسپرین ، سایر داروهای تسکین دهنده درد ، داروهای ضد مالاریا یا ادرارآورها، اثرات موقتی در شنوایی شما – زنگ زدن در گوش (وزوز گوش) یا کم شنوایی ایجاد می شود.

برخی بیماری ها

بیماری هایی که منجر به تب بالا می شود مانند مننژیت ممکن است به حلزون گوش آسیب برساند.

اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
تویتر

کلینیک فوق تخصصی شنوایی و سمعک ابن سینا

ارایه جامع ترین خدمات ارزیابی شنوایی، تجویز و تنظیم بهترین سمعک ها و پشتیبانی دوره ای و تجهیزات مدرن و بروز دنیا

آدرس: تهران: میدان دوم صادقیه، بیمارستان روزی ابن سینا

همراه: 09397784062

تست سرگیجه ECOG
علت سرگیجه
سمعک ابن سینا

تست سرگیجه ECOG

علت انجام تست سرگیجه ECoG ElectroCochleoGraphy بررسی مشکلات سرگیجه ، اختلالات تعادلی،ارزیابی وضعیت سرگیجه بیمار و توانبخشی مشکلات  عدم تعادل

ادامه مطلب »

2 دیدگاه دربارهٔ «کم شنوایی چیست؟»

با سلام فرزند من در ابتدای تولد به علت زردی شدید دچار کم شنوایی شده است در حال حاضر شش سال دارد و تشخیص ابتدایی این بود که علت این کم شنوایی عارضه زردی بوده است. ایا امکان برگشت و بهبود شنوایی برای این عارضه وجود دارد یا خیر
یا فقط می توان آن را کنترل کرد و از وسایل کمک شنوایی کمک گرفت؟

با سلام معمولا کم شنوایی به علت زردی در ابتدای تولد به صورت کم شنوایی از دو طرف است. این نوع کم شنوایی ممکن است در طول رشد کودک بهتر و گاهی بدتر شود. در زمانی که وضعیت کم شنوایی به مرحله پایداری رسید معمولا سمعک تجویز می شود. در طول این مدت بهتر است ارزیابی های شنوایی به صورت دوره ای در مراکز شنوایی سنجی انجام گیرد. و اینکه ایا امکان برگشت شنوایی وجود دارد یا نه را به صورت قطعی نمی توان گفت

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button8034 4790 021